Klub Krótkiego Kina: Women’s Day – Stronger Together

W marcu, miesiącu święta kobiet, Klub Krótkiego Kina zaprasza na pokaz filmowy dedykowany wszystkim dziewczynom – ich obecności na ekranie, jak i poza nim, w życiu codziennym.

Pięć obrazów opowiadających o ich niezwykłej wnikliwości, wzajemnej trosce i fascynującej umiejętności do budowania wspólnej i solidarnej przestrzeni. Seans, podczas którego odnajdziecie próbę zrozumienia własnego ciała i docenienia jego piękna, wzajemnego kobiecego wsparcia w najtrudniejszych sytuacjach, sprzeciwu wobec nieustającej presji, jaką nakłada na kobiety społeczeństwo, stereotypy i utarte dogmaty.

Podczas pokazu zaprosimy Was do domu pełnego silnych babek dążących do pełnej synchronizacji, czy na daleką Dominikanę, gdzie młoda dziewczyna usiłuje złamać klątwę od lat ciążącą na kobietach w jej rodzinie i nie tylko. A wszystkiemu przyświeca motto znane w powszechnej kulturze nie od dziś, a które już dawno powinno wybrzmieć także w formie żeńskiej: wszystkie za jedną, jedna za wszystkie!

Wprowadzenie: Aleksandra Ławska / Koordynatorka programu Short Waves Festival, Programerka

Klub Krótkiego Kina: Women’s Day – Stronger Together / 17.03 / 19:00 / Kino Pałacowe, Poznań

  1. Mat and her mates, reż. Pauline Penichout, Francja 2019, fabuła, 25’

Mat i jej przyjaciółki biorą udział w warsztatach ginekologicznych na skłocie w Nantes.

  1. Unliveable, reż. Enock Carvahlo, Matheus Farias, Brazylia 2020, fabuła, 20’

Na krótko przed pandemią, świat doświadcza niespotykanego zjawiska. Marilene poszukuje swojej córki, kobiety trans, która zaginęła. Pomimo, że kończy jej się czas, kobieta odnajduje nadzieję na przyszłość.

  1. A perfect me, a perfect you, reż. Dina Bukva, Austria 2018, animacja, 5’

To historia dla wszystkich, którzy używają mediów społecznościowych. Historia dla każdego, którzy są zdominowani przez zdjęcia, które nijak mają się do rzeczywistości. To historia o zazdrości i ocenie. Historia, która pokazuje perfekcyjną mnie i perfekcyjną ciebie.

  1. Synchronizacja, reż. Anna Kasińska, Polska 2018, fabuła, 20’

Rok 2084. Mężczyźni są bliscy wyginięcia. W wiekowej willi, otoczone gąszczem roślin, cztery kobiety żyją w absolutnej symbiozie. Czekają, aż ich cykle menstruacyjne zsynchronizują się. Wszystkie pragną zostać matkami, lecz dawca może być tylko jeden. W końcu nadchodzi upragniony dzień. Dawca pojawia się na uroczystej kolacji, podczas której nieoczekiwanie ulega wypadkowi i – jak się wszystkim wydaje – umiera. 

  1. The Ritual to Beauty, reż. Shenny De Los Angeles, Maria Marrone, USA, 2021, dokument, 14’

Trzy pokolenia Dominikanek analizują swoje relacje z konceptem pielęgnacji włosów. Przywołując magię drzemiącą w wodzie i moc swoich przodków, córka używa poezji słowa mówionego jako zaklęcia, by złamać wielopokoleniową klątwę, która uniemożliwia kobietom z jej rodziny zlokalizowanie radości w swoich ciałach.

Całość: 83’

KLUB KRÓTKIEGO KINA

W ramach cyklu co miesiąc mamy okazję ujrzeć różnorodność kina krótkometrażowego. Jej szeroki wachlarz zobaczycie nie tylko w zmieniających się gatunkach filmu, ale także w tematyce i perspektywach patrzenia na świat. Na ekranie zagoszczą fabuły, animacje, dokumenty oraz filmy eksperymentalne zrealizowane zarówno przez obiecujących debiutantów, jak i uznane postaci ze świata filmu. Całoroczny program obejmie pokazy produkcji nagradzanych na festiwalach, pokazy tematyczne, ulubione filmy publiczności czy nominowane tytuły do najważniejszych nagród filmowych.

Partnerzy cyklu: Kino Pałacowe / Fundacja Ad Arte / Short Waves Festival

Bilety w cenie 12 zł do nabycia w kasie kina lub na portalu bilety24.pl

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.