Dziękujemy Wam za wspólne lato!

Lato spędziliśmy w doborowym towarzystwie filmów krótko- oraz długometrażowych. Nasze letnie wydarzenia rozpoczął cykl, współorganizowany z Concordia DesignArt of Life, gdzie pokazaliśmy 8 filmów pełnometrażowych osadzonych w inspirującym świecie szeroko rozumianej sztuki. Pierwsza odsłona Weekly zawitała do Fort Fest Carnaval, łączyła w sobie film i muzykę w klimatycznej przestrzeni Fortu. Kolejnym punktem na naszej wydarzeniowej trasie było Święto Krótkiego Kina w Winiarni Pod Czarnym Kotem, gdzie stawiliście się tłumnie, żeby obejrzeć wybór 5 filmów z tegorocznego konkursu międzynarodowego 11. edycji Short Waves Festival.

W ramach organizowanego przez Bramę Poznania cyklu kulturalno-przyrodniczego – Rzeka Żywa, zaprezentowaliśmy zwierzęce krótkie metraże. Nad Wartę dotrał również cykl Weekly, prezentujący filmy powiązane tematyką architektury. W ramach architektonicznego Weekly zawitał do nas Thomas Randall Page – londyński architekt, który opowiedział nam o swoich projektach, a wszystko to w pięknych okolicznościach przyrody.

Nie samym Poznaniem fundacja żyje, bo jak zapewne wiecie, Short Waves Festival wpływa na Wielkopolskę, co zaowocowało m.in. Weekendem z architekturą w gnieźnieńskiej Latarnii na Wenei. Z kolei z programem Summer Shorts odwiedziliśmy Kino Amok oraz Kino Forum. Poznańskie plenerowe pokazy zamknął grunwaldzki pokaz filmów o miłości. Pomimo nadciągającej jesiennej niepogody, my nie przestajemy działać! Zapraszamy Was na kolejne wydarzenia z cyklu Weekly oraz kinowe pokazy Manhattan Short 2019Sundance Shorts Tour 2019.

 

fot. Dawid Majewski

Podczas pokazu we współpracy z KASKcinema w Gent 30 kwietnia 2025 r. zaprezentujemy program RAW, którego kuratorem jest Wout Biesmans. Program powstał na bazie konkursu, który swoją pierwszą odsłonę miał podczas festiwalu Short Waves 2023 roku. RAW został stworzony, aby zapewnić większą widoczność produkcjom, które często znajdują się poza kanonem klasycznych festiwali filmowych ze względu na swoją unikatową sygnaturę. Program ten jest odpowiedzią na szerszą dyskusję na temat tego, kto kształtuje promocję kultury i kto definiuje granice między kinem a sztuką medialną.
RAW oznacza refleksję, przygodę i badania. Spodziewaj się połączenia animacji, multimediów i filmu autorskiego, który stoi na przecięciu kina i eksperymentu. W menu: filmowanie tygrysa tasmańskiego, filmowiec z obsesją na punkcie ping ponga, dwie cyberprzestrzenie – jedna z nich pokazuje delfina w wolnym związku z piętnastoma nadmuchiwanymi zwierzętami, haiku, opowieść o duchach i młodym człowieku, który marzy o tym, by pewnego dnia móc latać.

Po pokazie przygotowanym we współpracy z KASKcinema odbędzie się Q&A z Lucie Grannec i Spencerem Jamesem Bogaertem. 

  • We All Want a Place to Call Our Own / reż. Daniela Delgado Viteri / Ecuador / 2022 / 13’
  • For Mouna / reż. Spencer James Bogaert / Belgium / 2022 / 14’
  • Furrie / reż. Lucie Grannec / France / 2022 / 9’ 
  • Mars / reż. Yann les Jours / France / 2023 / 1’ 
  • Elantra is almost a life / reż. Maja Skjøth Hegelund / United States / 2023 / 7’
  • Di Visi di Pietra Memoria / reż. Andrea Bordoli / Switzerland / 2022 / 9’
  • Enflightenment / reż. Wey Yinn Teo / Malaysia / 2023 / 11’ 

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.