Bye 2021! Podsumowanie i życzenia od Short Waves Festival i Fundacji Ad Arte

Bye 2021! Koniec roku. Czas podsumowań i rozliczeń, refleksji i zadumy… ok, nuda. Jednak nie sposób zatrzymać się na moment, by spojrzeć z dystansem wstecz. Mimo wciąż szalejącej pandemii, groźby ewentualnego lockdownu, zamknięcia kin czy ograniczenia imprez kulturowo-filmowych – to był dla nas naprawdę intensywny rok! Kalejdoskop wrażeń, wydarzeń i zmian:

Przeprowadzka! Nowe biuro i nowa siedziba Short Waves Festival w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. To właśnie w Zamku co roku bije serce Short Waves Festival z biurem festiwalu, gości, prasowym, seansami w Kinie Pałacowym i nie tylko. Jesteśmy bliżej widzów, bliżej Was!


Nowa identyfikacja! Short Waves Festival przez lata rozwijał się, zmieniał format, ewoluował i próbował odnaleźć swoją przestrzeń, tożsamość, widza. Przyszedł i czas na odkurzenie wizerunku. Identyfikacja, która jest świeża, przejrzysta, nowoczesna, a jednocześnie elastyczna na tyle, by towarzyszyć nam cały rok jest efektem współpracy z poznańskim studiem Uniforma (pozdrawiamy!) i została wyróżniona już w niejednym prestiżowym konkursie! Cool kids only!


This Is Short! Czy współtworzenie zupełnie nowej platformy z kinem krótkometrażowym na 3 miesiące do festiwalu to dobry pomysł? Cóż, na pewno była to niezła jazda bez trzymanki, ale gdybyśmy mieli cofnąć czas, odpięlibyśmy wrotki ponownie. 3 miesiące, 4 festiwale i setki filmów – to właśnie This Is Short (1.04-30.06.2021) – platforma VOD zaprojektowana na wzór festiwalu filmowego uruchomiona dzięki wsparciu unijnemu, wraz z trzema innymi europejskimi festiwalami filmów krótkometrażowych: Go Short (Holandia), International Short Film Festival Oberhausen (Niemcy) i Vienna Shorts (Austria). Pracy dużo, satysfakcja ogromna i jesteśmy na tyle szaleni, że kombinujemy już, jak odpalić This Is Short 2.0… Stay tuned!


13. Short Waves Festival! 73 wydarzenia, 20 lokalizacji, blisko 300 filmów i ponad 8.000 widzów w Poznaniu & ONLINE. Przez 7 czerwcowych dni, widzowie w Poznaniu oraz w internecie mogli wspólnie przeżywać emocje towarzyszące oglądaniu krótkiego kina. To była największa edycja w historii festiwalu, poprzeczkę postawiliśmy sobie wysoko, ale bez trwogi w sercu i z nową energią już szykujemy dla Was 14. Short Waves Festival w czerwcu 2022 (14-19.06) pod hasłem Light a Spark / Wystarczy iskra!Więcej krótkiego metrażu, więcej! 13. SWF done, sealed, delivered, ale nie osiedliśmy na laurach. Short Waves Festival działał calutki rok! Wraz z Fundacją Ad Arte współorganizowaliśmy szereg dodatkowych inicjatyw i wydarzeń związanych z krótkim metrażem. Organizowaliśmy pokazy filmowe w całej Polsce i online, byliśmy dystrybutorem filmowym, programowaliśmy zestawy krótkometrażowe na innych festiwalach. Nie sposób wymienić wszystkiego, a w 2022 nie planujemy zwalniać tempa! W tym roku możecie nas jeszcze złapać na pokazie w ramach pokazu Święto Krótkiego Kina: Krótkie Kino i Grzane Wino! we wtorek 21.12, o godz. 20:00, w poznańskim Świętym Spokoju (ul. Św. Wojciecha 21) – więcej info na naszej stronie i w wydarzeniu na Facebooku!


Podróże! Czyli to, co lubimy najbardziej! Jako SWF Team licznie odwiedzaliśmy zaprzyjaźnione festiwale filmowe w poszukiwaniu inspiracji i najlepszych krótkometrażowych nowości, zasiadaliśmy w Jury międzynarodowych konkursów, braliśmy udział w warsztatach branżowych. Tylko w 2021 roku można nas było spotkać w Belgii, Bośni i Hercegowinie, Danii, Francji, Kosowie, Macedonii, Niemczech, Szwecji, Szwajcarii, Włoszech i oczywiście w całej Polsce na blisko 20 filmowych imprezach.

Grosza daj Short Waves, sakiewką potrząśnij! A wszystko to nie byłoby możliwe, gdyby nie liczne dofinansowania i zaufanie instytucji publicznych, które od lat wspierają działalność Fundacji Ad Arte i Short Waves Festival. Z tego miejsca puszczamy oczko do Miasta Poznań i Prezydenta Miasta Poznania (SWF jest też rokrocznie obejmowany Honorowym Patronatem Prezydenta!), Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu i programu unijnego Kreatywna Europa. Dziękujemy!

Uff, działo się! A to i tak nie wszystko. Cóż możemy rzecz, lubimy mieć ręce pełne roboty i kochamy dzielić się naszą pasją do krótkiego metrażu. Dziękujemy, że byliście z nami i mamy nadzieję, że widzimy się też w nowym roku! A teraz: Hakuna Matata i rzucamy przeszłość za siebie! Życzymy Wam Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku! 2022 – BRING IT! 


PS Nabór do konkursów na SWF 2022 trwa! Więcej informacji na naszej stronie TUTAJ!

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Short Waves Festival odbędzie się już po raz czternasty, tym razem trwając od 14 do 19 czerwca, w Poznaniu, a także online. 14. edycji SWF przyświecać będzie hasło Light a Spark / Wystarczy iskra, które po prawie dwóch latach sytuacji pandemicznej, inspiruje do świeżego spojrzenia na rzeczywistość, twórczej energii do zmian, a także kreatywnego i eksperymentalnego podejścia do formy filmowej. W programie mocno inspirowanym tegorocznym hasłem nie zabraknie znanych widzom elementów, jak i nowości – więcej informacji wkrótce!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.