Klub Krótkiego Kina – spotkanie z filmem tańca!

Pierwszy pokaz Klubu Krótkiego Kina w roku 2020 poświęcimy krótkometrażowemu filmowi tańca. Na program składają się filmy, które były prezentowane w konkursie Dances with Camera w ramach Short Waves Festival 2019.

Dances with Camera to międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych, których wspólnym językiem jest ruch i taniec. Co roku wyselekcjonowane filmy tańca z całego świata odsłaniają przed widzami nieograniczone możliwości fizycznej ekspresji za pomocą filmowej narracji. Dances with Camera nie stawia granic, zapraszając do konkursu zarówno formy fabularne, dokumentalne, choreograficzne impresje, jak i projekty eksperymentalne. Za pomocą ruchu poruszane są kwestie dotykające aktualnych problemów współczesnego świata – walki o prawa mniejszościowe, wojna, ale także uniwersalne kwestie jak miłość, namiętność czy starość.
Wprowadzenie: Emilia Mazik

Program:
1. La Volière, reż. Vincent René-Lortie, Kanada 2017, 14’
Dwoje kochanków spotyka się w szaleńczym tańcu.

2. Altera, reż. Baptiste Rouveure, Francja 2018, 11’
Altera, to inny. To inność, która byłaby ciężarem i którą odrzucamy. Co wówczas pozostaje, aby budować nasze punkty odniesienia, naszą tożsamość i nie pogrążać się w odmienności, odnajdując echa życia tylko w naszym własnym odbiciu?

3. Bailaora, reż. Rubin Stein, Hiszpania 2018, 15’
Wojna. Dziecko. Sen. “Bailaora” jest trzecim i ostatnim krótkim filmem w trylogii “Luz Oscuridad”.

4. Vanitas, reż. Vinícius Cardoso, Brazylia 2018, 6’
W piekle Boscha została skazana na przyglądanie się własnemu odbiciu. Na zawsze. Potępiona przez swoją próżność, sama jest próżnością. Duch, który wędruje przez ciemność Ogrodu Rozkoszy Ziemskich. Ona jest vanitas.

5. Waiting for Color, reż. Kosta Karakashyan, Bułgaria/Stany Zjednoczone 2018, 7’
Dokumentalny film taneczny, ukazujący trudną rzeczywistość prześladowań LGBTQ+ w czeczeńskim regionie Rosji. Film został zainspirowany zeznaniami z aresztowań, tortur i szantażu, któremu homoseksualni Czeczeni poddawani byli do 2017 roku.

6. Svavar Knutur – The Hurting, rez. Kay Otto, Niemcy 2018, 5’
Życie Pawła nie oszczędza. W wieku 45 lat jest szkolnym woźnym i musiał zrezygnować ze swojego marzenia o pilotowaniu samolotu. Dni mijają mu na sprzątaniu szkoły, a wieczory spędza w miejscowym pubie lub na lotniskach.

7. Through the Supermarket in Five Easy Pieces, reż. Anna Maria Joakimsottir-Hutri, Finlandia 2017, 9’
Rodzina stara się przetrwać cotygodniowe zakupy spożywcze i nie rozpaść się. Czy będzie w stanie zdobyć zaopatrzenie i opuścić sklep w komplecie?

8. Time Subjectives in Objective Time, reż. Kati Kallio, Finlandia/Rosja 2017, 6’
Troje tancerzy przenosi się z miejsca na miejsce w starej rosyjskiej fabryce, afirmując moment stagnacji w nieskończonym czasie.

9. Traverse, reż. Marlene Millar, Kanada 2018, 13’
Traverse wplata występ pięciu kobiet w tkaninę zbiorowego doświadczenia, ukazując połączenie tańca, ruchu i głosów, jedność doświadczenia w głębokiej, osobistej, a zarazem wspólnej podróży.
Łącznie: 90’

KLUB KRÓTKIEGO KINA
Poniedziałki w Kinie Pałacowym należą do krótkiego metrażu! W ramach cyklu zobaczymy najlepsze krótkie filmy ze świata w całym bogactwie ich różnorodności. Na ekranie zagoszczą fabuły, animacje, dokumenty oraz filmy eksperymentalne zrealizowane zarówno przez obiecujących debiutantów, jak i uznane postaci ze świata filmu. Całoroczny program obejmie pokazy produkcji nagradzanych na festiwalach, pokazy tematyczne, spotkania z twórcami i wiele, wiele innych.

Partner cyklu: Fundacja Ad Arte
Bilety: 12 zł – do nabycia w kasie kina lub na portalu bilety24.pl

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.