Gotong Royong. Rzeczy które robimy razem

Z przyjemnością informujemy, iż Short Waves Festival po raz kolejny wpisze się w program międzynarodowego projektu artystycznego, którego głównym hasłem jest wspólnota.

Dzięki zaproszeniu jednego z kuratorów, Krzysztofa Łukomskiego, filmy wyselekcjonowane przez programmerów festiwalu wejdą w skład trzymiesięcznej ekspozycji w Warszawie. Od 19 października 2017 do 14 stycznia 2018 zapraszamy na wystawę Gotong Royong. Rzeczy które robimy razem w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Tytułowy termin gotong royong w języku indozyjskim mówi o „rzeczach, które robimy razem, ucząc się ich nazwajem we wspólnym działaniu”. Tytuł ekspozycji jest hołdem dla praktyk nieformalnej edukacji artystycznej oraz społecznej samoorganizacji, charakterystycznych dla tamtejszej kultury, ale stosowanych również na całym świecie.

Przygotowany przez selekcjonerów SWF program filmowy stanowi ważny element ekspozycji – nawiązuje do tematu projektu, ukazując aktualne problemy z każdego zakątka świata. Bohaterami filmów są m. in. samotna matka w boliwijskim obozie dla górników, młoda rodzina imigrantów w Holandii, spokojnie żyjący Lammert, którego życia wywraca się do góry nogami czy grupa współczesnych nomadów na stepowych ziemiach Kirgistanu. Każdy z bohaterów próbuje na swój własny sposób zrozumieć, co znaczy wspólne działanie. Więcej informacji jest dostępne na stronie Centrum:

http://u-jazdowski.pl/program/wystawy/gotong-royong-

Podczas pokazu we współpracy z KASKcinema w Gent 30 kwietnia 2025 r. zaprezentujemy program RAW, którego kuratorem jest Wout Biesmans. Program powstał na bazie konkursu, który swoją pierwszą odsłonę miał podczas festiwalu Short Waves 2023 roku. RAW został stworzony, aby zapewnić większą widoczność produkcjom, które często znajdują się poza kanonem klasycznych festiwali filmowych ze względu na swoją unikatową sygnaturę. Program ten jest odpowiedzią na szerszą dyskusję na temat tego, kto kształtuje promocję kultury i kto definiuje granice między kinem a sztuką medialną.
RAW oznacza refleksję, przygodę i badania. Spodziewaj się połączenia animacji, multimediów i filmu autorskiego, który stoi na przecięciu kina i eksperymentu. W menu: filmowanie tygrysa tasmańskiego, filmowiec z obsesją na punkcie ping ponga, dwie cyberprzestrzenie – jedna z nich pokazuje delfina w wolnym związku z piętnastoma nadmuchiwanymi zwierzętami, haiku, opowieść o duchach i młodym człowieku, który marzy o tym, by pewnego dnia móc latać.

Po pokazie przygotowanym we współpracy z KASKcinema odbędzie się Q&A z Lucie Grannec i Spencerem Jamesem Bogaertem. 

  • We All Want a Place to Call Our Own / reż. Daniela Delgado Viteri / Ecuador / 2022 / 13’
  • For Mouna / reż. Spencer James Bogaert / Belgium / 2022 / 14’
  • Furrie / reż. Lucie Grannec / France / 2022 / 9’ 
  • Mars / reż. Yann les Jours / France / 2023 / 1’ 
  • Elantra is almost a life / reż. Maja Skjøth Hegelund / United States / 2023 / 7’
  • Di Visi di Pietra Memoria / reż. Andrea Bordoli / Switzerland / 2022 / 9’
  • Enflightenment / reż. Wey Yinn Teo / Malaysia / 2023 / 11’ 

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.