Start nowej platformy filmowej THIS IS SHORT.com!

1 kwietnia wystartowała nowa platforma filmowa THIS IS SHORT – inicjatywa czterech międzynarodowych festiwali filmów krótkometrażowych: Go Short (Holandia), International Short Film Festival Oberhausen (Niemcy), Vienna Shorts (Austria) i Short Waves (Polska). Już od pierwszego dnia na posiadaczy karnetów czeka ponad 30 wyjątkowych krótkich metraży w 6 sekcjach programowych, w tym pierwsze tytuły z konkursu online NEW POINT OF VIEW. Przez 3 miesiące, do 30 czerwca, na platformie będzie  pojawiać się nowy repertuar filmowy. To jedyna w swoim rodzaju okazja dla zapalonych festiwalowiczów i pasjonatów kina – setki filmów krótkometrażowych, wywiady z twórcami, możliwość komentowania i oceniania ulubionych tytułów, a poza oryginalną ofertą samej platformy, karnet gwarantuje dostęp do indywidualnych programów 4 festiwali!

W dniu premiery na platformie pojawią się pierwsze pozycje poszczególnych sekcji: pierwszy z 23 filmów oficjalnej selekcji konkursu NEW POINT OF VIEW, FILM OF THE DAY (codziennie nowy film dostępny do 24 godzin), zestaw programów najlepszych krótkich metraży z Polski i Austrii w sekcji EUROPEAN VISIONS. Sekcję FESTIVAL WINDOWS, w której zaproszono do współpracy festiwale z całej Europy, otworzy program przygotowany przez International Short Film Festival Oberhausen, a sekcję FOUR PERSPECTIVES skupionej na motywie solidarności zainauguruje repertuar od holenderskiego festiwalu Go Short. Wśród pierwszej puli filmów dostępnej od 1 kwietnia znajdą się tytuły nagradzane na wielu prestiżowych imprezach filmowych i kalejdoskop wrażeń m.in. z Austrii, Chorwacji, Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Polski, Szwajcarii czy Rwandy. 

NEW POINT OF VIEW – nowy europejski konkurs filmów krótkometrażowych online otworzy tytuł „New Gods” (fr. Les Nouveaux Dieux), francusko-szwajcarska koprodukcja w reżyserii Loïc Hobi – historia użytkownika będącego częścią społeczności inceli opowiedziana z perspektywy algorytmu. Film będzie dostępny przez 84 godziny, a każdy widz ma możliwość oceny i głosowania w plebiscycie publiczności. Oficjalna selekcja to łącznie 23 filmy poniżej 20 minut, które sukcesywnie będą pojawiać się na platformie aż do końca czerwca. Premiera drugiej pozycji konkursu już 4 kwietnia – polska animacja „Home in the Shell (pl. „Dom w skorupce”) Renaty Gąsiorowskiej to film o mimowolnym zamykaniu się w swojej bańce i wpływie nowych mediów, które tak bardzo ingerują w nasze postrzeganie świata.

FOUR PERSPECTIVES – seria czterech programów filmowych i paneli dyskusyjnych skupiających się na temacie solidarności. Pierwszy z nich, przygotowany przez holenderski festiwal Go Short, poruszy kwestię pogłębiającej się luki międzypokoleniowej z uwzględnieniem rzeczywistości pandemicznej: „Miniony rok wystawił na próbę międzypokoleniowe poczucie solidarności, kiedy to młodzi zmuszeni byli niejako ograniczyć swoją wolność w celu ochrony szczególnie narażonych osób starszych” – czytamy w opisie programu. „Jednocześnie palące kwestie, takie jak kryzys klimatyczny, wymagają podjęcia solidarnych działań od nas wszystkich, bez względu na wiek i dla wsparcia generacji przyszłych, które w przyszłości odczują skutki naszych kolektywnych decyzji”. 5 krótkich metraży to historie problematyczne i moralizatorskie, jak i poruszające przykładami bezinteresownej solidarności między pokoleniami, a filmom towarzyszyć będzie panel dyskusyjny poszerzający debatę o kontekst sztuki i kinematografii.

