Welcome to Evently

Lorem ipsum proin gravida nibh vel veali quetean sollic lorem quis bibendum nibh vel velit.

Evently

Stay Connected & Follow us

Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

Short Waves Festival 2020

Sundance Shorts Tour 2019

Najlepsze krótkie metraże z kultowego festiwalu znowu w Polsce!
Jesienna trasa pokazów wystartowała 1. października i potrwa do końca roku. 

Festiwal Sundance od ponad 30 lat jest powszechnie uznawany za doskonały punkt wyjścia dla niezależnych twórców.
Pokaz Sundance Shorts Tour 2019 to sześć tytułów wyselekcjonowanych z tegorocznej edycji festiwalu o łącznej długości 90 minut. Na ekranie zobaczymy różnorodne formy filmowe – w selekcji pojawią się filmy dokumentalne i fabularne oraz animacje, w tym sensacja tegorocznego Sundance: hipnotyzująca polska animacja Acid Rain, która podbiła serca widzów i krytyków na całym świecie. Filmy krótkometrażowe — ograniczone jedynie przez ich czas trwania — są przepełnione artystyczną ekspresją sprawiającą, że krótka forma wykracza poza ramy tradycyjnej narracji. Od dokumentu, animacji, przez fabułę do eksperymentu — te filmy są stworzone do podejmowania ryzyka.

Od wielu lat Festiwal Sundance traktuje filmy krótkometrażowe z należytą uwagą i prezentuje zarówno uznane nazwiska, jak i obiecujących debiutantów. Dzięki kopalni talentów Sundance świat po raz pierwszy dostrzegł postaci takie jak: Damien Chazelle, Wes Anderson, Jill Soloway, Spike Jonze, Paul Thomas Anderson, Dee Rees, Taika Waititi, Jay i Mark Duplass, Todd Haynes, Lynne Ramsay, Andrea Arnold i wielu innych.

Lista pokazów:

1.10.2019, Warszawa, Kino Elektronik
9.10.2019, Poznań, Kino Rialto
26.10.2019, Tczew, Centrum Kultury i Sztuki
28.10.2019, Lwówek, DKF Zmruż oczy
5.11.2019, Poznań, Kino Pałacowe
15.11.2019, Wrocław, Kino Nowe Horyzonty
16.12.2019, Lublin, Kinoteatr Projekt

Planowane są także pokazy w Tychach, Głogowie, Warszawie, Krakowie, Białymstoku, Bytomiu i Przemyślu. Chcesz zorganizować pokaz w swoim mieście? Pisz do fundacja@adarte.pl

Program:

Sometimes I Think About Dying

Stany Zjednoczone, 12 minut. Reżyseria: Stefanie Abel Horowitz, Scenariusz: Stefanie Abel Horowitz, Katy Wright-Mead, Kevin Armento. Młoda, samotna kobieta myśli o śmierci, ale z marazmu wyciąga ją zaproszenie na randkę od kolegi z biura.

Brotherhood

Kanada, Tunezja, Katar, Szwecja, 25 minut. Scenariusz i reżyseria: Meryam Joobeur. Syn pasterza wraca po długiej podróży do rodzinnego domu w Tunezji razem ze swoją żoną. Jego relacja z ojcem zostaje poddana próbie.

The Minors

Stany Zjednoczone, 10 minut. Scenariusz i reżyseria: Robert Machoian. Urywki z życia dziadka i jego wnuków. Zestawienie przeszłości i przyszłości.

Acid Rain

Polska, 26 minut. Scenariusz i reżyseria: Tomek Popakul. Młoda ucieka z domu, jak najdalej od szarej miejscowości. Tak poznaje Chudego – trochę niezrównoważonego dziwaka, który mieszka w kamperze i całymi dniami załatwia swoje niekoniecznie legalne sprawunki. Ich wspólna droga prowadzi w coraz dziwniejsze rejony, a między nimi szybko zawiązuje się nienazwana więź.

Fast Horse

Kanada, 13 minut. Scenariusz i reżyseria: Alexandra Lazarowich. Tradycja wyścigów konnych powraca w niezwykle niebezpiecznej formie. Indianin Allison “Czerwony Kruk” mierzy się z wieloma trudnościami, by stanąć oko w oko z najlepszymi jeźdźcami.

Muteum

Estonia, Hong Kong, 4 minuty. Scenariusz i reżyseria: Äggie Pak Yee Lee. Niepoważna lekcja w bardzo poważnej instytucji – muzeum sztuki.

Łączny czas pokazu: 90 minut

Biogramy twórców:

Stefanie Abel Horowitz (Sometimes, I Think About Dying) Zanim zaczęła reżyserować filmy i reklamy przez dekadę była reżyserką teatralną. Jest członkinią Lincoln Center Directors Lab i współzałożycielką nowojorskiej grupy teatralnej Tiny Little Band. Sometimes, I Think About Dying to jej drugi film krótkometrażowy.

Alexandra Lazarowich (Fast Horse) pochodzi z plemienia Cree. Jej prace prezentowano w wielu uznanych galeriach sztuki, m.in: Museum of Modern Art (MoMA), Winnipeg Art Gallery i Smithsonian Institution w Waszyngtonie. Jej filmy pokazywane są na festiwalach na całym świecie. Alexandra stara się swoją twórczością opowiadać historie jej rdzennej ludności.

Äggie Pak Yee Lee (Muteum) Äggie Pak Yee Leeu urodziła się w Hong Kongu, a studia skończyła w Estonii. Jej głównym medium jest animacja, do której podchodzi z dystansem i poczuciem humoru.

Robert Machoian (The Minors) Urodzony w małym miasteczku King City w Kalifornii i wychowany w kulturze punkowej DIY, Robert Machoian od ponad dekady tworzy filmy i fotografuje niemalże całe swoje życie. Skupia się na ludziach, otaczającej go codzienności, niepowtarzalnych historiach.

Meryam Joobeur (Brotherhood) Tunezyjsko-amerykańska scenarzystka i reżyserka, absolwentka Szkoły Filmowej Mel Hoppenheim w Montrealu. Obecnie skupia się na pracy przy trzech filmach fabularnych – w tym pełnometrażową wersją Brotherhood. W 2016 roku uczestniczyła w programach wspomagających młode talenty organizowanych przez Festiwal Berlinale oraz MFF w Toronto, a także w warsztatach scenariopisarskich – Rawi Screenwriters Lab.

Tomek Popakul (Acid Rain) Urodził się w 1986 roku. Jest absolwentem PWSFTviT w Łodzi na kierunku animacja i efekty specjalne. Równolegle przez rok studiował też scenariopisarstwo. Zrealizował kilka filmów m.in. dyplomowy Ziegenort, pokazywany na wielu międzynarodowych festiwalach. Wziął udział w programie rezydencji Animation Artist in Residence Tokyo organizowanym przez Japan Image Council (JAPIC), podczas którego zrealizował film Black.

Więcej informacji:
Strona Fundacji Ad Arte
Awesome Shorts na Facebooku