Sundance Shorts Tour 2019

Najlepsze krótkie metraże z kultowego festiwalu znowu w Polsce!
Jesienna trasa pokazów wystartowała 1. października i potrwa do końca roku. 

Festiwal Sundance od ponad 30 lat jest powszechnie uznawany za doskonały punkt wyjścia dla niezależnych twórców.
Pokaz Sundance Shorts Tour 2019 to sześć tytułów wyselekcjonowanych z tegorocznej edycji festiwalu o łącznej długości 90 minut. Na ekranie zobaczymy różnorodne formy filmowe – w selekcji pojawią się filmy dokumentalne i fabularne oraz animacje, w tym sensacja tegorocznego Sundance: hipnotyzująca polska animacja Acid Rain, która podbiła serca widzów i krytyków na całym świecie. Filmy krótkometrażowe — ograniczone jedynie przez ich czas trwania — są przepełnione artystyczną ekspresją sprawiającą, że krótka forma wykracza poza ramy tradycyjnej narracji. Od dokumentu, animacji, przez fabułę do eksperymentu — te filmy są stworzone do podejmowania ryzyka.

Od wielu lat Festiwal Sundance traktuje filmy krótkometrażowe z należytą uwagą i prezentuje zarówno uznane nazwiska, jak i obiecujących debiutantów. Dzięki kopalni talentów Sundance świat po raz pierwszy dostrzegł postaci takie jak: Damien Chazelle, Wes Anderson, Jill Soloway, Spike Jonze, Paul Thomas Anderson, Dee Rees, Taika Waititi, Jay i Mark Duplass, Todd Haynes, Lynne Ramsay, Andrea Arnold i wielu innych.

Lista pokazów:

1.10.2019, Warszawa, Kino Elektronik
9.10.2019, Poznań, Kino Rialto
26.10.2019, Tczew, Centrum Kultury i Sztuki
28.10.2019, Lwówek, DKF Zmruż oczy
5.11.2019, Poznań, Kino Pałacowe
15.11.2019, Wrocław, Kino Nowe Horyzonty
16.12.2019, Lublin, Kinoteatr Projekt

Planowane są także pokazy w Tychach, Głogowie, Warszawie, Krakowie, Białymstoku, Bytomiu i Przemyślu. Chcesz zorganizować pokaz w swoim mieście? Pisz do fundacja@adarte.pl

Program:

Sometimes I Think About Dying

Stany Zjednoczone, 12 minut. Reżyseria: Stefanie Abel Horowitz, Scenariusz: Stefanie Abel Horowitz, Katy Wright-Mead, Kevin Armento. Młoda, samotna kobieta myśli o śmierci, ale z marazmu wyciąga ją zaproszenie na randkę od kolegi z biura.

Brotherhood

Kanada, Tunezja, Katar, Szwecja, 25 minut. Scenariusz i reżyseria: Meryam Joobeur. Syn pasterza wraca po długiej podróży do rodzinnego domu w Tunezji razem ze swoją żoną. Jego relacja z ojcem zostaje poddana próbie.

The Minors

Stany Zjednoczone, 10 minut. Scenariusz i reżyseria: Robert Machoian. Urywki z życia dziadka i jego wnuków. Zestawienie przeszłości i przyszłości.

Acid Rain

Polska, 26 minut. Scenariusz i reżyseria: Tomek Popakul. Młoda ucieka z domu, jak najdalej od szarej miejscowości. Tak poznaje Chudego – trochę niezrównoważonego dziwaka, który mieszka w kamperze i całymi dniami załatwia swoje niekoniecznie legalne sprawunki. Ich wspólna droga prowadzi w coraz dziwniejsze rejony, a między nimi szybko zawiązuje się nienazwana więź.

Fast Horse

Kanada, 13 minut. Scenariusz i reżyseria: Alexandra Lazarowich. Tradycja wyścigów konnych powraca w niezwykle niebezpiecznej formie. Indianin Allison “Czerwony Kruk” mierzy się z wieloma trudnościami, by stanąć oko w oko z najlepszymi jeźdźcami.

Muteum

Estonia, Hong Kong, 4 minuty. Scenariusz i reżyseria: Äggie Pak Yee Lee. Niepoważna lekcja w bardzo poważnej instytucji – muzeum sztuki.

Łączny czas pokazu: 90 minut

Biogramy twórców:

Stefanie Abel Horowitz (Sometimes, I Think About Dying) Zanim zaczęła reżyserować filmy i reklamy przez dekadę była reżyserką teatralną. Jest członkinią Lincoln Center Directors Lab i współzałożycielką nowojorskiej grupy teatralnej Tiny Little Band. Sometimes, I Think About Dying to jej drugi film krótkometrażowy.

Alexandra Lazarowich (Fast Horse) pochodzi z plemienia Cree. Jej prace prezentowano w wielu uznanych galeriach sztuki, m.in: Museum of Modern Art (MoMA), Winnipeg Art Gallery i Smithsonian Institution w Waszyngtonie. Jej filmy pokazywane są na festiwalach na całym świecie. Alexandra stara się swoją twórczością opowiadać historie jej rdzennej ludności.

Äggie Pak Yee Lee (Muteum) Äggie Pak Yee Leeu urodziła się w Hong Kongu, a studia skończyła w Estonii. Jej głównym medium jest animacja, do której podchodzi z dystansem i poczuciem humoru.

Robert Machoian (The Minors) Urodzony w małym miasteczku King City w Kalifornii i wychowany w kulturze punkowej DIY, Robert Machoian od ponad dekady tworzy filmy i fotografuje niemalże całe swoje życie. Skupia się na ludziach, otaczającej go codzienności, niepowtarzalnych historiach.

Meryam Joobeur (Brotherhood) Tunezyjsko-amerykańska scenarzystka i reżyserka, absolwentka Szkoły Filmowej Mel Hoppenheim w Montrealu. Obecnie skupia się na pracy przy trzech filmach fabularnych – w tym pełnometrażową wersją Brotherhood. W 2016 roku uczestniczyła w programach wspomagających młode talenty organizowanych przez Festiwal Berlinale oraz MFF w Toronto, a także w warsztatach scenariopisarskich – Rawi Screenwriters Lab.

Tomek Popakul (Acid Rain) Urodził się w 1986 roku. Jest absolwentem PWSFTviT w Łodzi na kierunku animacja i efekty specjalne. Równolegle przez rok studiował też scenariopisarstwo. Zrealizował kilka filmów m.in. dyplomowy Ziegenort, pokazywany na wielu międzynarodowych festiwalach. Wziął udział w programie rezydencji Animation Artist in Residence Tokyo organizowanym przez Japan Image Council (JAPIC), podczas którego zrealizował film Black.

Więcej informacji:
Strona Fundacji Ad Arte
Awesome Shorts na Facebooku

 

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.