Klub Krótkiego Kina: Make America Real Again

Neurotyczny obraz baśniowego Los Angeles, poszukiwanie doraźnych metod radzenia sobie z marazmem i depresją, nieustanna walka imigrantów z rządem amerykańskim, czy 'niewidzialne’ działania agencji wywiadowczych śledzące nasz każdy ruch. Brzmi ciekawie, intrygująco, a może nieco niepokojąco? Oto noworoczna odsłona Klubu Krótkiego Kina! Tym razem skupimy się na współczesnym amerykańskim kinie krótkometrażowym, które nie stroni od analizy dalekiego od perfekcji społeczeństwa Stanów Zjednoczonych, z powodzeniem dekonstruując i burząc utopijny obraz american dream. Mocno polityczne rozgrywki na ekranie zostaną zbalansowane subtelnymi obrazami codziennego życia mieszkańców, a medium filmowe stanie się wizualnym komentarzem krytyki kapitalizmu, jako motoru budującego nierówności społeczne i ekonomiczne.

Duża dawka ironii, spora przestrzeń do refleksji i intrygujące rozwiązania formalne stanowią ciekawy filmowy zbiór, który nieśmiało nazwać można reprezentatywnym dla trendów współczesnej amerykańskiej kinematografii.

Wprowadzenie: Aleksandra Ławska

  1. A Place We Call Reality, reż. Kristoffer Borgli, USA 2018, fabuła, 14’

Krótki wizualny pamiętnik lub alternatywny vlog o załamaniu egzystencjalnym i późniejszym przełomie. Z gościnnym udziałem Jeffa Goldbluma, scjentologii, ekstremalnej przemocy, publicznych upokorzeń oraz tajwańskiego kulturysty Franka Yanga.

  1. There Were Four of Us, reż. Cassie Shao, USA 2019, animacja, 7’

W pokoju jest ich czworo.

  1. All on Mardi Gras Day, reż. Michał Pietrzyk, USA 2019, dokument, 22′

W gentryfikowanym Nowym Orleanie, Afroamerykańscy mężczyźni zamieszkujący jego najniebezpieczniejsze okolice, spędzają cały rok na szyciu piórzastych garniturów, które założą tylko raz podczas walki o tytuł “najładniejszego”.

  1. My Expanded View, reż. Corey Hughes, USA 2018, eksperyment, 7’

Film instruktażowy o jodze. Przewrócone ciało. Rozszerzona perspektywa. 

  1. Project X, reż. Laura Poitras, Henrik Moltke, USA 2016, dokument, 11’

Produkcja:  Field of Vision

Tajny przewodnik zabiera widzów w podróż do TITANPOINTE, miejsca ukrytego partnerstwa. Opowiedziany przez Rami Maleka i Michelle Williams, oparty na tajnych dokumentach NSA, “Projekt X” ujawnia wewnętrzne działania pozbawionego okien drapacza chmur w centrum Manhattanu.

  1. Skip Day, reż. Ivete Lucas, Patrick Bresnan, USA/UK 2018, dokument, 17’

Intymne momenty bardzo wyjątkowego dnia z życia licealistów z industrialnej części Florydy. Bal maturalny się skończył, przyszłość jest niepewna, a nieodparte pragnienie znalezienia się na plaży sprawia, że licealni przyjaciele jadą aż 100 km, by się zrelaksować i poszaleć w morzu.

Całość: 80’

KLUB KRÓTKIEGO KINA

W ramach cyklu w każdy drugi poniedziałek miesiąca mamy okazję ujrzeć różnorodność kina krótkometrażowego. Jej szeroki wachlarz zobaczycie nie tylko w zmieniających się gatunkach filmu, ale także w tematyce i perspektywach patrzenia na świat. Na ekranie zagoszczą fabuły, animacje, dokumenty oraz filmy eksperymentalne zrealizowane zarówno przez obiecujących debiutantów, jak i uznane postaci ze świata filmu. Całoroczny program obejmie pokazy produkcji nagradzanych na festiwalach, pokazy tematyczne, ulubione filmy publiczności czy nominowane tytuły do najważniejszych nagród filmowych.

Partner cyklu: Fundacja Ad Arte / Short Waves Festival

Bilety w cenie 12 zł do nabycia w kasie kina lub na portalu bilety24.pl

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.