Klub Krótkiego Kina: Filmy o mieście i architekturze

Listopadowe spotkanie z Klubem Krótkiego Kina poświęcone będzie związkom filmu i architektury. Prezentowane filmy pochodzą z konkursu Urban View, czyli sekcji konkursowej Short Waves Festival, międzynarodowego festiwalu filmów krótkometrażowych.  Kuratorów festiwalu szczególnie interesują styki filmu z innymi dziedzinami sztuki – tańcem, sztukami wizualnymi czy architekturą. Urban View prezentuje krótkie formy dotyczące urbanistyki, przemiany miast oraz wyzwań społecznych i ekologicznych, przed którymi stają współcześni architekci. Prezentowany program zawiera 5 najlepszych tytułów, które odzwierciedlają różnorodność sekcji Urban View w roku 2020 oraz zabierają widzów w podróż po miejskich krajobrazach od Kosowa, przez Portugalię aż do Brazylii.

Program:

The Headless Gatherer, reżyseria i produkcja: Igor Shin Moromisato, Niemcy 2019, animacja 15’

Czego poszukuje Zbieracz? Wspomnień, fragmentów snów… a może przyjaciela, z którym może przemierzać miasta i ich chaotyczne krajobrazy. A może szuka tylko pomocy w radzeniu sobie z poczuciem straty?

Dogs Barking at Birds, reż. Leonor Teles, produkcja: Filipa Reis, Leonor Teles, João Miller Guerra, Portugalia 2019, fabuła 21’

Vicente porusza się po mieście na rowerze. Obserwuje jak przestrzeń miejska zmienia się z dnia na dzień. Miasto nie jest już takie samo, świat się zmienia, a on razem z nim. Pośród rodziny i przyjaciół, Vicente żyje w oczekiwaniu na pierwsze dni lata i początek nowego życia. 

In Between, reż. Samir Karahoda, produkcja: Eroll Bilibani, Kosowo 2019, dokument 14’

Bracia i synowie, którzy mieszkają za granicą budują identyczne domy, by wyrazić równość i jedność z rodziną. Pełen empatii portret rodzin, które w wyniku potrzeb ekonomicznych są rozdzielone i egzystują w obcych im kulturach.

Flexible Bodies, reżyseria i produkcja: Louis Fried, Niemcy 2019, fabuła 19’

Wysoki budynek znacznie odstaje od swojego otoczenia niczym obcy przedmiot. To (dość wiekowa) zmaterializowana utopia idealnego miejsca pracy, marzeń o karierze i samo-optymalizacji rozbrzmiewająca na korytarzach.

Kopacabana, reżyseria i produkcja:  Marcos Bonisson, Khalil Charif, Brazylia 2019, eksperyment 14’. 

Zwycięzca Głównej Nagrody w sekcji URBAN VIEW

Film stworzony z kolażu archiwalnych i współczesnych zdjęć nagranych na taśmie 8mm i cyfrowo, opowiadających o Copacabanie – epicentrum doświadczeń międzykulturowych, społecznych i zmysłowych. 

KLUB KRÓTKIEGO KINA

Poniedziałki w Kinie Pałacowym należą do krótkiego metrażu!  W ramach cyklu zobaczymy najlepsze krótkie filmy ze świata w całym bogactwie ich różnorodności. Na ekranie zagoszczą fabuły, animacje, dokumenty oraz filmy eksperymentalne zrealizowane zarówno przez obiecujących debiutantów, jak i uznane postaci ze świata filmu. Całoroczny program obejmie pokazy produkcji nagradzanych na festiwalach, pokazy tematyczne, spotkania z twórcami i wiele, wiele innych.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.