FILM OF THE DAY – wczesne prace znanych reżyserów i nowe, obiecujące talenty. Każdego dnia nowy tytuł dostępny przez 24 godziny, łącznie ponad 90 filmów, festiwalowych tryumfatorów z ostatnich 15 lat. Jako pierwszy w tej sekcji zadebiutuje „Listen” (niderl. „Luister”) Astrid Bussnik, wielokrotnie wyróżniany krótki metraż o dziecięcym telefonie zaufania, a w kolejnej dobie funkcjonowania platformy pojawi się „Non-euclidean Geometry” (lit. „Neeuklidinė geometria”) – litewska animacja w reżyserii Skirmanty Jakaite i Solveigi Masteikaitė o niezgłębionych prawach miłości. W nadchodzących dniach także tytuły w reżyserii Jennifer Reeder („A Million Miles Away”, April 3.04), Nicolasa Provosta („Stardust”, 7.04), Rubena Östlunda („Incident by a Bank”, 9.04) czy awangardzisty Petera Tscherkassky’ego („Coming Attractions”, 15.04).

FESTIVAL WINDOWS – festiwale filmowe stanowią okna na świat! Trzynaście renomowanych festiwali filmowych poprzez specjalnie przygotowaną selekcję krótkich metraży pokażą pluralizm kulturowy i różnorodność europejskiego krótkiego metrażu. Niemiecki The International Short Film Festival Oberhausen otworzy sekcję 1 kwietnia zestawem sześciu krótkich tytułów i laureatów z ostatnich trzech lat – od animacji i dokumentu, przez kino eksperymentalne do fabuły. Każdy z programów będzie dostępny online przez okres 1 tygodnia. Kolejne festiwale to imprezy m.in. ze Szwecji, Portugalii, Irlandii, Kosowa, Włoch, Norwegii, Szkocji, Chorwacji czy Rumunii.

EUROPEAN VISIONS – sekcja dedykowana odnoszącym sukcesy produkcjom krótkometrażowym z Holandii, Niemiec, Austrii i Polski – państw festiwali-założycieli platformy, a także prezentacja filmów nominowanych do Europejskich Nagród Filmowych z roku 2020. Pierwsze filmy to prezentacja repertuaru z Austrii i Polski we współpracy odpowiednio z Wiedeńską Akademią Filmową i Studiem Munka. Kolejno na platformie pojawi się zestaw z Holandii oraz pierwsze z cotygodniowych premier filmów z puli EFA.

NOWOŚCI – WKRÓTCE NA PLATFORMIE

THIS IS SHORT to nie tylko oryginalny program samej platformy, ale 1 dostęp do 4 indywidualnych programów filmowych festiwali sieci European Short Film Network w ich oficjalnych, festiwalowych datach: Go Short (8 – 25 kwietnia), International Short Film Festival Oberhausen (1 – 4 maja), Vienna Shorts (27 maja – 1 czerwca) oraz poznański Short Waves Festival (14 – 20 czerwca). Jako pierwszy widzowie będą mogli odwiedzić online holenderski Go Short i już od 8 kwietnia na platformie pojawi się kilkadziesiąt tytułów z ich bieżącego repertuaru, m.in. tegoroczny fokus geograficzny skupiony na Chorwacji, czyli trzy serie filmów poświęcone animacji, silnym kobietom i życiu na śródziemnomorskim wybrzeżu. 

NIE MASZ JESZCZE KARNETU?

Pełny dostęp do oferty THIS IS SHORT i indywidualnych programów online czterech festiwali można uzyskać na kilka sposobów: przez zakup jednego z dwóch rodzajów karnetu uczestnika (w cenie 25 Euro lub 45 PLN) – szczegóły poniżej lub akredytacji branżowej (w cenie 30 Euro) dającej dodatkowo dostęp do danych kontaktowych twórców, łączonej biblioteki filmów Go Short, International Short Film Festival Oberhausen, Vienna Shorts i Short Waves, a także programów branżowych każdego z festiwali na ich własnych platformach.

