THIS IS SHORT: “Flowers blooming in our throats” Evy Giolo zwycięzcą konkursu – na drugim miejscu “New Gods”

Platforma festiwalowa THIS IS SHORT – kolektywny projekt czterech europejskich festiwali filmów krótkometrażowych – w poniedziałkowy wieczór przyznała nagrody we wspólnie stworzonym konkursie online o nazwie New Point Of View. Nagroda główna o wartości 4,000 euro została przyznana belgijskiej artystce Evie Giolo za “Flowers blooming in our throats” (Włochy, 2020), film o roli gestów i kontaktu fizycznego po zakończeniu lockdownu. Druga nagroda o wartości 2,000 euro w konkursie składającym się z 23 filmów została przyznana Loïcowi Hobi ze Szwajcarii za film “New Gods (Les Nouveaux Dieux)” (Szwajcaria/Francja 2020) opowiadający historię agresywnego internauty z perspektywy algorytmu. Platforma THIS IS SHORT pozostaje aktywna do 30 czerwca – w programie nadal są dostępne zwycięskie filmy i finał tegorocznego programu. 

Czteroosobowe jury składające się z pionierki kina online Nory Barry (USA), artysty Matta Cartera (Wielka Brytania), twórczyni filmowej Yuyan Wang (Chiny) oraz kuratorki Mariangeli Martínez Restrepo (Kolumbia) – wybrało dokumentalny projekt Giolo ponieważ “oddaje złożoność i siłę relacji pomiędzy ludźmi, przedmiotami, upływem czasu, gestami oraz codziennym postrzeganiem światła, dźwięku i wiele więcej.” Z kolei film Hobi jest świadectwem „młodego człowieka mającego trudności z komunikacją w czasach gdy stała się ona kluczowa” i przenosi „tragiczną wirtualną historię do surowej potencjalnej rzeczywistości.” Nagrody zostały zaprezentowane w poniedziałek podczas gali online w przeddzień najkrótszej nocy w roku. 

>I THIS IS SHORT to nasz sukces – Nagroda publiczności “The Problem of the Hydra“

30 czerwca to ostatni dzień pierwszej edycji THIS IS SHORT, wydarzenia które przez trzy miesiące dostarczało rozrywki widzom z 55 krajów (nawet 250 wyświetleń dziennie) za pośrednictwem prawie 300 filmów oraz codziennie odnawiającego się programu wyselekcjonowanego specjalnie dla platformy. W europejskim konkursie New Point Of View, który w tym roku skupił się na prezentacji w kontekście cyfrowym oraz zgłębianiu kultury online, prezentując filmy z 20 krajów, publiczność wybrała “The Problem of the Hydra“ fińskiej artystki Maiji Tammi podczas głosowania online. 

Poza konkursem, prezentowaliśmy również europejskie programy wysokiej klasy, które były prezentowane w różnych kategoriach i przedziałach czasowych, a w ostatnim tygodniu projektu jeszcze raz udostępniliśmy wszystkie filmy, łącznie ze zwycięskimi tytułami, by jeszcze raz dostarczyć Wam krótkometrażowej rozrywki. Podczas ostatnich paru tygodni program dopełniło siedem dyskusji branżowych oraz możliwość dostępu do platform czterech festiwali po wykupieniu tylko jednego karnetu. Te cztery festiwale to Go Short Festival w Nijmegen (Holandia), International Short Film Festival Oberhausen (Niemcy), Vienna Shorts Festival (Austria) oraz Short Waves Festival w Poznaniu (Polska), który zakończył się 20 czerwca. Wszystkie te festiwale tworzą wspólnie European Short Film Network (ESFN).

>I THIS IS SHORT – platforma europejska, solidarna, z obietnicą przyszłości 

Celem członków ESFN jest bliska współpraca online, ale też wspieranie siebie nawzajem w działaniach analogowych. “Intencją ESFN nie jest zastąpienie festiwalu analogowego wersją cyfrową ale wzbogacenie i uzupełnienie go,” napisały festiwale we wspólnym oświadczeniu. “W ten sposób, platforma THIS IS SHORT okazała się być prawdziwie wspólną, europejską inicjatywą w czasach gdy postrzeganie Europy, europejskiego filmu oraz festiwalowej domeny jako elementów tworzących jedną całość jest bardziej istotne i niezbędne niż kiedykolwiek. Dodatkowo jako sieć festiwali, jesteśmy przekonani, że powinniśmy podejmować wyzwania jako wspólnota i patrzeć w przyszłość w sposób solidarny i kooperatywny.”

Platforma THIS IS SHORT zostanie uruchomiona ponownie w 2022 roku w odświeżonym formacie. 

___

New Point Of View – Europejski Konkurs Online

Nagroda Główna (4,000 euro)

Flowers blooming in our throats, Eva Gioli, Włochy 2020, 9 min

Drugie Miejsce (2,000 euro)

Les Nouveaux Dieux (New Gods), Loïc Hobi, Szwajcaria/Francja 2020, 19 min

Nagroda Publiczności (2,000 euro)

The Problem of the Hydra, Maija Tammi, Finlandia 2020, 10 min

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.