TRUDNE DZIEDZICTWO – pokaz krótkich metraży w Bramie Poznania!

Z przyjemnością informujemy, iż na zaproszenie Bramy Poznania – Centrum Interpretacji Dziedzictwa, przygotowaliśmy zestaw filmów krótkometrażowych o różnych wymiarach pamięci zbiorowej „Trudne dziedzictwo”, który zostanie zaprezentowany 30.09.2018 o godz. 14:00 w ramach XIII Weekendu z Historią. W pokazie wezmą udział twórcy jednego z prezentowanych filmów.

THE COMMITTEE, reż. Jenni Toivoniemi, Gunhild Enger, fabuła, Finlandia/ Norwegia 2016, 16 min.
THE COMMITTEE, reż. Jenni Toivoniemi, Gunhild Enger, fabuła, Finlandia/ Norwegia 2016, 16 min.

 

TRUDNE DZIEDZICTWO?
30.09.2018, godz. 14:00, Brama Poznania, Poznań

Nie ważne czy chodzi o burzenie lub wznoszenie pomników, przekazywanie rodzinnych zwyczajów, czy obserwację niszczejącej architektury pozostałej po minionym ustroju – troska o dziedzictwo pozostaje w samym sercu zainteresowań autorów prezentowanych filmów. Zestaw 6 filmów z całego świata zabierze nas w osobliwą podróż po różnych wymiarach pamięci zbiorowej, ukazując, iż czasem wspólne dziedzictwo może stanowić nie lada wyzwanie i decydować o aktualnej tożsamości człowieka. Po projekcji zapraszamy na dyskusję z Clemensem Wilhelmem oraz Janem Sobotką, reżyserami filmu “THREE MEN, A PIPER & THE STONE FOR THE UNKNOWN”, którą poprowadzi w języku angielskim kuratorka programu filmowego, Emilia Mazik.

PROGRAM FILMOWY (70 minut):

UPADEK LENINA, reż. Svitlana Shymko, dokument, Ukraina 2017, 12 min.
Ironiczny dokument o pożegnaniu z widmami ZSRR na Ukrainie. Sesja spirytystyczna z duchem Lenina prowadzi nas przez naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Film przedstawia świt i zmierzch bożków, a także ciekawskie życie pozagrobowe duchów historii.

THE COMMITTEE, reż. Jenni Toivoniemi, Gunhild Enger, fabuła, Finlandia/ Norwegia 2016, 16 min.
Zjazd przedstawicieli krajów nordyckich. Trzej delegaci z Finlandii, Norwegii i Szwecji stają w obliczu wyzwania związanego z podjęciem demokratycznej decyzji – czy uda im się dojść do porozumienia w kwestii wyboru uniwersalnego symbolu nordyckiego, reprezentującego ich wspólną pamięć, tradycję i historię?

ULISES CANOE, reż. Diego Fió, fabuła, Argentyna 2016, 14 min.
Ulises i Itaeté, starszy mężczyzna z plemienia Guarani, budują łódkę w głębokiej dżungli. Itaeté próbuje przekazać chłopcu tradycyjne zwyczaje, ale ten wydaje się niezainteresowany – wolałby słuchać rapu. Nieoczekiwane wydarzenie sprawi, iż nastolatek przemyśli swoje powołanie.

SECOND WORLD, reż. Ruben Woodin Deschamps, Oscar Hudson, dokument, Wielka Brytania 2016, 12 min.
Mieszkaniec Serbii komunikuje się z kosmitami o komunistycznych skłonnościach, podczas gdy seria futurystycznych jugosłowiańskich pomników wojennych rozpada się i niszczeje w opuszczonych miejscach. “A Second World” to nostalgiczny obraz niezrealizowanej i nierealnej wizji utopijnej Jugosławii.

THREE MEN, A PIPER & THE STONE FOR THE UNKNOWN, reż. Clemens Wilhelm, Jan Sobotka, dokument, Niemcy 2018, 16 min.
W oddalonej wiosce w Szkocji trzech starszych mężczyzn przenosi ciężki obelisk przez opuszczoną zimową plażę. Grupa mieszkańców gromadzi się, by oddać cześć nieznanemu artyście, który miał ogromny wkład w ich dziedzictwo kulturowe.

Więcej informacji o wydarzeniu jest dostępne tutaj.

Podczas pokazu we współpracy z KASKcinema w Gent 30 kwietnia 2025 r. zaprezentujemy program RAW, którego kuratorem jest Wout Biesmans. Program powstał na bazie konkursu, który swoją pierwszą odsłonę miał podczas festiwalu Short Waves 2023 roku. RAW został stworzony, aby zapewnić większą widoczność produkcjom, które często znajdują się poza kanonem klasycznych festiwali filmowych ze względu na swoją unikatową sygnaturę. Program ten jest odpowiedzią na szerszą dyskusję na temat tego, kto kształtuje promocję kultury i kto definiuje granice między kinem a sztuką medialną.
RAW oznacza refleksję, przygodę i badania. Spodziewaj się połączenia animacji, multimediów i filmu autorskiego, który stoi na przecięciu kina i eksperymentu. W menu: filmowanie tygrysa tasmańskiego, filmowiec z obsesją na punkcie ping ponga, dwie cyberprzestrzenie – jedna z nich pokazuje delfina w wolnym związku z piętnastoma nadmuchiwanymi zwierzętami, haiku, opowieść o duchach i młodym człowieku, który marzy o tym, by pewnego dnia móc latać.

Po pokazie przygotowanym we współpracy z KASKcinema odbędzie się Q&A z Lucie Grannec i Spencerem Jamesem Bogaertem. 

  • We All Want a Place to Call Our Own / reż. Daniela Delgado Viteri / Ecuador / 2022 / 13’
  • For Mouna / reż. Spencer James Bogaert / Belgium / 2022 / 14’
  • Furrie / reż. Lucie Grannec / France / 2022 / 9’ 
  • Mars / reż. Yann les Jours / France / 2023 / 1’ 
  • Elantra is almost a life / reż. Maja Skjøth Hegelund / United States / 2023 / 7’
  • Di Visi di Pietra Memoria / reż. Andrea Bordoli / Switzerland / 2022 / 9’
  • Enflightenment / reż. Wey Yinn Teo / Malaysia / 2023 / 11’ 

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.