Program Short Waves Festival 2020

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Już jest! Publikujemy pełny program 12. edycji Short Waves Festival!

Jak co roku, emocji będzie dostarczał nam program konkursowy i aż 5 kategorii, w których twórcy z całego świata powalczą o nagrody. W sekcji pozakonkursowej znajdą się pokazy tematyczne, filmy nominowane do prestiżowych nagród filmowych, czy programy dla widzów w każdym wieku. Fokus geograficzny poświęcony będzie Libanowi, a panele branżowe online pozwolą profesjonalistom na dyskusję wokół medium krótkiego kina. Wśród wydarzeń specjalnych czeka nas dźwiękowy performance Coquetta artystki Ioany Vreme Moser, a w sobotni wieczór poznamy zwycięzców festiwalu na wręczeniu nagród z oprawą uznanej w świecie muzycznym artystki pochodzącej z Poznania (szczegóły wkrótce).

Ale festiwal to przede wszystkim okazja do spotkań, często w nietypowych lokalizacjach, bo aranżowanie przestrzeni to nasza specjalność. Słynne filmowe domówki w ciemno powrócą w letniej wersji jako kino ogrodowe, czyli Random Garden Cinema. Atrakcji dostarczy także wędrujący Klub Festiwalowy, który odwiedzi w tym roku najlepsze poznańskie kluby oraz plenerowe miejsca nad Wartą, idealne na lato.

Najbardziej treściwy festiwal krótkiego kina? Short Waves Festival!

 

PROGRAM KONKURSOWY

Program konkursowy 12. edycji Short Waves Festival obejmuje w tym roku 3 konkursy międzynarodowe (International Competition, Dances with Camera, Urban View) i 2 sekcje polskie (Konkurs Polski, Konkurs Polskich Filmów Eksperymentalnych), w ramach których zobaczymy aż 73 filmy z 36 krajów wyselekcjonowanych z ponad 1500 zgłoszeń. W programie znajdą się 34 tytuły stworzone przez kobiety, czeka nas 7 światowych premier, 3 europejskie i aż 35 polskich!

Łączna pula nagród to 42 tys. złotych, przyznawane przez międzynarodowe jury, jak i publiczność. W tym roku po raz pierwszy o nagrodzie pieniężnej w Konkursie Polskim decyduje również trzyosobowe Jury Młodych. Po zakończeniu festiwalu odbędzie się objazdowy konkurs wybranych filmów polskich Short Waves on Tour, który odwiedzi kilkanaście miast w Polsce.

International Competition prezentuje w tym roku aż 5 zestawów filmowych, które przyglądają się małym wspólnotom i jednostkom rodzinnym, charakteryzują się atmosferą niepokoju i niepewności związaną z przyszłością czy opisują próby ucieczki przed społeczeństwem i światem. Konkurs Polski to po raz kolejny panorama filmów prezentujących najświeższe propozycje polskiego kina, które dotykają spraw zarówno lokalnych, jak i globalnych. W programie znajduje się również konkurs filmów tańca Dances with Camera, który okiem kamery bada ciało i ruch, w tym roku skupiając się często na bohaterkach kobiecych. W ramach konkursu Urban View pojawią się wątki urbanistyczne, ale także silnie angażujące bliskie spotkania z mieszkańcami metropolii, prezentując różne perspektywy doświadczania miasta. Nową sekcją konkursową w tym roku jest Konkurs Polskich Filmów Eksperymentalnych, który prezentuje formy z pogranicza sztuk wizualnych i filmu, bazując na wolności ekspresji i języka filmowego.

 

PROGRAM POZAKONKURSOWY

Pełen przekrój filmów krótkometrażowych dla każdego! Plenerowe pasmo rozrywkowe będzie bogate w filmy gatunkowe: przerażające Horror Shorts, zabawne Comedy Shorts i rozgrzewające atmosferę Kinky Shorts. Program obejmie także spotkanie w Filmowym Klubie Seniora oraz sekcję dla najmłodszych SWF for Kids, przygotowaną przez naszych przyjaciół z festiwalu Ale Kino!. Nie ominą nas festiwalowe emocje z prawdziwego zdarzenia: po raz kolejny zaprezentujemy filmy nominowane do Europejskiej Nagrody Filmowej EFA Shorts.

