Hasło 14. edycji Short Waves Festival: Light a Spark / Wystarczy iskra

Czasem przychodzi moment, kiedy pojawia się pytanie: co dalej? Kończy się cierpliwość, pokorę i dumę zastępują wewnętrzny bunt i gniew, gdzieś głęboko rodzi się niepokój. Niepokój o tu i teraz, o przyszłość. Potrzeba zmiany tak paląca, że wystarczy iskra, by rozpętać rewolucję, a ilość kontekstów wokół postawionej w ten sposób tezy jest niezliczona – od najbardziej doniosłych, jakie przychodzą na myśl, na płaszczyźnie politycznej czy ideologicznej, poprzez kulturę i społeczeństwo, aż do dotyczących nas samych, naszej codzienności, mikroświata każdego człowieka. Czasem przychodzi moment, kiedy musimy dostrzec w sobie czy w otaczającej nas rzeczywistości pewien fakt: coś się skończyło, czas na nowy początek.

Dlatego też 14. edycja Short Waves Festival odbędzie się pod hasłem Light a Spark / Wystarczy iskra. To nasz manifest, motor działań, inspiracja do wykraczania poza utarte schematy, katalizator zmiany lub bardziej – nowego początku także w kontekście sztuki filmowej. Jedna niepozorna iskra może wywołać falę procesów i poprowadzić w nieznane, ujawniając niekończące się pokłady filmowej ekspresji i talentu, które znajdują się gdzieś poza tym, co dosłowne, doceniając abstrakcję obrazu czy ukazując napięcia pomiędzy tym, co widzimy, a co odczuwamy.

Jako że nie boimy się dosłowności i zawsze staramy się patrzeć szeroko, dostrzegać wokół nas nie tylko metafory, ale też uniwersalne prawdy i oczywistości, tegoroczne hasło Light a Spark / Wystarczy iskra oznacza dla nas zarówno metaforę odrodzenia, jak i inicjacji, nieprzewidywalności ognia, który może pochłonąć wszystko, ale również dać początek nowemu. Doświadczenie zmiany jest lub przynajmniej powinno być wpisane w działanie festiwalu filmowego – nieustannie zmienia się przecież kino, zmieniają się widzowie i ich potrzeby, zmieniają się standardy i formuły budowania wydarzeń filmowych, zmienia się świat, którego odbiciem jest sztuka filmowa w każdym wymiarze.

Po niemalże dwóch latach pandemii, po wnikliwej obserwacji nas samych i otoczenia, chcemy zmieniać rzeczywistość i rozpalać iskrę w innych. Przeciwstawiać się skostniałym normom społecznym, wykraczać poza konwencjonalne myślenie o języku filmowym, budować nowe standardy pracy festiwalowej, a przede wszystkim – dawać głos tym, którzy z różnych przyczyn często są go pozbawiani. Bo Short Waves Festival to dla nas zarówno święto kina, jak i widza. Miejsce spotkania filmowego medium, odbiorcy i twórcy, płaszczyzna do wzajemnej stymulacji i rozmowy – nie tylko o aktualnym stanie współczesnej kinematografii, ale także ciągle zmieniającym się świecie, odpowiedzialności podejmowanych decyzji i świadomości ich konsekwencji. Bo czasem wystarczy iskra, by zainspirować, zbudować, wykreować, dać się pochłonąć żywiołowi i coś ZMIENIĆ.

Motto festiwalu znajdzie jak zwykle swoje odzwierciedlenie w programie filmowym na wielu poziomach. Rozpoczniemy od Wydarzenia Otwarcia i filmowej interpretacji hasła Light a Spark / Wystarczy iskra. Silniej też wybrzmi nasza fascynacja m.in. kinem eksperymentalnym przy okazji Konkursu Polskich Filmów Eksperymentalnych czy w ramach programu branżowego i edukacyjnego. Chcemy zachęcić widzów do otworzenia się na kino eksperymentalne, które najczęściej jest paliwem do zmiany całego sektora audiowizualnego.


Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Short Waves Festival odbędzie się już po raz czternasty, tym razem trwając od 14 do 19 czerwca, w Poznaniu, a także online. 14. edycji SWF przyświecać będzie hasło Light a Spark / Wystarczy iskra, które po prawie dwóch latach sytuacji pandemicznej, inspiruje do świeżego spojrzenia na rzeczywistość, twórczej energii do zmian, a także kreatywnego i eksperymentalnego podejścia do formy filmowej. W programie mocno inspirowanym tegorocznym hasłem nie zabraknie znanych widzom elementów, jak i nowości – więcej informacji wkrótce!

Dołącz do wydarzenia Short Waves Festival 2022 na Facebooku.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.