13. Short Waves Festival 2021 w liczbach – ponad 8.000 widzów w Poznaniu & ONLINE! Już po raz drugi krótkie metraże podbijały serca widzów latem.

13. edycja Short Waves Festival – międzynarodowego festiwalu filmów krótkometrażowych już za nami. Przez 7 czerwcowych dni, widzowie w Poznaniu oraz w internecie mogli wspólnie przeżywać emocje towarzyszące oglądaniu krótkiego kina. W poznańskich salach kinowych, na pokazach plenerowych czy za pośrednictwem festiwalowej platformy zawieszonej w przestrzeni online – na Short Waves w tym roku spotkało się ponad 8.000 miłośników filmów krótkometrażowych i nie tylko. 

73 wydarzenia, 20 lokalizacji, blisko 300 filmów i ponad 8.000 widzów w Poznaniu & ONLINE. Mimo wciąż trwającej pandemii, do Poznania przyjechało aż 50 gości z zagranicy, w tym między innymi: zdobywca głównej nagrody w Konkursie Międzynarodowym – duński reżyser Stefan Kruse Jorgensen, dyrektor Cyprus International Short Film Festival – Ioakim Mylonas, programer Locarno Film Festival Enrico Vannucci, programerka Barbican London – Suzy Gillett oraz reprezentanci branży filmowej m.in. z Austrii, Holandii, Portugalii czy Niemiec. 

W dniach 14-20 czerwca stolica Wielkopolski stała się również stolicą krótkich metraży. Spektrum tegorocznej oferty programowej było wyjątkowo szerokie. Widzowie najchętniej wybierali pokazy z pasma rozrywkowego w nieoczywistych lokalizacjach, takich jak Comedy Shorts na dziedzińcu Collegium da Vinci czy Horror Shorts na terenie opuszczonej pływalni miejskiej. Poznaniacy postawili też na filmy z lekka dozą pikanterii – pierwszym wyprzedanym pokazem okazał się być Kinky Shorts. Niezwykłą popularnością cieszyły się specjalne pokazy z cyklu Random Garden Cinema – sekretne kino ogródkowe zawitało w tym roku aż do 4 lokalizacji. Oglądaliśmy shorty w plenerze m.in. dzięki uprzejmości Rodzinnych Ogródków Działkowych, Stowarzyszeniu Łazęga Poznańska czy też na klimatycznym dziedzińcu wildeckich kamienic. Wysoka frekwencja dopisywała także seansom konkursowym, podczas których widzowie mogli głosować na swoje ulubione tytuły, a podczas gali zamknięcia poznaliśmy laureatów – rozdano 12 nagród w 5 konkursach (Międzynarodowy, Konkurs Polski, Dances with Camera, Urban View oraz Konkurs Polskich Filmów Eksperymentalnych) o łącznej wartości 48.000 złotych. Pełna lista laureatów znajduje się na stronie https://shortwaves.pl/nagrody-2021/. Dodatkowo, kumulacją całorocznej pracy nad festiwalem były działania online i finał platformy This Is Short zaprojektowanej na wzór doświadczenia festiwalu filmowego, umożliwiającej 1 dostęp do programów online 4 prestiżowych festiwali filmowych – Go Short (Holandia), International Short Film Festival Oberhausen (Niemcy), Vienna Shorts (Austria), Short Waves (Polska) i dostarczając setki krótkich metraży. Przez 3 miesiące działalności (1.04-30.06) This Is Short skumulowała tysiące widzów z ponad 50 krajów na całym świecie!
Ale Short Waves Festival w liczbach to nie tylko suche statystyki, to też kilka istotnych słów-kluczy: ludzie, miasto, kino, współpraca. To dzięki widzom i osobom tworzącym team Short Waves, festiwal ma motywację do rozwoju, a wsparcie miasta Poznania, jak i związanych z wydarzeniem partnerów od lat sprawia, że festiwal z roku na roku coraz mocniej rozwija skrzydła. Z miłości do kina i krótkiego metrażu powstaje impreza ponad podziałami, platforma wymiany doświadczeń i wrażeń filmowych. Organizator festiwalu, poznańska Fundacja Edukacji Kulturalnej Ad Arte,, już planuje festiwal na 2022 rok. A w międzyczasie, zanim poznamy daty kolejnej, 14. edycji – czas na Short Waves on Tour – objazdowy konkurs polskich filmów krótkometrażowych by Short Waves Festival! To zestaw wybranych tytułów, które znalazły się w tegorocznej selekcji Konkursu Polskiego minionej edycji festiwalu. Począwszy od 12 lipca, w kilkunastu miastach w Polsce, widzowie będą mieli okazję wziąć udział w pokazach i zagłosować na swój ulubiony krótki metraż w swoim lokalnym kinie. Film z największą ilością głosów zdobędzie nagrodę w wysokości 7.000 złotych! Więcej szczegółów wkrótce!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.