My Darling Quarantine Short Film Festival

Programerzy Cannes, Berlinale, Locarno, Venice Film Festival oraz wielu innych festiwali połączyło siły, by stworzyć MY DARLING QUARANTINE – festiwal filmowy odbywający się w Internecie, którego celem jest zbiórka pieniędzy na rzecz potrzebujących organizacji w związku z epidemią koronawirusa. 

Narastające na świecie rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19 i związane z nim niezbędne środki bezpieczeństwa sprawiły, iż wiele wydarzeń z branży filmowej jest przesunięte w czasie lub odwołane. To zjawisko dotyczy także ważnych festiwali filmów krótkometrażowych, m.in. Go Short – International Short Film Festival Nijmegen, Glasgow Short Film Festival, Short Waves Festival z Polski oraz kanadyjskiego Festival Regard, oraz wydarzeń takich jak CPH:DOX z Kopenhagi, SXSW z Teksasu, Tribeci z Nowego Jorku oraz Vision du Reel z Nyon we Francji.  

W odpowiedzi na tę sytuację, w poniedziałek, 16-go marca na łamach platformy promującej film krótkometrażowy Talking Shorts (https://talkingshorts.com/) rozpoczął się nowy festiwal odbywający się wyłącznie w sieci, zatytułowany MY DARLING QUARANTINE. Celem akcji jest zebranie środków i wsparcie tych, którzy walczą z wirusem, lub osób i wydarzeń, które z jego powodu ucierpiały. Inicjatorem festiwalu jest Enrico Vannucci, doradca programowy festiwalu filmowego w Wenecji oraz programer Torino Short Film Market, który aktualnie  żyje w warunkach kwarantanny we Włoszech. Jak mówi Vannucci:

“Przyglądając się rozwojowi sytuacji w trakcie przymusowej izolacji w domu wpadłem na pomysł stworzenia wirtualnego festiwalu filmowego poświęconego bieżącym wydarzeniom, aby zebrać środki na rzecz organizacji związanych z opieką zdrowotną zmagających się z tym problemem.” 

 

My Darling Quarantine Short Film Festival to próba, by dalej robić to, co lubimy w świecie krótkiego metrażu – czyli wybierać i prezentować wartościowe krótkie filmy dla naszych publiczności – jednocześnie próbując zebrać środki dla kilku organizacji, które teraz lub wkrótce będą w potrzebie by działać i ratować ludzkie życia. Również chcielibyśmy wesprzeć inicjatywy z obszary kultury, które ucierpiały w tej sytuacji.”

My Darling Quarantine Short Film Festival (MDQSFF) zachęcił do działania osoby z branży filmowej z całego świata, by wspólnie wyselekcjonować filmy wokół tematu dystopii – z udziałem reprezentantów/-tek z festiwali filmowych w Cannes, Berlinie czy Locarno. W projekcie biorą także udział osoby, których własne inicjatywy ucierpiały, np. przedstawicielka Short Waves Festival z Poznania. 

Co tydzień, od poniedziałku do niedzieli, festiwal prezentuje siedem filmów krótkometrażowych, na które będzie mogła głosować publiczność. Jednocześnie, widzowie zachęcani będą do wpłacania datków za pośrednictwem strony GoFundMe:  https://www.gofundme.com/f/my-darling-quarantine-covid19-fundraiser.

W trakcie pierwszego tygodnia zobaczymy m.in. “‘Postcards From The End Of The World” (reż. Konstantinos Antonopoulos, Grecja, 2019), czyli film opowiadający historię greckiej rodziny starającej się opuścić odosobnioną wyspę na Morzu Śródziemnym podczas niespodziewanego końca świata. Po udanej festiwalowej trasie – od festiwalu filmowego w Sarajewie, Tampere, czy Winterthur (Nagroda publiczności 2019) pokaz w ramach MDQSFF będzie internetową premierą tytułu. 

50% zebranych środków powędruje do Lekarzy Bez Granic – organizacji wspierającej publiczną służbę zdrowia na całym świecie. Drugie 50% zostanie przekazane inicjatywom kulturalnym, które zmagają się i będą zmagać z finansowymi i organizacyjnymi konsekwencjami kryzysu w najbliższych miesiącach i latach.

Emilia Mazik z Talking Shorts oraz Short Waves Festival mówi:

“Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni reakcją programerów i reżyserów, którzy udzielili zgody na pokazy swoich filmów. Wiemy, że wiele odwołanych wydarzeń przenosi się do sieci. Chcieliśmy zrobić coś nieco innego – stąd temat dystopii – oraz komplementarnego w stosunku do działań organizacji i festiwali robiących publiczne zbiórki na różne ważne społecznie cele.” 

“Przesunięcie mojego festiwalu było jedną z najtrudniejszych decyzji, jaką musiałam kiedykolwiek podjąć wraz z zespołem Short Waves Festival. Będzie ona miała poważne finansowe i strukturalne konsekwencje dla festiwalu. Obserwowanie kolejnych wydarzeń odwoływanych lub przesuwanych to wieści łamiące serce. Wraz z MDQSFF próbujemy pokazać jak świat krótkiego metrażu może zjednoczyć się w trudnych czasach oraz zapewnić rozrywkę dla osób z całego świata, którzy utknęli w domach. Mam nadzieję, że kryzys wywołany przez koronawirusa w dłuższej perspektywie będzie mieć także pozytywny wpływ na branżę filmową i przyczyni się do stworzenia bardziej zrównoważonego, równościowego sektora”.

My Darling Quarantine Short Film Festival startuje w poniedziałek, 16.03.2020 i potrwa na stronie Talking Short tak długo, jak będzie wymagała tego sytuacja.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.