Nowe daty Short Waves Festival!

Normalnie o tej porze wspominalibyśmy teraz te wszystkie filmy, które obejrzeliśmy razem w Poznaniu. Sytuacja na świecie wszystkich zaskoczyła i sprawiła, że musieliśmy zrewidować nasze plany na przyszłość. Patrząc wstecz, widzimy, że decyzja o przeniesieniu Short Waves Festival 2020 na sierpień była odpowiedzialna i jak najbardziej słuszna.

Z wielką radością możemy Wam już ogłosić oficjalnie nowe daty pierwszej letniej edycji Short Waves Festival. Zapraszamy Was do Poznania w dniach 18-23.08 na 12. edycję Short Waves Festival pod hasłem Fixing The Future / Naprawianie przyszłości. Sytuacja na świecie zmienia się z dnia na dzień, więc oczywiście będziemy na bieżąco reagować na zmiany. Jedno wiemy na pewno – to będzie zupełnie nowe lato, gdyż kalendarz kulturalny w Poznaniu przetasował się całkowicie. Wszystko wskazuje na to, że Short Waves będzie znów pierwszym festiwalem filmowym w naszym mieście. Wciąż pracujemy nad programem i organizacją sierpniowej odsłony. W międzyczasie, będziemy prowadzić działalność online, która stała się w obecnej sytuacji jedynym racjonalnym rozwiązaniem. Przykładem takiej akcji będzie premiera online naszego programu Short Waves on Tour. Śledźcie nasze social media, gdzie będziemy Was o wszystkim informować na bieżąco! Sprawdźcie też koniecznie My Darling Quarantine Short Film Festival, czyli inicjatywę, którą współtworzymy. To festiwal krótkich metraży online, gdzie możecie głosować na ulubione filmy i wspierać finansowo organizację Lekarze bez Granic oraz twórców i wybrane instytucje kultury, w które uderzył obecny kryzys związany z koronawirusem.

 

Życzymy wszystkim dużo zdrowia, spokoju i do zobaczenia w sierpniu w Poznaniu!

Podczas pokazu we współpracy z KASKcinema w Gent 30 kwietnia 2025 r. zaprezentujemy program RAW, którego kuratorem jest Wout Biesmans. Program powstał na bazie konkursu, który swoją pierwszą odsłonę miał podczas festiwalu Short Waves 2023 roku. RAW został stworzony, aby zapewnić większą widoczność produkcjom, które często znajdują się poza kanonem klasycznych festiwali filmowych ze względu na swoją unikatową sygnaturę. Program ten jest odpowiedzią na szerszą dyskusję na temat tego, kto kształtuje promocję kultury i kto definiuje granice między kinem a sztuką medialną.
RAW oznacza refleksję, przygodę i badania. Spodziewaj się połączenia animacji, multimediów i filmu autorskiego, który stoi na przecięciu kina i eksperymentu. W menu: filmowanie tygrysa tasmańskiego, filmowiec z obsesją na punkcie ping ponga, dwie cyberprzestrzenie – jedna z nich pokazuje delfina w wolnym związku z piętnastoma nadmuchiwanymi zwierzętami, haiku, opowieść o duchach i młodym człowieku, który marzy o tym, by pewnego dnia móc latać.

Po pokazie przygotowanym we współpracy z KASKcinema odbędzie się Q&A z Lucie Grannec i Spencerem Jamesem Bogaertem. 

  • We All Want a Place to Call Our Own / reż. Daniela Delgado Viteri / Ecuador / 2022 / 13’
  • For Mouna / reż. Spencer James Bogaert / Belgium / 2022 / 14’
  • Furrie / reż. Lucie Grannec / France / 2022 / 9’ 
  • Mars / reż. Yann les Jours / France / 2023 / 1’ 
  • Elantra is almost a life / reż. Maja Skjøth Hegelund / United States / 2023 / 7’
  • Di Visi di Pietra Memoria / reż. Andrea Bordoli / Switzerland / 2022 / 9’
  • Enflightenment / reż. Wey Yinn Teo / Malaysia / 2023 / 11’ 

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.