Start nowej platformy filmowej THIS IS SHORT.com!

1 kwietnia wystartowała nowa platforma filmowa THIS IS SHORT – inicjatywa czterech międzynarodowych festiwali filmów krótkometrażowych: Go Short (Holandia), International Short Film Festival Oberhausen (Niemcy), Vienna Shorts (Austria) i Short Waves (Polska). Już od pierwszego dnia na posiadaczy karnetów czeka ponad 30 wyjątkowych krótkich metraży w 6 sekcjach programowych, w tym pierwsze tytuły z konkursu online NEW POINT OF VIEW. Przez 3 miesiące, do 30 czerwca, na platformie będzie  pojawiać się nowy repertuar filmowy. To jedyna w swoim rodzaju okazja dla zapalonych festiwalowiczów i pasjonatów kina – setki filmów krótkometrażowych, wywiady z twórcami, możliwość komentowania i oceniania ulubionych tytułów, a poza oryginalną ofertą samej platformy, karnet gwarantuje dostęp do indywidualnych programów 4 festiwali!

W dniu premiery na platformie pojawią się pierwsze pozycje poszczególnych sekcji: pierwszy z 23 filmów oficjalnej selekcji konkursu NEW POINT OF VIEW, FILM OF THE DAY (codziennie nowy film dostępny do 24 godzin), zestaw programów najlepszych krótkich metraży z Polski i Austrii w sekcji EUROPEAN VISIONS. Sekcję FESTIVAL WINDOWS, w której zaproszono do współpracy festiwale z całej Europy, otworzy program przygotowany przez International Short Film Festival Oberhausen, a sekcję FOUR PERSPECTIVES skupionej na motywie solidarności zainauguruje repertuar od holenderskiego festiwalu Go Short. Wśród pierwszej puli filmów dostępnej od 1 kwietnia znajdą się tytuły nagradzane na wielu prestiżowych imprezach filmowych i kalejdoskop wrażeń m.in. z Austrii, Chorwacji, Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Polski, Szwajcarii czy Rwandy. 

NEW POINT OF VIEW – nowy europejski konkurs filmów krótkometrażowych online otworzy tytuł „New Gods” (fr. Les Nouveaux Dieux), francusko-szwajcarska koprodukcja w reżyserii Loïc Hobi – historia użytkownika będącego częścią społeczności inceli opowiedziana z perspektywy algorytmu. Film będzie dostępny przez 84 godziny, a każdy widz ma możliwość oceny i głosowania w plebiscycie publiczności. Oficjalna selekcja to łącznie 23 filmy poniżej 20 minut, które sukcesywnie będą pojawiać się na platformie aż do końca czerwca. Premiera drugiej pozycji konkursu już 4 kwietnia – polska animacja „Home in the Shell (pl. „Dom w skorupce”) Renaty Gąsiorowskiej to film o mimowolnym zamykaniu się w swojej bańce i wpływie nowych mediów, które tak bardzo ingerują w nasze postrzeganie świata.

FOUR PERSPECTIVES – seria czterech programów filmowych i paneli dyskusyjnych skupiających się na temacie solidarności. Pierwszy z nich, przygotowany przez holenderski festiwal Go Short, poruszy kwestię pogłębiającej się luki międzypokoleniowej z uwzględnieniem rzeczywistości pandemicznej: „Miniony rok wystawił na próbę międzypokoleniowe poczucie solidarności, kiedy to młodzi zmuszeni byli niejako ograniczyć swoją wolność w celu ochrony szczególnie narażonych osób starszych” – czytamy w opisie programu. „Jednocześnie palące kwestie, takie jak kryzys klimatyczny, wymagają podjęcia solidarnych działań od nas wszystkich, bez względu na wiek i dla wsparcia generacji przyszłych, które w przyszłości odczują skutki naszych kolektywnych decyzji”. 5 krótkich metraży to historie problematyczne i moralizatorskie, jak i poruszające przykładami bezinteresownej solidarności między pokoleniami, a filmom towarzyszyć będzie panel dyskusyjny poszerzający debatę o kontekst sztuki i kinematografii.

FILM OF THE DAY – wczesne prace znanych reżyserów i nowe, obiecujące talenty. Każdego dnia nowy tytuł dostępny przez 24 godziny, łącznie ponad 90 filmów, festiwalowych tryumfatorów z ostatnich 15 lat. Jako pierwszy w tej sekcji zadebiutuje „Listen” (niderl. „Luister”) Astrid Bussnik, wielokrotnie wyróżniany krótki metraż o dziecięcym telefonie zaufania, a w kolejnej dobie funkcjonowania platformy pojawi się „Non-euclidean Geometry” (lit. „Neeuklidinė geometria”) – litewska animacja w reżyserii Skirmanty Jakaite i Solveigi Masteikaitė o niezgłębionych prawach miłości. W nadchodzących dniach także tytuły w reżyserii Jennifer Reeder („A Million Miles Away”, April 3.04), Nicolasa Provosta („Stardust”, 7.04), Rubena Östlunda („Incident by a Bank”, 9.04) czy awangardzisty Petera Tscherkassky’ego („Coming Attractions”, 15.04).

