Ogłoszenie komitetów selekcyjnych SWF 2022

Ogłaszamy składy komitetów selekcyjnych, pracujących nad przyszłoroczną edycją Short Waves Festival, która odbędzie się 14–19.06.2022 w Poznaniu oraz online.

Komitety selekcyjne


Adam Kruk

Selekcjoner Konkursu Polskiego

Krytyk filmowy, filmoznawca, animator kultury. Publikował m.in. w „Dwutygodniku”, „Kinie”, „Filmie”, „Ekranach”, „Kwartalniku Filmowym” czy „Filmwebie”. Za działalność krytyczną wyróżniony Nagrodą im. Krzysztofa Mętraka (2012) i nominacją do Nagrody Polskiego Instytutu Filmowego (2018). Wykłada na Uniwersytecie Wrocławskim, w Dolnośląskiej Szkole Wyższej, Akademii Filmowej, Filmotece Szkolnej i w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Reporter z najważniejszych filmowych festiwali na świecie, współpracownik licznych polskich wydarzeń filmowych. Kurator przeglądu BRAVE Cinema, projektu Polish Cinema for Beginners (Nagroda PISF w kategorii edukacja filmowa 2016) i Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Centrum” w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Członek Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI, Koła Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Wrocławskiej Fundacji Filmowej i Stowarzyszenia Dante Alighieri.

Stefan Kruse Jørgensen

Selekcjoner Konkursu Urban View

Stefan Kruse urodzony w 1987 roku w Danii jest filmowcem i artystą sztuk wizualnych z doświadczeniem w grafice komputerowej. W lipcu 2017 otrzymał tytuł magistra z dziedziny Kultury Wizualnej i Tożsamości na The Royal Danish Academy of Fine Arts School of Design (KADK). Jego praca odzwierciedla jego badania w dziedzinie produkcji obrazu technicznego. Jego najnowszy film „A Lack of Clarity” (2020) zdobył I nagrodę w Konkursie Międzynarodowym na Short Waves Festival oraz nagrodę Złotego Jeźdźca za najlepszą krótkometrażową fabułę na Filmfest Dresden. Obecnie, Stefan zajmuje się studiami podyplomowymi na Kunsthochschule für Medien Köln.

Wojciech Ulman

Selekcjoner Konkursu Polskich Filmów Eksperymentalnych i Konkursu Dances with Camera

Artysta sztuk wizualnych, fotograf, twórca filmowy, video performer. Kurator wystaw i pokazów filmowych. Absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, kierunek Fotografia oraz kierunek Intermedia. Podczas swoich działań często porusza wątki egzystencjalne, zwraca uwagę na absurdy rzeczywistości, tworzy groteskowe zestawienia, eksperymentuje z montażem filmowym i dźwiękowym. Istotny jest dla niego proces twórczy, którego okoliczności chętnie ujawnia jako nieodłączne tło efektu końcowego swojej pracy. Założyciel kanału 'KONTAKT’ na portalu Youtube, jak również prowadzący audycję pod tą samą nazwą w Radio Kapitał.

Michał Matuszewski

Selekcjoner Konkursu Polskich Filmów Eksperymentalnych / Konsultacja selekcjonerska

Kurator programu filmowego Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, gdzie prowadzi kino. Autor i organizator wielu przeglądów i retrospektyw kina artystycznego, eksperymentalnego i gatunkowego. Członek jury na kilku międzynarodowych festiwalach. Zainteresowany nowymi mediami oraz VR a szczególnie ich aspektem instytucjonalnym oraz nie-ludzką perspektywą w kinie.

fot. Dawid Majewski

dr Regina Lissowska-Postaremczak

Selekcjonerka Konkursu Dances with Camera

Teatrolożka, badaczka i krytyczka tańca, kuratorka. Absolwentka Choreografii i Teorii Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, oraz Wiedzy o Teatrze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie w Instytucie Teatru i Sztuki Mediów obroniła doktorat z obszaru badań nad tańcem. Wykładowca na kierunku Taniec w Kulturze Fizycznej na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, oraz na kierunku Taniec na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Teksty krytyczne i teoretyczne związane ze sztuką tańca publikowała od 2009 roku m.in. w miesięczniku „TEATR”, CriticalDance, „Studia Choreologica”, „Kulturze Współczesnej”, „VideoDance Studies”, oraz w licznych monografiach poświęconych tematyce teatru i tańca. Jako krytyk współpracuje z portalem taniecPOLSKA.pl.

