Klub Krótkiego Kina: pokaz filmów tańca!

W ramach kolejnej odsłony Klubu Krótkiego Kina czeka nas spotkanie z filmem tańca – zapraszamy na specjalny program tanecznych krótkich form pokazywanych i nagrodzonych w ramach tegorocznego Short Waves Festival w konkursie Dances with Camera. 

Dances with Camera to międzynarodowy konkurs krótkometrażowych filmów, których wspólnym językiem jest ruch i taniec. W ramach pokazów prezentowane są filmy tańca z całego świata, odsłaniające przez widzami nieograniczone możliwości fizycznej ekspresji i filmowego obrazowania. W programie znalazły się filmy fabularne, dokumenty, animacje, a także projekty eksperymentalne i choreograficzne impresje. Są wśród nich propozycje refleksyjne, ale też filmy urzekające humorem. Jak zawsze nie zabraknie tańca, cielesnej narracji i zaskakujących ruchowych poszukiwań. Dodatkowo, program filmowy został wzbogacony o jedną propozycję z Poznania – hipnotyzującą „Inicjację” w reż. Iwony Pasińskiej.

Wprowadzenie: Emilia Mazik oraz gość specjalny – Regina Lissowska-Postaremczak

PROGRAM:

Shadow Animals, reż. Jerry Carlsson, Szwecja 2017, 22′
Marall idzie z rodzicami na przyjęcie, ma się dobrze zachowywać. Dorośli wokół niej próbują się dopasować – nie każdemu to wychodzi. Nikt poza dziewczynką nie dostrzega cienia krążącego po domu.

Cargo, reż. Jasmine Ellis, Niemcy 2017, 4′
Niepewność rzeczywistości, która przenika codzienne życie. Czy to się dzieje naprawdę? Krótki, jednoujęciowy film taneczny.

Six solos, reż. Simon Fidels, Wielka Brytania 2016, 7′ 
Indywidualna czy wspólna ekspresja? Możemy stać się czymś więcej niż tylko sumą części. Solowi tancerze wchodzą na pustą scenę, rozpoczynają tańce indywidualne, które z czasem splatają się w jeden występ.

Bhairava, reż. Marlene Millar, Philip Szporer, Kanada 2017, 14′ 
Bhairava przywołuje aspekty Shivy, Pana Tańca, jako niszczyciela zła i strażnika czasu. Choreograf Shantala Shivalingappa tworzy żywe wcielenie bóstwa, osadzone w sugestywnym krajobrazie Hampi w Indiach.

Firebird, reż. Velislava Gospodinova, Bułgaria 2016, 7′
Artystyczna impresja napędzane rytmem muzyki i swobodą tańca. Tworzy magiczny świat, w którym Miłość jest wiodącą metafizyczną siłą pokonującą życie i śmierć.

Cold, reż. Sven Niemeyer, Niemcy 2017, 6′
Obraz cierpienia matki, która nie jest w stanie poczuć miłości do swojego dziecka, bez względu na podejmowane próby. Wpada w depresję, przez co trudno jej żyć dalej.

Inicjacja, reż. Iwona Pasińska, Polska 2017, 18′
Muzyczno – filmowy eksperyment z hipnotyzującą muzyką Jacka Sienkiewicza i ascetyczną scenografią Andrzeja Grabowskiego, w której znaczący jest każdy z rekwizytów. Wysmakowana forma wizualna, przesycona subtelną grą sztucznego światła i wieczornego mroku, splata się z szeroko pojętą ekspresją fizyczną artystów – tancerzy Polskiego Teatru Tańca.

Łączny czas pokazu: 78 min.

KLUB KRÓTKIEGO KINA 
Klub Krótkiego Kina powrócił – znów poniedziałki w Kinie Pałacowym należą do krótkiego metrażu!
W ramach cyklu zobaczymy najlepsze krótkie filmy ze świata w całym bogactwie ich różnorodności. Na ekranie zagoszczą fabuły, animacje, dokumenty oraz filmy eksperymentalne zrealizowane zarówno przez obiecujących debiutantów, jak i uznane postaci ze świata filmu. Całoroczny program obejmie pokazy produkcji nagradzonych na festiwalach, pokazy tematyczne, spotkania z twórcami i wiele, wiele innych.
Partner cyklu: Fundacja Ad Arte

Bilety w cenie 10 zł do nabycia tutaj.
Wydarzenie na Facebooku.
Strona Kina Pałacowego.

Podczas pokazu we współpracy z KASKcinema w Gent 30 kwietnia 2025 r. zaprezentujemy program RAW, którego kuratorem jest Wout Biesmans. Program powstał na bazie konkursu, który swoją pierwszą odsłonę miał podczas festiwalu Short Waves 2023 roku. RAW został stworzony, aby zapewnić większą widoczność produkcjom, które często znajdują się poza kanonem klasycznych festiwali filmowych ze względu na swoją unikatową sygnaturę. Program ten jest odpowiedzią na szerszą dyskusję na temat tego, kto kształtuje promocję kultury i kto definiuje granice między kinem a sztuką medialną.
RAW oznacza refleksję, przygodę i badania. Spodziewaj się połączenia animacji, multimediów i filmu autorskiego, który stoi na przecięciu kina i eksperymentu. W menu: filmowanie tygrysa tasmańskiego, filmowiec z obsesją na punkcie ping ponga, dwie cyberprzestrzenie – jedna z nich pokazuje delfina w wolnym związku z piętnastoma nadmuchiwanymi zwierzętami, haiku, opowieść o duchach i młodym człowieku, który marzy o tym, by pewnego dnia móc latać.

Po pokazie przygotowanym we współpracy z KASKcinema odbędzie się Q&A z Lucie Grannec i Spencerem Jamesem Bogaertem. 

  • We All Want a Place to Call Our Own / reż. Daniela Delgado Viteri / Ecuador / 2022 / 13’
  • For Mouna / reż. Spencer James Bogaert / Belgium / 2022 / 14’
  • Furrie / reż. Lucie Grannec / France / 2022 / 9’ 
  • Mars / reż. Yann les Jours / France / 2023 / 1’ 
  • Elantra is almost a life / reż. Maja Skjøth Hegelund / United States / 2023 / 7’
  • Di Visi di Pietra Memoria / reż. Andrea Bordoli / Switzerland / 2022 / 9’
  • Enflightenment / reż. Wey Yinn Teo / Malaysia / 2023 / 11’ 

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.