 

POKAZY SPECJALNE – SPOTLIGHTS

Tematyczne pokazy krótkich metraży przygotowane przez kuratorów, artystów i programerów z różnych stron świata. Zapraszamy na pokaz szkockich krótkich metraży z Glasgow Short Film Festival oraz przegląd filmów jednej z najbardziej interesujących organizacji wspierających video-art – sixpackfilm. Polecamy także pokaz animacji Tomasza Popakula, na którym zaprezentowana zostanie twórczość autora m.in. nagradzanego filmu „Acid Rain”. Przez 2 dni festiwalu będzie okazja, by przenieść się w świat choreografii przygotowanej przez Das Totale Tanz Theater w nieco innym wymiarze – VR 360°: Film Tańca. W przedostatni dzień festiwalu SWF Award Ceremony, uroczystość wręczenia nagród połączona z koncertem poznańskiej artystki (szczegóły wkrótce), a w kolejnym dniu pokazy zwycięskich filmów: SWF Awarded.

 

 PROGRAM FOKUSOWY

W tym roku czekają nas aż dwa programy fokusowe. Fokus Fixing the Future to cztery programy prezentujące różne strategie naprawiania przyszłości: od aktywizmu ekologicznego, przez masowe demonstracje, po indywidualne decyzje każdego z nas. A także futurystyczne wizje przyszłych światów, które mogą dać każdemu z nas do myślenia. Z kolei fokus geograficzny skupi się na kinematografii Libanu – 3 programy przygotował dla nas dyrektor NDU International Film Festival z Bejrutu.

 

HOTEL EUROPA

Hotel Europa to nowy, całoroczny projekt Fundacji Edukacji Kulturalnej Ad Arte – komfortowa i bezpieczna przestrzeń wymiany poglądów dotyczących przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Europy. W jego programie znajdą się projekcje filmowe, prezentacje, spotkania, koncerty oraz działania performatywne, a w ramach sierpniowej odsłony Hotelu i Short Waves Festival – aż 3 wydarzenia specjalne.

 

PROGRAM BRANŻOWY

Program branżowy skierowany jest zarówno do profesjonalistów, jak i do każdego, kto chciałby poszerzyć swoją wiedzę o przemyśle filmowym. W programie online znajdą się 4 panele dyskusyjne poświęcone rzeczywistości pandemicznej. Porozmawiamy o przyszłości technologii VR, filmu tańca oraz sztuk performatywnych, możliwości współpracy między festiwalami, potencjale krótkiego kina w działaniach edukacyjnych i wspólnototwórczych, a także o krytyce filmu krótkometrażowego. Gości obecnych w Poznaniu zapraszamy także na industry drink z Warszawską Szkołą Filmową oraz sobotni brunch festiwalowy.

 

WĘDRUJĄCY KLUB FESTIWALOWY

Klub Festiwalowy staje się wieczornym przystankiem po całym dniu festiwalowych wydarzeń. Każdego dnia będzie na nas czekał w innej lokalizacji: odwiedzimy najlepsze poznańskie kluby, czyli Tama Bar, Schron, HOUSE Szkolna, a także plenerowe lokalizacje takie jak Brzeg Wschodni czy barbarka ze spokojem. O oprawę wydarzeń w Klubie Festiwalowym zadba reprezentacja poznańskiej sceny muzyki elektronicznej.


INFORMACJA O BILETACH:

> Karnety na edycję stacjonarną / Wyprzedane!

> Start sprzedaży biletów na pojedyncze wydarzenia stacjonarne / 28.07

> Start sprzedaży karnetów na edycję online / 28.07

> Start rejestracji dla członków branży i mediów na edycję online / JUŻ DOSTĘPNE [LINK]![/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_masonry_media_grid element_width=”6″ grid_id=”vc_gid:1595498642429-74a05fe0-ca4f-3″ include=”14590,14591,14592,14593″][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text][mkdf_highlight background_color=”#000000″ color=”#ffffff”]Program do pobrania tutaj.[/mkdf_highlight]

Najbardziej treściwy festiwal krótkiego kina? Short Waves Festival![/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.