THIS IS SHORT x 4 FESTIWALE x 25 €KUP TERAZ.

  • 3 miesiące dostępu do platformy THIS IS SHORT (1.04 ­— 30.06.2021), pierwszej platformy streamingowej z wyłącznie krótkim kinem.
  • 5 oryginalnych sekcji programowych, ponad 300 tytułów na start i nowe filmy każdego dnia.
  • Pierwszy tego typu konkurs europejskich filmów krótkometrażowych online z udziałem publiczności (Wy też zdecydujecie o przyznaniu nagrody!).
  • Wywiady z twórcami, materiały specjalne, możliwość oceny i komentowania filmów.
  • Dostęp do programów online 4 międzynarodowych festiwali filmów krótkometrażowych: Go Short – International Short Film Festival Nijmegen (Holandia, 8 — 25.04.2021), Internationale Kurzfilmtage Oberhausen (Niemcy, 1 — 10.05.2021), Vienna Shorts (Austria 27.05 — 1.06.2021), Short Waves Festival (Polska, 14 — 20.06.2021).

lub

THIS IS SHORT x SHORT WAVES FESTIVAL x 45 PLNKUP TERAZ.

  • 3 miesiące dostępu do platformy THIS IS SHORT (1.04 ­— 30.06.2021), pierwszej platformy streamingowej z wyłącznie krótkim kinem.
  • 5 oryginalnych sekcji programowych, ponad 300 tytułów na start i nowe filmy każdego dnia.
  • Pierwszy tego typu konkurs europejskich filmów krótkometrażowych online z udziałem publiczności (Wy też zdecydujecie o przyznaniu nagrody!).
  • Wywiady z twórcami, możliwość oceny i komentowania filmów.
  • Dostęp do programu online 1 festiwalu filmowego: Short Waves Festival (Polska, 14 — 20.06.2021).

Podczas pokazu we współpracy z KASKcinema w Gent 30 kwietnia 2025 r. zaprezentujemy program RAW, którego kuratorem jest Wout Biesmans. Program powstał na bazie konkursu, który swoją pierwszą odsłonę miał podczas festiwalu Short Waves 2023 roku. RAW został stworzony, aby zapewnić większą widoczność produkcjom, które często znajdują się poza kanonem klasycznych festiwali filmowych ze względu na swoją unikatową sygnaturę. Program ten jest odpowiedzią na szerszą dyskusję na temat tego, kto kształtuje promocję kultury i kto definiuje granice między kinem a sztuką medialną.
RAW oznacza refleksję, przygodę i badania. Spodziewaj się połączenia animacji, multimediów i filmu autorskiego, który stoi na przecięciu kina i eksperymentu. W menu: filmowanie tygrysa tasmańskiego, filmowiec z obsesją na punkcie ping ponga, dwie cyberprzestrzenie – jedna z nich pokazuje delfina w wolnym związku z piętnastoma nadmuchiwanymi zwierzętami, haiku, opowieść o duchach i młodym człowieku, który marzy o tym, by pewnego dnia móc latać.

Po pokazie przygotowanym we współpracy z KASKcinema odbędzie się Q&A z Lucie Grannec i Spencerem Jamesem Bogaertem. 

  • We All Want a Place to Call Our Own / reż. Daniela Delgado Viteri / Ecuador / 2022 / 13’
  • For Mouna / reż. Spencer James Bogaert / Belgium / 2022 / 14’
  • Furrie / reż. Lucie Grannec / France / 2022 / 9’ 
  • Mars / reż. Yann les Jours / France / 2023 / 1’ 
  • Elantra is almost a life / reż. Maja Skjøth Hegelund / United States / 2023 / 7’
  • Di Visi di Pietra Memoria / reż. Andrea Bordoli / Switzerland / 2022 / 9’
  • Enflightenment / reż. Wey Yinn Teo / Malaysia / 2023 / 11’ 

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.