FESTIVAL WINDOWS – festiwale filmowe stanowią okna na świat! Trzynaście renomowanych festiwali filmowych poprzez specjalnie przygotowaną selekcję krótkich metraży pokażą pluralizm kulturowy i różnorodność europejskiego krótkiego metrażu. Niemiecki The International Short Film Festival Oberhausen otworzy sekcję 1 kwietnia zestawem sześciu krótkich tytułów i laureatów z ostatnich trzech lat – od animacji i dokumentu, przez kino eksperymentalne do fabuły. Każdy z programów będzie dostępny online przez okres 1 tygodnia. Kolejne festiwale to imprezy m.in. ze Szwecji, Portugalii, Irlandii, Kosowa, Włoch, Norwegii, Szkocji, Chorwacji czy Rumunii.

EUROPEAN VISIONS – sekcja dedykowana odnoszącym sukcesy produkcjom krótkometrażowym z Holandii, Niemiec, Austrii i Polski – państw festiwali-założycieli platformy, a także prezentacja filmów nominowanych do Europejskich Nagród Filmowych z roku 2020. Pierwsze filmy to prezentacja repertuaru z Austrii i Polski we współpracy odpowiednio z Wiedeńską Akademią Filmową i Studiem Munka. Kolejno na platformie pojawi się zestaw z Holandii oraz pierwsze z cotygodniowych premier filmów z puli EFA.

NOWOŚCI – WKRÓTCE NA PLATFORMIE

THIS IS SHORT to nie tylko oryginalny program samej platformy, ale 1 dostęp do 4 indywidualnych programów filmowych festiwali sieci European Short Film Network w ich oficjalnych, festiwalowych datach: Go Short (8 – 25 kwietnia), International Short Film Festival Oberhausen (1 – 4 maja), Vienna Shorts (27 maja – 1 czerwca) oraz poznański Short Waves Festival (14 – 20 czerwca). Jako pierwszy widzowie będą mogli odwiedzić online holenderski Go Short i już od 8 kwietnia na platformie pojawi się kilkadziesiąt tytułów z ich bieżącego repertuaru, m.in. tegoroczny fokus geograficzny skupiony na Chorwacji, czyli trzy serie filmów poświęcone animacji, silnym kobietom i życiu na śródziemnomorskim wybrzeżu. 

NIE MASZ JESZCZE KARNETU?

Pełny dostęp do oferty THIS IS SHORT i indywidualnych programów online czterech festiwali można uzyskać na kilka sposobów: przez zakup jednego z dwóch rodzajów karnetu uczestnika (w cenie 25 Euro lub 45 PLN) – szczegóły poniżej lub akredytacji branżowej (w cenie 30 Euro) dającej dodatkowo dostęp do danych kontaktowych twórców, łączonej biblioteki filmów Go Short, International Short Film Festival Oberhausen, Vienna Shorts i Short Waves, a także programów branżowych każdego z festiwali na ich własnych platformach.

THIS IS SHORT x 4 FESTIWALE x 25 €KUP TERAZ.

  • 3 miesiące dostępu do platformy THIS IS SHORT (1.04 ­— 30.06.2021), pierwszej platformy streamingowej z wyłącznie krótkim kinem.
  • 5 oryginalnych sekcji programowych, ponad 300 tytułów na start i nowe filmy każdego dnia.
  • Pierwszy tego typu konkurs europejskich filmów krótkometrażowych online z udziałem publiczności (Wy też zdecydujecie o przyznaniu nagrody!).
  • Wywiady z twórcami, materiały specjalne, możliwość oceny i komentowania filmów.
  • Dostęp do programów online 4 międzynarodowych festiwali filmów krótkometrażowych: Go Short – International Short Film Festival Nijmegen (Holandia, 8 — 25.04.2021), Internationale Kurzfilmtage Oberhausen (Niemcy, 1 — 10.05.2021), Vienna Shorts (Austria 27.05 — 1.06.2021), Short Waves Festival (Polska, 14 — 20.06.2021).

lub

THIS IS SHORT x SHORT WAVES FESTIVAL x 45 PLNKUP TERAZ.

  • 3 miesiące dostępu do platformy THIS IS SHORT (1.04 ­— 30.06.2021), pierwszej platformy streamingowej z wyłącznie krótkim kinem.
  • 5 oryginalnych sekcji programowych, ponad 300 tytułów na start i nowe filmy każdego dnia.
  • Pierwszy tego typu konkurs europejskich filmów krótkometrażowych online z udziałem publiczności (Wy też zdecydujecie o przyznaniu nagrody!).
  • Wywiady z twórcami, możliwość oceny i komentowania filmów.
  • Dostęp do programu online 1 festiwalu filmowego: Short Waves Festival (Polska, 14 — 20.06.2021).

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.