Short Talk: z perspektywy widza – pokaz filmu i dyskusja!

Czy istnieje jeden prawidłowy sposób odbioru ruchomych obrazów? Jaka jest współczesna rola kina w kontekście prezentacji sztuki filmowej? Jak twórcy oraz instytucje filmowe wychodzą naprzeciw potrzebom publiczności i czy można coś zmienić w tym zakresie? No i fundamentalna kwestia – dlaczego oglądanie filmów jest takie przyjemne? Na te i inne pytania spróbujemy znaleźć odpowiedź w ramach kolejnego spotkania z cyklu Short Talk.

Punktem wyjścia do dyskusji będzie pokaz dokumentu „Supporting Film” w reż. Douwe Dijkstry. Wydarzenie jest zorganizowane w ramach programu Pawilon Otwarty. Rozmowa po projekcji odbędzie się w języku angielskim. Wstęp wolny!

Zaproszone ekspertki:

Corinne Orton – związana z British Film Institute oraz London Film Festival. Współpracowała z Independent Cinema Office – największym podmiotem prowadzącym kina art-housowe na Wyspach Brytyjskich, a także Institute of Contemporary Art w Londynie.

Patrycja Rojek – adiunkt w Instytucie Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. W latach 2015–2017 programerka filmów krótkometrażowych Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu. Naukowo zajmuje się funkcjonowaniem mitu w filmie, zwłaszcza w obszarze kina popularnego.

„Supporting Film”, reż. Douwe Dijkstra, dokument, Holandia 2015, 12 min

„Supporting Film”, reż. Douwe Dijkstra, dokument, Holandia 2015, 12 min.
Krótki film o filmie, jak głosi podtytuł dokumentu, jest kolażem wypowiedzi widzów, którzy opowiadają o swoich nawykach związanych z oglądaniem filmów. To świeży głos w dyskusji dotyczącej doświadczenia kinowego, sposobu produkcji filmów, czy różnorodnych potrzeb publiczności, ujęty w błyskotliwą formę mieszanki animacji, fabuły i zabaw z green-screenem.

Short Talk to wydarzenie, w którym krzyżuje się film i żywa dyskusja, istotne współcześnie tematy z mnogością opinii, wiedza ekspercka z indywidualnymi odczuciami. Starannie wybrany film krótkometrażowy jest pretekstem do spotkania, na które zostają zaproszeni zarówno eksperci, jak i publiczność. Short Talk jest otwartą platformą do dyskusji, w której udział może wziąć każdy.

Spotkanie poprowadzi Emilia Mazik – koordynatorka projektów międzynarodowych w Fundacji Ad Arte, programmerka Short Waves Festival.

Więcej informacji:
Wydarzenie na Facebooku.
Strona Pawilonu.

Podczas pokazu we współpracy z KASKcinema w Gent 30 kwietnia 2025 r. zaprezentujemy program RAW, którego kuratorem jest Wout Biesmans. Program powstał na bazie konkursu, który swoją pierwszą odsłonę miał podczas festiwalu Short Waves 2023 roku. RAW został stworzony, aby zapewnić większą widoczność produkcjom, które często znajdują się poza kanonem klasycznych festiwali filmowych ze względu na swoją unikatową sygnaturę. Program ten jest odpowiedzią na szerszą dyskusję na temat tego, kto kształtuje promocję kultury i kto definiuje granice między kinem a sztuką medialną.
RAW oznacza refleksję, przygodę i badania. Spodziewaj się połączenia animacji, multimediów i filmu autorskiego, który stoi na przecięciu kina i eksperymentu. W menu: filmowanie tygrysa tasmańskiego, filmowiec z obsesją na punkcie ping ponga, dwie cyberprzestrzenie – jedna z nich pokazuje delfina w wolnym związku z piętnastoma nadmuchiwanymi zwierzętami, haiku, opowieść o duchach i młodym człowieku, który marzy o tym, by pewnego dnia móc latać.

Po pokazie przygotowanym we współpracy z KASKcinema odbędzie się Q&A z Lucie Grannec i Spencerem Jamesem Bogaertem. 

  • We All Want a Place to Call Our Own / reż. Daniela Delgado Viteri / Ecuador / 2022 / 13’
  • For Mouna / reż. Spencer James Bogaert / Belgium / 2022 / 14’
  • Furrie / reż. Lucie Grannec / France / 2022 / 9’ 
  • Mars / reż. Yann les Jours / France / 2023 / 1’ 
  • Elantra is almost a life / reż. Maja Skjøth Hegelund / United States / 2023 / 7’
  • Di Visi di Pietra Memoria / reż. Andrea Bordoli / Switzerland / 2022 / 9’
  • Enflightenment / reż. Wey Yinn Teo / Malaysia / 2023 / 11’ 

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.