13. Short Waves Festival – Przewodnik po programie online

Short Waves Festival po raz kolejny odbywa się hybrydowo, a dla wszystkich tych, którzy nie mogą pojawić się z nami fizycznie w Poznaniu, zapraszamy do odkrywania specjalnie wyselekcjonowanego programu na naszej platformie Filmchief Hub. Program online obejmuje ponad 120 filmów, które nasi widzowie będą mieli szansę zobaczyć w kilku sekcjach programowych.

Przywitamy Was programem wyjątkowym: Mirror Mirror: Spójrz na mnie i razem z bohaterami wybranych filmów krótkometrażowych będziemy zagłębiać się w rzeczywistość internetową, przyglądając się zachowaniom ludzkim i efektom zanurzenia się w mediach społecznościowych w naszym życiu codziennym. Hasło festiwalowe możemy również eksplorować w ramach Konkursu Polskich Filmów Eksperymentalnych – prezentowane 15 filmów doskonale odnajduje się w kontekście online, poszukując relacji pomiędzy człowiekiem, jego fizyczną obecnością a światem nieuchwytnym, obcym i bliskim jednocześnie, jakim jest Internet.

Chcecie poznać kino austriackie? Nic prostszego! Przez cały tydzień udostępniamy Wam program 17 filmów przygotowany przez Petera Schernhubera – dyrektora festiwalu filmów austriackich Diagonale. Poznajcie esencję kina naszych dalszych sąsiadów – balansującego na granicy różnych stylów filmowych, płynnie przesuwającym się po strukturach analogowych i cyfrowych, ukazując spektrum tematyki związanej z relacjami historycznymi i międzyludzkimi.

Nie zapominamy o naszych czterech programach specjalnych – Spotlighty to cztery sety prezentujące twórczość rodzimych i zagranicznych artystów. Obejrzyjmy filmy animowane Piotra Bosackiego – twórcy form eksperymentalnych, którego silną stroną staje się analiza rzeczy i obiektów nam najbliższych. Spotkajmy się również z kinem litewskim, oglądając filmy stworzone przez Laurynasa Bareisę – montażystę, reżysera, operatora, który przygląda się naszej skomplikowanej moralności. Dla fanów tańca – zestaw filmów z Francji wyprodukowanych przez instytucję wspierającą kino tańca DAN.CIN.LAB, dla których ekspresja ciała staje się punktem wyjścia do analizowania globalnych procesów społecznych. Poznajmy też niezwykle subtelne i intymne kino agencji filmowej z Hiszpanii Kino Rebelde, którego niezwykła umiejętność łączenia piękna poetyki filmowej z silnym zaangażowaniem społecznym po prostu zachwyca!

By trochę ochłonąć i poczuć przyjemną falę rozluźnienia zapraszamy do odtworzenia pasma rozrywkowego, zapewniającego wiele wzruszeń, uśmiechu i ironicznych komentarzy dotyczących współczesnego świata. Co dwa dni na platformie pojawi się kolejny z zestawów filmowych: Comedy Shorts z jego czarnym humorem, Horror Shorts z deliryczną podróżą do ludzkiego umysłu, Queer Shorts głośno wykrzykujące: jesteśmy dumni z bycia tym, kim jesteśmy!, czy Kinky Shorts podglądające nasze seksualne potrzeby. A na dokładkę Awesome Shorts: Here and Now, czyli zestaw najbarwniejszych i najświeższych teledysków przygotowanych przez naszą programerkę Annę Golon! Wspólnie z Festiwalem dla Dzieci i Młodzieży Kino w Trampkach przygotowaliśmy również program dla naszej młodszej publiczności, czyli SWF for Kids – podróże filmowe, które pozwolą na przyjrzenie się tak ważnym tematom jak inność, niezależność czy równość.

A po Gali Wręczenia Nagród, której streaming będzie dostępny także na platformie, zapraszamy do zapoznania się ze zwycięskimi tytułami SWF Awarded, które w trzech programach zostaną zaprezentowane online – sprawdźcie, które filmy zostały wybrane nie tylko przez nasze międzynarodowe jury, ale także przez poznańską publiczność, i oceńcie je sami!

Jeśli zakupiliście również dostęp do platformy This is Short, czeka również na Was program Four Perspectives on Solidarity: Women’s Rights are Human Rights, który ukazuje naszą interpretację hasła solidarności, prezentując filmy dotyczące równości płci i walki o prawa kobiet. Dodatkowo, zapraszamy do udziału w dwóch spotkaniach branżowych również związanych z wyżej wymienionym hasłem: case study dot. nierówności płci w branży filmowej oraz panel dyskusyjny dotyczący przyszłości sieci festiwali filmowych.

Większość filmów będzie dostępna bez geoblokady z polskimi i angielskimi napisami, filmy dla dzieci prezentowane będą w wersji z lektorem oraz z napisami w języku angielskim.

W Poznaniu lub ONLINE – spotkajmy się na Short Waves Festival!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.