Oświadczenie Organizatorów Short Waves Festival w sprawie ataku na tle homofobicznym

[vc_row][vc_column][vc_column_text]POSZUKIWANI ŚWIADKOWIE ZDARZENIA ORAZ OŚWIADCZENIE 

Organizatorów Short Waves Festival w sprawie ataku na tle homofobicznym

 

Zaledwie dwa tygodnie temu opublikowaliśmy informację o chęci tworzenia festiwalu wolnego od nienawiści, otwarcie deklarując politykę braku tolerancji dla jakichkolwiek przejawów dyskryminacji. Mieliśmy nadzieję, że dzięki temu Short Waves Festival będzie wydarzeniem otwartym i przyjaznym, a nasi goście zapamiętają Poznań jako miasto, w którym każdy może czuć się jak w domu. Niestety, z bólem serca musimy poinformować o sytuacji, która miała miejsce w trakcie trwania festiwalu, jednocześnie prosząc o Państwa pomoc. Chcemy także wyrazić solidarność ze wszystkimi innymi osobami, które w ostatnim czasie w Polsce doświadczyły przemocy na tle homofobicznym.

 

W czwartek, dnia 20 sierpnia o godz. 17:34, na rogu ulic Piekary i Św. Marcin w Poznaniu, doszło do napaści na jednego z zagranicznych gości festiwalu. Gdy ten spacerował powoli ulicą, młody mężczyzna, idący za nim z grupą znajomych, ruszył nagle w jego stronę. Bez żadnego ostrzeżenia kopnął naszego gościa w plecy uniesioną wysoko w powietrzu stopą. Po napaści fizycznej, rozpoczął kierowanie w jego stronę słownych zaczepek w języku polskim. Wskazując na ubiór naszego gościa, używając słów nacechowanych pejoratywnie, głośno komentował jego wygląd. Przebieg incydentu, zarówno napaść fizyczna, jak i towarzyszący jej atak werbalny, nie pozostawia wątpliwości co do tego, że wyżej wymienione przejawy agresji spowodowane były uprzedzeniami na tle homofobicznym. Jako społeczność festiwalowa, jesteśmy zszokowani zaistniałą sytuacją. 

 

Zdarzenie zostało zgłoszone na policji, monitoring z okolicy jest w trakcie weryfikacji. W imieniu naszego gościa, jak i całej wspólnoty festiwalowej, prosimy wszystkie osoby, które mogły być świadkami wspomnianego zdarzenia, o kontakt z Dyrektorką Festiwalu Emilią Mazik (emilia@adarte.pl) w celu złożenia wyjaśnień i pomocy w ujęciu sprawcy lub sprawców. Zgodnie z relacją naszego gościa, wiemy, że co najmniej dwie osoby mogły być potencjalnymi świadkami zdarzenia. Szukamy przede wszystkim mężczyzny, który bezpośrednio po zdarzeniu, mimo prowadzonej rozmowy telefonicznej, podszedł do naszego gościa i udzielił mu wsparcia. Nawet jedna dodatkowa relacja naoczna może przyspieszyć rozstrzygnięcie sprawy. 

Z góry ogromnie dziękujemy za pomoc w rozpowszechnieniu informacji.

 

Organizatorzy Short Waves Festival[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.