TRUDNE DZIEDZICTWO – pokaz krótkich metraży w Bramie Poznania!

Z przyjemnością informujemy, iż na zaproszenie Bramy Poznania – Centrum Interpretacji Dziedzictwa, przygotowaliśmy zestaw filmów krótkometrażowych o różnych wymiarach pamięci zbiorowej „Trudne dziedzictwo”, który zostanie zaprezentowany 30.09.2018 o godz. 14:00 w ramach XIII Weekendu z Historią. W pokazie wezmą udział twórcy jednego z prezentowanych filmów.

THE COMMITTEE, reż. Jenni Toivoniemi, Gunhild Enger, fabuła, Finlandia/ Norwegia 2016, 16 min.
THE COMMITTEE, reż. Jenni Toivoniemi, Gunhild Enger, fabuła, Finlandia/ Norwegia 2016, 16 min.

 

TRUDNE DZIEDZICTWO?
30.09.2018, godz. 14:00, Brama Poznania, Poznań

Nie ważne czy chodzi o burzenie lub wznoszenie pomników, przekazywanie rodzinnych zwyczajów, czy obserwację niszczejącej architektury pozostałej po minionym ustroju – troska o dziedzictwo pozostaje w samym sercu zainteresowań autorów prezentowanych filmów. Zestaw 6 filmów z całego świata zabierze nas w osobliwą podróż po różnych wymiarach pamięci zbiorowej, ukazując, iż czasem wspólne dziedzictwo może stanowić nie lada wyzwanie i decydować o aktualnej tożsamości człowieka. Po projekcji zapraszamy na dyskusję z Clemensem Wilhelmem oraz Janem Sobotką, reżyserami filmu “THREE MEN, A PIPER & THE STONE FOR THE UNKNOWN”, którą poprowadzi w języku angielskim kuratorka programu filmowego, Emilia Mazik.

PROGRAM FILMOWY (70 minut):

UPADEK LENINA, reż. Svitlana Shymko, dokument, Ukraina 2017, 12 min.
Ironiczny dokument o pożegnaniu z widmami ZSRR na Ukrainie. Sesja spirytystyczna z duchem Lenina prowadzi nas przez naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Film przedstawia świt i zmierzch bożków, a także ciekawskie życie pozagrobowe duchów historii.

THE COMMITTEE, reż. Jenni Toivoniemi, Gunhild Enger, fabuła, Finlandia/ Norwegia 2016, 16 min.
Zjazd przedstawicieli krajów nordyckich. Trzej delegaci z Finlandii, Norwegii i Szwecji stają w obliczu wyzwania związanego z podjęciem demokratycznej decyzji – czy uda im się dojść do porozumienia w kwestii wyboru uniwersalnego symbolu nordyckiego, reprezentującego ich wspólną pamięć, tradycję i historię?

ULISES CANOE, reż. Diego Fió, fabuła, Argentyna 2016, 14 min.
Ulises i Itaeté, starszy mężczyzna z plemienia Guarani, budują łódkę w głębokiej dżungli. Itaeté próbuje przekazać chłopcu tradycyjne zwyczaje, ale ten wydaje się niezainteresowany – wolałby słuchać rapu. Nieoczekiwane wydarzenie sprawi, iż nastolatek przemyśli swoje powołanie.

SECOND WORLD, reż. Ruben Woodin Deschamps, Oscar Hudson, dokument, Wielka Brytania 2016, 12 min.
Mieszkaniec Serbii komunikuje się z kosmitami o komunistycznych skłonnościach, podczas gdy seria futurystycznych jugosłowiańskich pomników wojennych rozpada się i niszczeje w opuszczonych miejscach. “A Second World” to nostalgiczny obraz niezrealizowanej i nierealnej wizji utopijnej Jugosławii.

THREE MEN, A PIPER & THE STONE FOR THE UNKNOWN, reż. Clemens Wilhelm, Jan Sobotka, dokument, Niemcy 2018, 16 min.
W oddalonej wiosce w Szkocji trzech starszych mężczyzn przenosi ciężki obelisk przez opuszczoną zimową plażę. Grupa mieszkańców gromadzi się, by oddać cześć nieznanemu artyście, który miał ogromny wkład w ich dziedzictwo kulturowe.

Więcej informacji o wydarzeniu jest dostępne tutaj.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.