Nowa identyfikacja wizualna Short Waves Festival: Czas na zmiany

Short Waves Festival nieprzerwanie od 2009 roku przybliża publiczności kino krótkometrażowe, tworząc  platformę wymiany myśli, doświadczeń i wrażeń towarzyszących odczuwaniu krótkiego kina. Festiwal przez lata rozwijał się, zmieniał format, ewoluował i próbował odnaleźć swoją przestrzeń, tożsamość i widza. 

Rok 2020 przyniósł ogromną rewolucję nie tylko w organizacji wydarzeń filmowych, ale także w naszym postrzeganiu świata przez pryzmat siebie samych, jak i kina. Organizacja 12. edycji festiwalu została nieoczekiwanie wstrzymana zaledwie tydzień przed planowanym terminem w marcu. Mimo to wróciliśmy z nową energią do pracy i w sierpniu odbyła się pierwsza letnia odsłona Short Waves, pierwszy raz w formule hybrydowej: w Poznaniu oraz online. Nauczeni doświadczeniem i z bezcenną wiedzą jak dobrze zrealizować festiwal filmowy w nowej rzeczywistości, wśród obostrzeń i zintensyfikowanych zasad bezpieczeństwa, postanowiliśmy na stałe wpisać festiwalowe daty w cieplejsze miesiące. 7 czerwcowych dni 13. edycji (14-20.06.2021) to ponad 70 wydarzeń w przestrzeni miejskiej Poznania; ponad 250 filmów, w tym 88 konkursowych, ok. 50 gości z Polski i zagranicy, i oczywiście program online.

Dziś, po 13 latach, Short Waves Festival jest jednym z najważniejszych polskich festiwali prezentujących filmy krótkometrażowe z całego świata, zabierając głos w ważnych kwestiach – jest festiwalem świadomym, otwartym, dostępnym i różnorodnym. To sieć filmowych wydarzeń, które znoszą umowne granice między dziedzinami kina i sztuki, inicjują dialog społeczny oraz wyznaczają nowe trendy. Niezmiennie staramy się dotrzymać kroku krótkiemu kinu, które będąc w wiecznym ruchu, co rusz stawia przed nami nowe wyzwania i uchwycić jego istotę w naszych selekcjach i programach.

Lata doświadczeń i pasji do krótkiego metrażu. Innowacyjna i dostosowana do nowej codzienności formuła hybrydowa festiwalu. Nowa siedziba (w 2021 roku przeprowadzka Fundacji Ad Arte i Short Waves Festival do poznańskiego Centrum Kultury Zamek). Świeże spojrzenie, nowe perspektywy. Zmiany —  a więc — nowa identyfikacja. 

Nowa identyfikacja wizualna Short Waves Festival została opracowana przez poznańskie studio Uniforma.

Szymon Stemplewski, Prezes i Współzałożyciel Fundacji Ad Arte, organizatora Short Waves FestivalZawsze powtarzam, że w krótkim metrażu najważniejsza jest dla mnie otwartość twórców na podejmowanie ryzyka, redefiniowania tego co już było czy znajdowanie połączeń, które wcześniej nikomu nie przyszły do głowy, albo wydawały się zbyt karkołomne. Naszym zadaniem jako festiwalu, który te zjawiska przybliża w miarę możliwości szerokiej publiczności, jest znalezienie takiej formuły, która pozwoli im w pełni wybrzmieć. By pobudzić ciekawość, która wydaje się niezbędna by zdecydować się na obcowanie z innym czy nowym, zawsze staraliśmy się zaproponować oprawę wizualną, która będzie ku temu adekwatnym zaproszeniem. Świeżym, mocnym, szczerym. Powstanie Short Waves Festival, zbiegło się z powstaniem Studia Uniforma, które przez te lata nieomal nieprzerwanie nam towarzyszy i bardzo dobrze zna jego specyfikę i dynamikę. Bardzo się cieszę, że nowa identyfikacja jest właśnie jego autorstwa i wzbudzi wśród osób, do których ją kierujemy, równie silną ekscytację jak w naszym zespole.

Emilia Mazik, Dyrektorka FestiwaluKrótkie filmy często jako pierwsze szukają sposobu na wyrażenie zmian otaczającego nas świata oraz wytwarzają swój własny, wyjątkowy dla tego formatu język filmowy. Nasz festiwal zawsze był otwarty na nowości, od początku uważnie śledzimy trendy i staramy się przełamywać schematy myślenia o wydarzeniach filmowych. Mamy młody zespół, współpracujemy z setkami twórców i artystów, którzy zdecydowanie nie lubią nudy. Ostatni rok udowodnił na globalną skalę, że w świecie mogą nagle i niespodziewanie występować procesy, które kompletnie zmieniają branżę filmową, a nawet – życie każdego z nas. Dlatego myślę, że warto podchodzić do zmian z otwartością i próbować szukać różnych rozwiązań – tak jak i my musieliśmy się przełamać i zacząć działać także w trybie online. Nasza nowa identyfikacja wizualna podkreśla zadziorność festiwalu i jego miejski charakter, wchodząc przy okazji w dialog z powoli wyczerpującą się estetyką internetu. 

Hasło przewodnie 13. Short Waves Festival 2021:

Mirror Mirror / Lustrzane odbicie

Wizerunek kobiety znajdujący się na plakacie ilustrującym 13. edycję festiwalu to Matilde, bohaterka dokumentu „Mundo” (Chile, 2020) w reżyserii Any Edwards z tegorocznej selekcji konkursowej – International Competition.

Od 2016 roku, odkąd Short Waves Festival zaczął nabierać pełniejszych kształtów i określonego formatu, wybieramy hasło – motyw przewodni, który określa charakter danej edycji. W tym roku postawiliśmy na idiom Mirror Mirror / Lustrzane odbicie. Dlaczego? Odpowiedzi jest kilka. To przede wszystkim nasza nowa normalność, przejścia, zmiany, inna codzienność, w której jeszcze silniej przyglądamy się sobie. Rzeczywistość pandemiczna spotęgowała zanurzenie w sieci, funkcjonowanie w dwoisty sposób w trybie online/offline. 

Nie boimy się też dosłowności – lustro, nie tylko odzwierciedla rzeczywistość, ale ją tworzy – podobnie jak filmy, które ukazują kompleksowość funkcjonowania w czasie tu i teraz. Motyw lustrzanego odbicia w puzderku, który stanowi trzon plakatu ilustrującego 13. edycję Short Waves Festival oraz hasło Mirror Mirror, przypatrują się współczesnym nam – wielowarstwowym oraz skrajnym: znudzonym i ciekawym, narcystycznym i pełnym niepewności, samotnym i otoczonym ludźmi, introwertycznym i ekstrawertycznym. Na poziomie programu, hasło fokusowe zostanie rozwinięte w trzech programach filmowych, w których zobaczymy kino postpandemiczne, poszukiwania nowej duchowości, próby racjonalizacji rzeczywistości oraz powracający motyw filmu jako narzędzia produkcji tego, co widzialne. Towarzyszący fokusowi program edukacyjny Fair Play również próbował będzie oswoić przestrzeń internetu – w formie warsztatów dotyczących zagadnienia ciałopozytywności, ochrony danych w sieci oraz przeciwdziałaniu mowie nienawiści. A formuła hybrydowa Short Waves, już druga w historii festiwalu: offline w Poznaniu & ONLINE w sieci to dwie strony odczuwania kina, które czekają na Was w czerwcu podczas 13. edycji Short Waves Festival, międzynarodowego festiwalu filmów krótkometrażowych.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.