Fokus: Fixing the Future

Motto 12. edycji Short Waves Festival – Fixing the Future – wyznacza krąg zainteresowań kuratorów festiwalu i powraca w wielowątkowej narracji pokazów filmowych, programie edukacyjnym, czy nawet – we wspólnej trosce, by festiwal był choć trochę bardziej przyjazny planecie. W roku 2020 spoglądamy w przyszłość i wspólnie analizujemy zjawiska takie jak kryzys klimatyczny, wzrost znaczenia partii populistycznych, czy zagrożenia związane z postępującą polaryzacją społeczeństwa. Cztery specjalnie przygotowane programy filmowe pomogą nam w poszukiwaniu odpowiedzi na utopijne pytanie, czy możemy jeszcze naprawić przyszłość.

 

Przyszłe Światy / Future Worlds 

Najbardziej futurystyczny program, w którym zobaczymy jak twórcy filmów z całego świata obrazują przyszłość i związane z nią lęki. Czy nadciąga wielka powódź? A może z utęsknieniem będziemy poszukiwać miejsc, w których nie ma zasięgu? Fascynująca wizualnie opowieść o przyszłych światach zakończona filozoficznym traktatem o nowych formach ideologii zapośredniczonej przez technologię. 

The flood is comingSwitzerland / UK 2018. Animation. 9’. Director: Gabriel Böhmer
A Mordida / Portugal 2019. Fiction. 26’. Director: Pedro Neves Marques
PrimerGermany 2019. Experimental. 8’. Directors: CROSSLUCID
ZOMBIESBelgium 2019. Experimental. 15’. Director: Bajoli
Abstract horrorCzech Republic 2019. Experimental. 19’. Director: Franz Milec

Kino Muza / Sala 1 / 17.03.2020 / 17:00 / 90’

 

Sztuka protestu / The Art of Protest

Jedną z najbardziej powszechnych, skutecznych i wyzwalających form sprzeciwu (lub poparcia) jest demonstracja, czyli zgromadzenie w miejscu publicznym. Może ona przybierać łagodną wersję pokojowej manifestacji lub hałaśliwej pikiety, ale także przerodzić się w krwawe starcia na masową skalę. Co czujemy, kiedy wspólnie wychodzimy na ulicę? Czy obecność w protestującym tłumie może nabrać wymiaru performatywnego? Czy wreszcie – jak władza reaguje na opór społeczeństwa? Sztuka protestu to czasem jedyne, co nam pozostaje. 

First ActBrasil 2019. Fiction. 20’. Director: Matheus Parizi
Black Bus StopUSA 2019. Documentary / experimental. 10’. Directors: Kevin Jerome Everson, Claudrena N. Harold
The 561st Hour of Occupation / Taiwan 2014. Documentary / experimental. 7’. Director: Yuan Goang Ming
Mój kraj taki pięknyPoland 2019. Documentary. 29’. Director: Grzegorz Paprzycki
Déploiements (Deployments) / France/Netherlands 2018. Experimental. 16’. Director: Stéphanie Lagarde

Kino Muza / Sala 2 / 19.03.2020 / 16:00 / 90’

 

Eko Aktywizm / Eco Activism

Mimo, iż aktywiści i naukowcy z całego świata od ponad pół wieku dyskutują o zatrważającym wpływie człowieka na ekosystem, dopiero w roku 2019 wiadomość o powszechnym kryzysie klimatycznym przebiła się mediów głównego nurtu i wstrząsnęła opinią publiczną. Nie bądźmy bierni! Istnieje szereg wartościowych inicjatyw zajmujących się ekologią: od walki z chowem klatkowym po strajk klimatyczny. Po projekcji filmów dokumentujących różne działania z obszaru zielonego aktywizmu zapraszamy na rozmowę z zaproszonymi gośćmi z m.in. Stowarzyszenia Otwarte Klatki oraz Extinction Rebellion Poznań.

Kino Muza / Sala 2 / 20.03.2020 / 16:30 / 90’

 

Masz wybór / It’s up to You 

W wielu sytuacjach zastanawiamy się: czy mój wybór ma znaczenie? Czy moja prywatna postawa lub decyzja konsumencka może zmienić bieg świata? Żyjemy w czasach, w których podejmowanie decyzji – indywidualnych i kolektywnych – jeszcze nigdy nie było tak trudne. Program 6 filmów eksploruje zjawiska takie jak kształtowanie się opinii publicznej, sprawczość jednostki czy wreszcie – trudne mechanizmy demokratycznego podejmowania decyzji w grupie. Czasem na poważnie – obserwując wzrost poparcia dla Zjednoczenia Narodowego we Francji, a czasem na wesoło – uczestnicząc w obradach rady miasta Tampere debatującej o linii tramwajowej przez 12h. Jedno jest pewne: wybór ma znaczenie. 

KIDS / Germany 2019. Animation. 9’. Director: Michael Frei )
I Signed the Petition / Switzerland 2018. Documentary. 11’.  Director: Mahdi Fleifel)
Who Talks / Sweden 2019. Fiction. 14’. Director: Elin Övergaard)
Dancing with Le Pen / France / USA 2018. Documentary. 23’. Director: Nora Mondray)
We Got Your Back / Sweden 2015. Fiction. 4’. Director: Viktor Hertz)
Taking the floor / Finland 2017. Documentary. 9’. Directors: Hannes Vartiainen, Pekka Veikkolainen)

Kino Muza / Sala 2 / 22.03.2020 / 13:00 / 90’

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.