Od 2014 r. jest kuratorką Dances with Camera, międzynarodowego konkursu i programu filmów tańca w ramach festiwalu filmów krótkometrażowych Short Waves Festival. Jako kuratorka współpracuje także z oraz Fundacją Artystyczną PERFORM oraz Mazowieckim Instytutem Kultury w Warszawie, gdzie od 2018 r. realizuje program Kino Tańca. Jako selekcjonerka i jurorka współpracuje także międzynarodowo z licznymi organizacjami i festiwalami prezentującymi film i taniec. Wspierała również liczne realizacje filmowe tańca zakresie konsultacji dramaturgicznej, międzynarodowej promocji i dystrybucji. Od 2020 roku prowadzi stronę taniecmovie.pl, poświęconą sztuce tańca w mediach audiowizualnych.

fot. Dawid Majewski

Emilia Mazik

Selekcjonerka Konkursu Międzynarodowego i Konkursu Urban View

Absolwentka zarządzania kulturą i filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, z Fundacją Ad Arte współpracująca od 2014 roku. Przez lata programerka i koordynatorka programu branżowego, a od 2019 dyrektorka Short Waves Festival. Współzałożycielka sieci współpracy europejskich festiwali – European Short Film Network, a także członkini redakcji Talking Shorts – magazynu online o kinie krótkometrażowym. Jurorka ponad 20 festiwali filmowych w Polsce i zagranicą. www.emiliamazik.pl

fot. Anna Obst

Daria Grabarek

Selekcjonerka Konkursu Międzynarodowego

Absolwentka filmoznawstwa i kultury mediów na poznańskim uniwersytecie. W swojej pracy magisterskiej opisała kondycję polskiego kina dla młodego widza na przestrzeni pięćdziesięciu lat. Do zespołu festiwalu Short Waves dołączyła w 2019 roku, a od 2020 roku działa aktywnie w dziale program jako koordynatorka sekcji pozakonkursowej i programerka. Aktywnie uczestniczy także w innych festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Obecnie interesuje się scenariopisarstwem.

fot. Dawid Majewski

Aleksandra Ławska

Selekcjonerka Konkursu Międzynarodowego, Konkursu Polskiego, Konkursu Urban View, Konkursu Dances with Camera, Konkursu Polskich Filmów Eksperymentalnych

Aleksandra Ławska jest absolwentką Kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2018 roku jest silnie związana z Fundacją Edukacji Kulturalnej „Ad Arte”, w której zajmuje się krajowymi i międzynarodowymi projektami filmowymi i edukacyjnymi. Od 2019 jest koordynatorką programu na Short Waves Festival, międzynarodowym festiwalu krótkiego metrażu w Poznaniu, a od 2020 współpracuje z Festival du nouveau cinéma (FNC) w Montrealu jako członkini komitetu preselekcyjnego konkursów krótkometrażowych.

Joanna Baranowska

Selekcjonerka Konkursu Międzynarodowego

Joanna Baranowska (1981) – producentka kreatywna, konsultantka scenariuszowa w obszarach antydyskryminacyjnych, LGBT i psychologicznych, redaktorka publikacji humanistycznych. Absolwentka wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej, studiowała slawistykę, filozofię i fizjoterapię. Tworzyła i koordynowała multidyscyplinarne międzynarodowe projekty artystyczne; współpracowała m.in. z Goethe-Institut i Malta Poznań Festival. Ma doświadczenia z planów filmowych jako sekretarka planu, asystentka reżyserek i reżyserka obsady.

Obecnie studiuje psychologię, często ogląda włoskie filmy, Twin Peaks i Noce i dnie. Interesuje się osobami, które tworzą oraz rewolucjami.

Na zgłoszenia organizatorzy czekają od 1 października 2021 roku do 15 marca 2022. Więcej informacji w zakładce NABÓR 2022.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.