Pełen program Short Waves Festival 2021

Równo za miesiąc startuje kolejna, 13. edycja Short Waves Festival, międzynarodowego festiwalu filmów krótkometrażowych z Poznania. Po raz drugi wydarzenie przyjmie formułę hybrydową, zapraszając miłośników krótkich form filmowych do wzięcia udziału w pokazach stacjonarnie w Poznaniu oraz online – na specjalnie przygotowanej platformie. Do dwoistego charakteru wydarzenia nawiązuje hasło tegorocznej edycji: Mirror Mirror / Lustrzane odbicie. Program festiwalu obejmie 73 wydarzenia i prezentację ponad 250 filmów, w tym 88 tytułów konkursowych. Stacjonarnie filmy obejrzymy w aż 20 lokalizacjach – poza salami kinowymi zapraszamy także na pokazy plenerowe w 9 różnych miejscach! Z kolei wirtualna odsłona festiwalu stanowi kumulację działań w sieci zainicjowanych 1 kwietnia w ramach platformy This Is Short przygotowanej z trzema europejskimi festiwalami filmowymi: Go Short (Holandia), Kurzfilmtage Oberhausen (Niemcy) oraz Vienna Shorts (Austria). Wspólna platforma streamingowa pozwoliła festiwalom rozwinąć skrzydła i dotrzeć do globalnej publiczności oraz zaprezentować, obok indywidualnej selekcji każdego z festiwali, ponad 300 krótkich metraży. W dniach 14-20.06 na platformie odbędzie się wirtualna odsłona Short Waves Festival, prezentująca 120 filmów z całego świata, które stanowić będą przekrój programu festiwalu dostosowany do domowych warunków projekcji. 

Festiwal w Poznaniu otworzy audiowizualne wydarzenie Kino Forma: Empty Cloud z udziałem giganta muzyki elektronicznej – Franka Bretschneidera (live act). Tegoroczny program konkursowy to aż 5 kategorii i pula nagród o wartości 48 tys. złotych. Komitet selekcyjny wyłonił 88 tytułów z 1600 zgłoszonych produkcji, które powalczą o 12 nagród w Konkursie Międzynarodowym, Konkursie Polskim, Konkursie Polskich Filmów Eksperymentalnych oraz dwóch konkursach tematycznych: Dances with Camera i Urban View. Jury i publiczność zadecydują o przyznaniu nagród, a werdykty poznamy na piątkowej gali, którą uświetni koncert wyjątkowej artystki – więcej info wkrótce!

W programie znalazły się także dwa fokusy: Mirror Mirror (tegoroczne hasło festiwalu) poruszał będzie wątki związane z pandemią, poszukiwaniem nowej duchowości czy wpływem Internetu na relacje międzyludzkie. Fokus geograficzny prezentujący w tym roku kinematografię Austrii został przygotowany przez dyrektora najważniejszego festiwalu kina austriackiego – Diagonale. Sekcja Spotlight rzuci światło na ciekawe osoby i instytucje współczesnego krótkiego metrażu – twórczość Piotra Bosackiego i Laurynasa Bareiša, film tańca z DAN.CIN.LAB oraz działalność Kina Rebelde. Programy tematyczne Four Perspectives on Solidarity to z kolei filmowa interpretacja kategorii solidarności w odniesieniu do praw kobiet, praw pracowniczych, osób z doświadczeniem migracji i integracji międzypokoleniowej. W programie nie zabraknie również filmów krótkometrażowych nominowanych do Europejskiej Nagrody Publiczności oraz kandydatów do Europejskich Nagród Filmowych. Powrócą pokazy dla najmłodszych widzów SWF for Kids przygotowane we współpracy z festiwalem Kino w Trampkach oraz  Filmowy Klub Seniora, a także ulubione przez publiczność pokazy tematyczne: Queer Shorts, Comedy Shorts czy Horror Shorts – te ostatnie zobaczymy w budynku poznańskiej Olimpii – opuszczonej pływalni miejskiej, a pulsujące muzyką elektroniczną Electro Shorts obejrzymy w klubie Tama. Emocji dostarczy także flagowy projekt Short Waves:  Random Garden Cinema, sekretne kino ogródkowe w nietypowych lokalizacjach miasta, od dziedzińców kamienic po prywatne ogrody Poznaniaków, gdzie dokładny adres do samej projekcji jest trzymany w tajemnicy.

Po raz drugi na festiwalu zaprezentowane zostaną filmy w technologii VR. Dzięki wsparciu Goethe Institut zobaczymy dwa tytuły, które swoje premiery miały na festiwalu filmowym w Wenecji – w sekcji VR: Sense of Place.

Towarzyszący festiwalowi program branżowy i edukacyjny również przyjmie wariant hybrydowy. W wersji online odbędą się dwa panele dyskusyjne poświęcone kwestii równości płci w branży filmowej oraz przyszłości programu wsparcia sieci festiwali z programu MEDIA – Kreatywna Europa. Stacjonarnie, poza wydarzeniami networkingowymi takimi jak spotkanie przy kawie z gośćmi festiwalu, zapraszamy na program warsztatowy. Pod szyldem Fair Play odbędą się warsztaty oswajające przestrzeń internetu – dotyczące ciałopozytywności, ochrony danych osobowych i przeciwdziałania zjawisku hejtu w sieci. Swoją wiedzą podzielą się także międzynarodowi eksperci – w ramach warsztatów z kolektywnego programowania filmów (Suzy Gillet, Barbican London) oraz z organizacji etycznych i zrównoważonych wydarzeń filmowych (Daniel Ebner, Vienna Shorts). 

Festiwal to także wspólne święto i okazja do spotkań – w tym roku wędrujący Klub Festiwalowy zawita do nadwarciańskiego Nurtu, a także klubu Rewiry, gdzie posłuchać będzie można reprezentacji poznańskiej sceny muzycznej oraz obejrzeć teledyski w ramach pokazów Awesome Shorts. Z kolei w ostatni dzień Short Waves zapraszamy na łąkę Laba.Landu na niedzielny Sunbient & chill przy relaksujących dźwiękach ambientu po intensywnym festiwalowym tygodniu.

W Poznaniu lub online – spotkajmy się na Short Waves Festival!

Pełen program do pobrania w formacie PDF:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.