13. Short Waves Festival – Przewodnik po programie online

Short Waves Festival po raz kolejny odbywa się hybrydowo, a dla wszystkich tych, którzy nie mogą pojawić się z nami fizycznie w Poznaniu, zapraszamy do odkrywania specjalnie wyselekcjonowanego programu na naszej platformie Filmchief Hub. Program online obejmuje ponad 120 filmów, które nasi widzowie będą mieli szansę zobaczyć w kilku sekcjach programowych.

Przywitamy Was programem wyjątkowym: Mirror Mirror: Spójrz na mnie i razem z bohaterami wybranych filmów krótkometrażowych będziemy zagłębiać się w rzeczywistość internetową, przyglądając się zachowaniom ludzkim i efektom zanurzenia się w mediach społecznościowych w naszym życiu codziennym. Hasło festiwalowe możemy również eksplorować w ramach Konkursu Polskich Filmów Eksperymentalnych – prezentowane 15 filmów doskonale odnajduje się w kontekście online, poszukując relacji pomiędzy człowiekiem, jego fizyczną obecnością a światem nieuchwytnym, obcym i bliskim jednocześnie, jakim jest Internet.

Chcecie poznać kino austriackie? Nic prostszego! Przez cały tydzień udostępniamy Wam program 17 filmów przygotowany przez Petera Schernhubera – dyrektora festiwalu filmów austriackich Diagonale. Poznajcie esencję kina naszych dalszych sąsiadów – balansującego na granicy różnych stylów filmowych, płynnie przesuwającym się po strukturach analogowych i cyfrowych, ukazując spektrum tematyki związanej z relacjami historycznymi i międzyludzkimi.

Nie zapominamy o naszych czterech programach specjalnych – Spotlighty to cztery sety prezentujące twórczość rodzimych i zagranicznych artystów. Obejrzyjmy filmy animowane Piotra Bosackiego – twórcy form eksperymentalnych, którego silną stroną staje się analiza rzeczy i obiektów nam najbliższych. Spotkajmy się również z kinem litewskim, oglądając filmy stworzone przez Laurynasa Bareisę – montażystę, reżysera, operatora, który przygląda się naszej skomplikowanej moralności. Dla fanów tańca – zestaw filmów z Francji wyprodukowanych przez instytucję wspierającą kino tańca DAN.CIN.LAB, dla których ekspresja ciała staje się punktem wyjścia do analizowania globalnych procesów społecznych. Poznajmy też niezwykle subtelne i intymne kino agencji filmowej z Hiszpanii Kino Rebelde, którego niezwykła umiejętność łączenia piękna poetyki filmowej z silnym zaangażowaniem społecznym po prostu zachwyca!

By trochę ochłonąć i poczuć przyjemną falę rozluźnienia zapraszamy do odtworzenia pasma rozrywkowego, zapewniającego wiele wzruszeń, uśmiechu i ironicznych komentarzy dotyczących współczesnego świata. Co dwa dni na platformie pojawi się kolejny z zestawów filmowych: Comedy Shorts z jego czarnym humorem, Horror Shorts z deliryczną podróżą do ludzkiego umysłu, Queer Shorts głośno wykrzykujące: jesteśmy dumni z bycia tym, kim jesteśmy!, czy Kinky Shorts podglądające nasze seksualne potrzeby. A na dokładkę Awesome Shorts: Here and Now, czyli zestaw najbarwniejszych i najświeższych teledysków przygotowanych przez naszą programerkę Annę Golon! Wspólnie z Festiwalem dla Dzieci i Młodzieży Kino w Trampkach przygotowaliśmy również program dla naszej młodszej publiczności, czyli SWF for Kids – podróże filmowe, które pozwolą na przyjrzenie się tak ważnym tematom jak inność, niezależność czy równość.

A po Gali Wręczenia Nagród, której streaming będzie dostępny także na platformie, zapraszamy do zapoznania się ze zwycięskimi tytułami SWF Awarded, które w trzech programach zostaną zaprezentowane online – sprawdźcie, które filmy zostały wybrane nie tylko przez nasze międzynarodowe jury, ale także przez poznańską publiczność, i oceńcie je sami!

Jeśli zakupiliście również dostęp do platformy This is Short, czeka również na Was program Four Perspectives on Solidarity: Women’s Rights are Human Rights, który ukazuje naszą interpretację hasła solidarności, prezentując filmy dotyczące równości płci i walki o prawa kobiet. Dodatkowo, zapraszamy do udziału w dwóch spotkaniach branżowych również związanych z wyżej wymienionym hasłem: case study dot. nierówności płci w branży filmowej oraz panel dyskusyjny dotyczący przyszłości sieci festiwali filmowych.

Większość filmów będzie dostępna bez geoblokady z polskimi i angielskimi napisami, filmy dla dzieci prezentowane będą w wersji z lektorem oraz z napisami w języku angielskim.

W Poznaniu lub ONLINE – spotkajmy się na Short Waves Festival!

Podczas pokazu we współpracy z KASKcinema w Gent 30 kwietnia 2025 r. zaprezentujemy program RAW, którego kuratorem jest Wout Biesmans. Program powstał na bazie konkursu, który swoją pierwszą odsłonę miał podczas festiwalu Short Waves 2023 roku. RAW został stworzony, aby zapewnić większą widoczność produkcjom, które często znajdują się poza kanonem klasycznych festiwali filmowych ze względu na swoją unikatową sygnaturę. Program ten jest odpowiedzią na szerszą dyskusję na temat tego, kto kształtuje promocję kultury i kto definiuje granice między kinem a sztuką medialną.
RAW oznacza refleksję, przygodę i badania. Spodziewaj się połączenia animacji, multimediów i filmu autorskiego, który stoi na przecięciu kina i eksperymentu. W menu: filmowanie tygrysa tasmańskiego, filmowiec z obsesją na punkcie ping ponga, dwie cyberprzestrzenie – jedna z nich pokazuje delfina w wolnym związku z piętnastoma nadmuchiwanymi zwierzętami, haiku, opowieść o duchach i młodym człowieku, który marzy o tym, by pewnego dnia móc latać.

Po pokazie przygotowanym we współpracy z KASKcinema odbędzie się Q&A z Lucie Grannec i Spencerem Jamesem Bogaertem. 

  • We All Want a Place to Call Our Own / reż. Daniela Delgado Viteri / Ecuador / 2022 / 13’
  • For Mouna / reż. Spencer James Bogaert / Belgium / 2022 / 14’
  • Furrie / reż. Lucie Grannec / France / 2022 / 9’ 
  • Mars / reż. Yann les Jours / France / 2023 / 1’ 
  • Elantra is almost a life / reż. Maja Skjøth Hegelund / United States / 2023 / 7’
  • Di Visi di Pietra Memoria / reż. Andrea Bordoli / Switzerland / 2022 / 9’
  • Enflightenment / reż. Wey Yinn Teo / Malaysia / 2023 / 11’ 

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.