Short Talk: z perspektywy widza – pokaz filmu i dyskusja!

Czy istnieje jeden prawidłowy sposób odbioru ruchomych obrazów? Jaka jest współczesna rola kina w kontekście prezentacji sztuki filmowej? Jak twórcy oraz instytucje filmowe wychodzą naprzeciw potrzebom publiczności i czy można coś zmienić w tym zakresie? No i fundamentalna kwestia – dlaczego oglądanie filmów jest takie przyjemne? Na te i inne pytania spróbujemy znaleźć odpowiedź w ramach kolejnego spotkania z cyklu Short Talk.

Punktem wyjścia do dyskusji będzie pokaz dokumentu „Supporting Film” w reż. Douwe Dijkstry. Wydarzenie jest zorganizowane w ramach programu Pawilon Otwarty. Rozmowa po projekcji odbędzie się w języku angielskim. Wstęp wolny!

Zaproszone ekspertki:

Corinne Orton – związana z British Film Institute oraz London Film Festival. Współpracowała z Independent Cinema Office – największym podmiotem prowadzącym kina art-housowe na Wyspach Brytyjskich, a także Institute of Contemporary Art w Londynie.

Patrycja Rojek – adiunkt w Instytucie Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. W latach 2015–2017 programerka filmów krótkometrażowych Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu. Naukowo zajmuje się funkcjonowaniem mitu w filmie, zwłaszcza w obszarze kina popularnego.

„Supporting Film”, reż. Douwe Dijkstra, dokument, Holandia 2015, 12 min

„Supporting Film”, reż. Douwe Dijkstra, dokument, Holandia 2015, 12 min.
Krótki film o filmie, jak głosi podtytuł dokumentu, jest kolażem wypowiedzi widzów, którzy opowiadają o swoich nawykach związanych z oglądaniem filmów. To świeży głos w dyskusji dotyczącej doświadczenia kinowego, sposobu produkcji filmów, czy różnorodnych potrzeb publiczności, ujęty w błyskotliwą formę mieszanki animacji, fabuły i zabaw z green-screenem.

Short Talk to wydarzenie, w którym krzyżuje się film i żywa dyskusja, istotne współcześnie tematy z mnogością opinii, wiedza ekspercka z indywidualnymi odczuciami. Starannie wybrany film krótkometrażowy jest pretekstem do spotkania, na które zostają zaproszeni zarówno eksperci, jak i publiczność. Short Talk jest otwartą platformą do dyskusji, w której udział może wziąć każdy.

Spotkanie poprowadzi Emilia Mazik – koordynatorka projektów międzynarodowych w Fundacji Ad Arte, programmerka Short Waves Festival.

Więcej informacji:
Wydarzenie na Facebooku.
Strona Pawilonu.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.