Klub Krótkiego Kina: URBAN VIEW – pokaz filmów o architekturze!

W ramach kolejnego spotkania Klubu Krótkego Kina zobaczymy selekcję filmów krótkometrażowych poświęconych miastu, architekturze i urbanistyce, które były prezentowane w konkursie filmowym URBAN VIEW na tegorocznym Short Waves Festival.

5. listopada /poniedziałek/ godz. 19:00, Kino Pałacowe, Poznań.

Wyselekcjonowane obrazy ukazują otoczenie człowieka w skodyfikowanej formule. Autorzy filmów poświęconych tematyce architektury, urbanistyki i designu stawiają punkt ciężkości na tym, co często stanowi jedynie tło dla opowiadanych historii. Odsłaniają przed widzami fragmenty rzeczywistości w sposób nieoczywisty, dekonstruują zastany porządek estetyczny i ukazują miejsca znane i te jeszcze niepoznane. Urban View prezentuje sumę spojrzeń z różnych stron świata, dostarcza inspiracji i skłania do refleksji na temat zamieszkiwania i przebywania w danej przestrzeni. Poprzez różnorodne formy filmowe przenika w głąb tkanki miejskiej i podąża za zmiennym tempem życia jej mieszkańców. Architektura nie jest scenografią życia codziennego, lecz pełni rolę głównego bohatera, który prowadzi widza przez swoją historię dzięki wizualnej warstwie medium filmowego. A ta historia wciąga!

PROGRAM:

Cloud-Cuckoo-Land, reż. Lilian Hess, Niemcy 2016, dokument, 7′
Zaciekawiona tym, jak kształtują nas przestrzenie, w których dorastamy, autorka przeprowadza wywiad ze swoimi rodzicami (architektami). Opowiadają jej o procesie projektowania domu, w którym dorastała.

Disruption, reż. Feyrouz Serhal, Liban 2017, fabuła 26 min. 
Mieszkańcy Bejrutu od dawna wyczekiwali rozpoczęcia Pucharu Świata w piłce nożnej. Życie zdaje się płynąć normalnie, ale transmisja pierwszego meczu zostaje przerwana przez dziwne fale dźwiękowe.

The Nest , reż. Jamie Jones, Wielka Brytania 2016, fabuła, 20’
Historia o tym, jak szybko harmonia społeczna może zostać zachwiana gdy ludzie zostają zepchnięci na margines. Rodzina samotnej matki zostaje doprowadzona do ekstremalnych zachowań w wyniku eksmisji z domu, w którym żyją nielegalnie, na rzecz imigrantów drugiej generacji.

Impresso in-urbe, reż. Giuseppe Spina, Włochy 2017, dokument, 17′ 
Film przechodzi przez tekstury przestrzeni miejskiej: materialność architektury, narożników i prospektów, rysunków bruku, placów, cegieł. To szczegółowa dekompozycja „peleryny” miasta.

Livorno 32, reż. Miki Polonski, Izrael 2017, fabuła, 11′ 
Dom na obrzeżach miasta pogrążony w ciemności: w mieszkaniach, jedno po drugim, gasną światła. Chłopiec odbiera telefon od ojca, który prosi go o ostatnią przysługę. Zawsze mówi, że to będzie ostatnia.

Łączny czas 81 min.

KLUB KRÓTKIEGO KINA 
Klub Krótkiego Kina powrócił – znów poniedziałki w Kinie Pałacowym należą do krótkiego metrażu!
W ramach cyklu zobaczymy najlepsze krótkie filmy ze świata w całym bogactwie ich różnorodności. Na ekranie zagoszczą fabuły, animacje, dokumenty oraz filmy eksperymentalne zrealizowane zarówno przez obiecujących debiutantów, jak i uznane postaci ze świata filmu. Całoroczny program obejmie pokazy produkcji nagradzonych na festiwalach, pokazy tematyczne, spotkania z twórcami i wiele, wiele innych.

Bilety w cenie 10 zł do nabycia tutaj.
Wydarzenie na Facebooku.
Strona Kina Pałacowego.

Podczas pokazu we współpracy z KASKcinema w Gent 30 kwietnia 2025 r. zaprezentujemy program RAW, którego kuratorem jest Wout Biesmans. Program powstał na bazie konkursu, który swoją pierwszą odsłonę miał podczas festiwalu Short Waves 2023 roku. RAW został stworzony, aby zapewnić większą widoczność produkcjom, które często znajdują się poza kanonem klasycznych festiwali filmowych ze względu na swoją unikatową sygnaturę. Program ten jest odpowiedzią na szerszą dyskusję na temat tego, kto kształtuje promocję kultury i kto definiuje granice między kinem a sztuką medialną.
RAW oznacza refleksję, przygodę i badania. Spodziewaj się połączenia animacji, multimediów i filmu autorskiego, który stoi na przecięciu kina i eksperymentu. W menu: filmowanie tygrysa tasmańskiego, filmowiec z obsesją na punkcie ping ponga, dwie cyberprzestrzenie – jedna z nich pokazuje delfina w wolnym związku z piętnastoma nadmuchiwanymi zwierzętami, haiku, opowieść o duchach i młodym człowieku, który marzy o tym, by pewnego dnia móc latać.

Po pokazie przygotowanym we współpracy z KASKcinema odbędzie się Q&A z Lucie Grannec i Spencerem Jamesem Bogaertem. 

  • We All Want a Place to Call Our Own / reż. Daniela Delgado Viteri / Ecuador / 2022 / 13’
  • For Mouna / reż. Spencer James Bogaert / Belgium / 2022 / 14’
  • Furrie / reż. Lucie Grannec / France / 2022 / 9’ 
  • Mars / reż. Yann les Jours / France / 2023 / 1’ 
  • Elantra is almost a life / reż. Maja Skjøth Hegelund / United States / 2023 / 7’
  • Di Visi di Pietra Memoria / reż. Andrea Bordoli / Switzerland / 2022 / 9’
  • Enflightenment / reż. Wey Yinn Teo / Malaysia / 2023 / 11’ 

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.