Ostatnie Kino w działaniu przed wakacjami!

Trzecie spotkanie w ramach tegorocznego cyklu poświęcone będzie równości w edukacji. Zapraszamy do Pawilonu – wstęp jak zawsze wolny!

Na początku naszego życia szkoły stanowią dla nas najbliższe środowisko, wpływając na jednostkowe pomysły i wybory. Kolejne reformy edukacji na nowo kształtują doświadczenie młodych ludzi, jeszcze raz definiując przekazywane treści oraz podstawy programowe. Podczas spotkania chcielibyśmy zastanowić się jaka powinna być rola edukacji w życiu jednostki? Czy obecny kształt i założenia systemu edukacji pomagają wyrównywać nierówności, a może je pogłębiają? Jaki wpływ na przyszłą karierę zawodową ma renomowane liceum czy dyplom wyższej uczelni? Jak w polskim systemie edukacji funkcjonują osoby niepełnosprawne? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć w ramach ostatniego w tym sezonie pokazu KINA W DZIAŁANIU!

KINO W DZIAŁANIU to inicjatywa, której celem jest  prezentacja najlepszych zaangażowanych społecznie filmów krótkometrażowych połączona z żywą dyskusją z udziałem zaproszonych gości. Dobrane tematycznie produkcje z całego świata będą pretekstem do rozmowy uczestników pokazu oraz ekspertów z danej dziedziny. Wydarzenia mają otwarty charakter – obowiązuje wstęp wolny na wszystkie projekcje. Projekt jest organizowany przez Fundację Ad Arte oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Partnerzy: Estrada Poznańska, Kino Muza, Pawilon.

Program filmowy:

Three Days, reż. Yingqing Gong,  United Kingdom 2017, fabuła, 20’

Egzamin szkolny to test nie tylko dla głównej bohaterki filmu – młodej chinki,  ale i całej jej rodziny, która będzie musiała zmierzyć się ze stresującą sytuacją.

Jordan Stories: WHY?, reż. Ayyon Al Quasam, Wielka Brytania/Jemen 2017, dokument 6’

Wielu chłopców w Jordanii musi pracować od najmłodszych lat, aby pomagać swoim rodzinom. Bader, młody syryjski uchodźca, jest w podobnym położeniu. Jego marzenie o podjęciu nauki może być przekreślone przez politykę kraju, w którym aktualnie się znajduje.

Proszę o ciszę, reż. Eri Mizutani, Polska 2017, dokument, 25’

Film zaprasza nas do tajemniczego świata, skrzętnie skrywanego przez mury wrocławskiej szkoły z internatem. Towarzysząc uczniom przez cały rok szkolny odkrywamy ich magiczną, dziecięcą rzeczywistość, która początkowo wydaje się nam odległa i niedostępna. Reżyserka przekracza w filmie trudne do pokonania bariery komunikacyjne między światem dorosłych i dzieci, światem słyszących i niesłyszących. Jej narzędziami są spokój i cierpliwość, a językiem komunikacji – nie słowa, lecz emocje.

SUMA: 51’

Zaproszeni goście:

Maciej Barczak – specjalista doradztwa zawodowego, obecnie pracujący w Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży

Łukasz Koperski  – doktorant w Instytucie Socjologii, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.  Pracownik Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu. Bada funkcjonowanie osób z niepełnosprawnością oraz ich opiekunów.

Więcej informacji: Short Waves Festival oraz w wydarzeniu na Facebooku.

 

KINO W DZIAŁANIU: Równość w edukacji.
5.06.2018 / 18:00 / Pawilon
ul. Ewangelicka 1, Poznań
wstęp wolny

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.