Najlepsze filmy krótkometrażowe nominowane do Oscarów po raz pierwszy w Twoim domu!

Najlepsze filmy krótkometrażowe nominowane do Oscarów po raz pierwszy w Twoim domu!

Oscary przyznawane przez Amerykańską Akademię Filmową to jedne z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie kina. Najważniejsi przedstawiciele branży filmowej już od blisko 100 lat przyznają nagrody w kilkunastu kategoriach, a wśród nich również dla najlepszego krótkiego metrażu. Gala wręczenia nagród niezmiennie odbywała się pod koniec lutego, lecz ze względu na wyjątkową sytuację pandemiczną tegoroczny proces wyłaniania nominowanych twórców i produkcji, a tym samym ceremonia wręczenia Oscarów, przesunęły się aż o 2 miesiące. Nie wpłynęło to jednak na jakość selekcji nominowanych filmów, które niezmiennie pokazują aktualne tematy społeczne i polityczne, nie zapominając o ludzkich i osobistych historiach ich bohaterów.

Zapraszamy do obejrzenia 10 krótkich metraży (każdy trwający nie dłużej niż 40 minut) nominowanych w dwóch kategoriach, za pośrednictwem platformy Mojeekino.pl:

> Zestaw l / Najlepszy krótkometrażowy film fabularny (aktorski)

> Zestaw II / Najlepszy krótkometrażowy film animowany

Wydarzenie na Fb: https://www.facebook.com/events/111675437623498

Mojeekino.pl / Fabuły: https://www.mojeekino.pl/vods/vod.1124

Mojeekino.pl / Animacje: https://www.mojeekino.pl/vods/vod.1125

Bilety: 19 zł / zestaw lub 30 zł / dwa zestawy filmów

Filmy będą dostępne wyłącznie na platformie Mojeekino.pl przez okres 48h (25.04, niedziela, 9:00 – 27.04, wtorek, 9:00). Każdy zestaw po kliknięciu opcji ‘play’ będzie dostępny przez 48h od startu wirtualnej projekcji. 

Fundacja Ad Arte jest wyłącznym polskim dystrybutorem dwóch zestawów Oscar Nominated Shorts – filmów aktorskich i animowanych. Fundacja jest także  organizatorem poznańskiego Short Waves Festival – międzynarodowego festiwalu filmów krótkometrażowych, którego 13. edycja odbędzie się w Poznaniu w dniach 14-20 czerwca 2021 r.

Współpraca: Mojeekino.pl 

Najlepszy krótkometrażowy film fabularny (aktorski)

  • Feeling Through, reż. Doug Roland
  • The Letter Room, reż. Elvira Lind
  • The Present, reż. Farah Nabulsi
  • Two Distant Strangers, reż. Travon Free, Martin Desmond Roe
  • White Eye, reż. Timer Shushan

Najlepszy krótkometrażowy film animowany

  • Burrow, reż. Madeline Sharafian 
  • Genius Loci, reż. Adrien Merigeau
  • If Anything Happens I love You, reż. Michael Govier, Will McCormack 
  • Opera, reż. Erick Oh
  • Yes-People (Já-Fólkið), reż. Gísli Darri Halldórsson 

Nominacje do krótkometrażowych filmów fabularnych (aktorskich)

Feeling Through, reż. Doug Roland, Stany Zjednoczone 2019, 19’

Feeling Through, pierwszy film z głuchoniewidomym aktorem w roli głównej, to historia dorastania, która podąża za Tereekiem, nastolatkiem krążącym po ulicach Nowego Jorku. Desperacko poszukując miejsca do spania spotyka Artiego, głuchoniewidomego mężczyznę, który potrzebuje pomocy w dostaniu się do autobusu. Z niezręcznej sytuacji tworzy się intymna więź i podróż, która na zawsze zmienia Tereeka. 

The Letter Room, reż. Elvira Lind, Stany Zjednoczone 2020, 33’

Kiedy empatyczny strażnik więzienny zaczyna zajmować się sprawdzaniem korespondencji, wkrótce znajduje ukojenie w głęboko osobistych listach napisanych przez więźnia w celi śmierci. 

The Present, reż. Farah Nabulsi, Palestyna 2020, 25’

W dniu rocznicy swojego ślubu, Yusef i jego córka wyruszają na Zachodni Brzeg, by kupić prezent żonie. Pomiędzy żołnierzami, wydzielonymi drogami i punktami kontrolnymi, jak trudno będzie pójść na zakupy?

Two Distant Strangers, reż. Travon Free, Martin Desmond Roe, Stany Zjednoczone 2020, 29’

Wszelkie próby rysownika Cartera Jamesa, by wrócić do domu do swojego psa, zostają pokrzyżowane przez powracające śmiertelne spotkanie, które zmusza go do przeżywania tego samego okropnego dnia na nowo.

White Eye, reż. Timer Shushan, Izrael 2019, 20’

Mężczyzna znajduje swój skradziony rower, który teraz należy już do kogoś innego. Podczas próby odzyskania go, bohater zmaga się, by pozostać człowiekiem.

Nominacje do krótkometrażowych filmów animowanych

Burrow, reż. Madeline Sharafian, Stany Zjednoczone 2020, 6’

W nowym krótkometrażowym filmie Disneya i Pixara, Burrow, młody królik wyrusza w podróż, aby wykopać norę swoich marzeń, mimo tego, że nie ma pojęcia, jak to zrobić. Zamiast ujawnić sąsiadom swoje niedoskonałości, coraz bardziej zakopuje się w swoich kłopotach. Po zejściu na dno (łóżka) dowiaduje się, że proszenie o pomoc nie jest wstydem. 

Genius Loci, reż. Adrien Merigeau, Francja 2019, 16’ 

Pewnej nocy Reine, młoda samotniczka, widzi wśród miejskiego chaosu poruszającą się jedność, która wydaje się żywa, jest jak pewnego rodzaju przewodnik.

If Anything Happens I love You, reż. Michael Govier, Will McCormack, Stany Zjednoczone 2020, 13’ 

Pogrążeni w żałobie rodzice zmagają się ze stratą córki po szkolnej strzelaninie. To elegia na smutek.

Opera, reż. Erick Oh, Korea Południowa 2020, 9’ 

Kierując się duchami Boscha, Michała Anioła, Botticellego i wielu innych, twórca Erick Oh przedstawia na swój własny, dziwaczny i surrealistyczny sposób, ludzkie społeczeństwo i historię, przepełnioną pięknem i absurdem. Widzowie będą mogli doświadczyć szeregu dogłębnych emocji, dzięki epickiemu odzwierciedleniu ludzkiego życia: jest ono pełne nadziei, komizmu, zadumy, ale także strachu i smutku. 

Yes-People (Já-Fólkið), reż. Gísli Darri Halldórsson, Islandia 2020, 9’

Pewnego ranka eklektyczna mieszanka ludzi stawia czoła codziennym bitwom, takim jak praca, szkoła i zmywanie naczyń. W miarę upływu dnia ich relacje są testowane i ostatecznie ich zdolność do znoszenia takiego stanu rzeczy.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.