OBRAZ DLA UKRAINY – Картина для України Poznańskie kina łączą siły we wspólnej akcji solidarnościowej z Ukrainą

W najbliższy weekend, 5 i 6 marca, odbędzie się seria wydarzeń filmowych pod hasłem OBRAZ DLA UKRAINY – w kinach oraz na Placu Wolności zaplanowane są pokazy filmów wyprodukowanych na Ukrainie. Jest to wspólna akcja solidarnościowa poznańskich kin i instytucji filmowych.

OBRAZ DLA UKRAINY to część projektu POZNAŃ DLA UKRAINY, który powstał w jeden wieczór. Jak się okazuje, tyle wystarczy, by zaplanować wielką akcję poznańskiej kultury dla Ukrainy zmagającej się właśnie z rosyjską agresją. Dlaczego to robimy? Nie godzimy się na to, co wydarzyło się 24 lutego i dzieje się nadal. Bo głośno chcemy wyrazić swój sprzeciw wobec agresji, chcemy pomóc i okazać wsparcie tak, jak potrafimy. Bo NIE MA NASZEJ ZGODY na agresję i śmierć, na bombardowania, na niszczenie ludziom życia. Na wojnę. RAZEM mamy siłę – Poznań dla Ukrainy! – tłumaczą przedstawiciele poznańskich instytucji kultury.

Wydarzeniom i symbolicznym gestom wsparcia będzie towarzyszyć realna pomoc: zbiórka pieniędzy. Wstęp na wydarzenia jest płatny – bilety, z których częściowy dochód organizatorzy przeznaczają na cele pomocowe, można kupić w kasach biletowych w miejscu wydarzeń lub online.

Program wydarzeń filmowych OBRAZ DLA UKRAINY / 5-6.03.2022

SOBOTA, 5.03.2022 

Kino Pałacowe / CK Zamek / godz. 16:45

„Donbas”, reż. Sergiej Łożnica, Francja/Niemcy/Holandia/Ukraina/Rumunia, 2018, 110’
https://kinopalacowe.pl/filmy/7816-obraz-dla-ukrainy-donbas/

Bilety: 15, 20, 35 i 50 zł

Dochód z wydarzenia zostanie przekazany przez Against Gravity na zbiórkę PAH.


Short Waves Festival + Ferment Kolektiv / Kino plenerowe na Placu Wolności / godz. 18:45

Krótkie metraże dla Ukrainy

Program przygotowany przez Short Waves Festival we współpracy z platformą Takflix.com – niezależną ukraińską platforma internetowa umożliwiająca legalne oglądanie nowego kina ukraińskiego oraz Lviv International Short Film Festival Wiz-Art.

Unavailable / reż. Nikon Romachnenko / fabuła / Ukraina 2018 / 28’

Luba pracuje w fabryce słodyczy. Jej syn przebywa w strefie działań wojennych i nie ma z nim kontaktu. Luba wyrusza na poszukiwanie syna w nieznanym sobie terenie.

Diorama / reż. Tetiana Kornieieva, Zoya Laktionova / dokument / Ukraina 2018 / 12’

Nadmorski Mariupol, Ukraina. Życie płynie w swoim codziennym rytmie, ale nagle coś nieuchwytnego zmienia jego bieg. Jedyne, co pozostaje, to możliwość zanurzenia się we wspomnieniach, w których wszystko jest zachowane jak w muzeum.

Petrivka – requiem / reż. Kateryna Voznytsya / animacja / Ukraina 2020 / 6’

Przygody zdezorientowanego podmiotu w warunkach chaotycznej dekomunizacji. Film został zainspirowany oficjalną zmianą nazwy stacji Petrivka w kijowskim metrze, która doprowadziła do nagrania na nowo wszystkich komunikatów z nowym głosem, podczas gdy stary odszedł na dobre.

Enter Through the Balcony / reż. Roman Blazhan / dokument / Ukraina 2020 / 26’

Dokument o ukraińskich prowizorycznych balkonach. Film bada fenomen balkonu jako małej formy architektonicznej. Jest to podróż przez dekady. Przygląda się balkonom oraz życiu ich właścicieli w różnych miastach w całej Ukrainie. Film zdobył Nagrodę Publiczności w konkursie Urban View w ramach 13. edycji Short Waves Festival.

Łączny czas pokazu: 72’

https://ekobilet.pl/e/krotkie-metraze-dla-ukrainy-seans-plenerowy-468689?evt=468689&

Bilety/wynajem leżaka: 10, 25, 50 zł

Dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na wsparcie organizacji INTERNATIONAL CHARITABLE FOUNDATION „COME BACK ALIVE” z siedzibą w Kijowie.


Kino Muza / godz. 20:00

„Ziemia jest niebieska jak pomarańcza”, reż. Iryna Tsilyk, Ukraina/Litwa, 2020, 74’
https://www.kinomuza.pl/movie/ziemia-jest-niebieska-jak-pomarancza/

Bilety: 15, 20, 30 zł

Pokaz zrealizowany we współpracy z Against Gravity – zysk z biletów Against Gravity na prośbę twórców przekaże na konto organizacji INTERNATIONAL CHARITABLE FOUNDATION „COME BACK ALIVE” z siedzibą w Kijowie.

NIEDZIELA, 6.03.2022 

Kino Rialto / godz. 13:15

„Obywatel Jones”, reż. Agnieszka Holland, Polska/Ukraina/Wielka Brytania, 2019, 119’
https://www.kinorialto.poznan.pl/obywatel-jones-2022-03-06-131500/

Bilety: 20, 35, 50 zł

Cały dochód z seansu zostanie przekazany Polskiej Misji Medycznej na zapewnienie szybkiego wsparcia medycznego i zakup niezbędnych środków medycznych dla mieszkańców Ukrainy.


Kino Muza / godz. 18:15

Animuza Special: Ukraina Teraz

Pokaz krótkich filmów animowanych ukraińskich twórców. Specjalny pokaz ukraińskich animacji nagrodzonych, wyświetlonych lub zgłoszonych do ostatnich 3. edycji Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych Festiwalu ANIMATOR w Poznaniu.

https://www.kinomuza.pl/movie/animuza-special-ukraina-teraz/

Bilety: 8 zł

Aktualne informacje o programie wydarzeń oraz biletach wstępu i akcjach towarzyszących można znaleźć na stronach i w mediach społecznościowych kin biorących udział w akcji oraz na wydarzeniu na Facebooku: https://fb.me/e/3bL2KJLyA

Podczas pokazu we współpracy z KASKcinema w Gent 30 kwietnia 2025 r. zaprezentujemy program RAW, którego kuratorem jest Wout Biesmans. Program powstał na bazie konkursu, który swoją pierwszą odsłonę miał podczas festiwalu Short Waves 2023 roku. RAW został stworzony, aby zapewnić większą widoczność produkcjom, które często znajdują się poza kanonem klasycznych festiwali filmowych ze względu na swoją unikatową sygnaturę. Program ten jest odpowiedzią na szerszą dyskusję na temat tego, kto kształtuje promocję kultury i kto definiuje granice między kinem a sztuką medialną.
RAW oznacza refleksję, przygodę i badania. Spodziewaj się połączenia animacji, multimediów i filmu autorskiego, który stoi na przecięciu kina i eksperymentu. W menu: filmowanie tygrysa tasmańskiego, filmowiec z obsesją na punkcie ping ponga, dwie cyberprzestrzenie – jedna z nich pokazuje delfina w wolnym związku z piętnastoma nadmuchiwanymi zwierzętami, haiku, opowieść o duchach i młodym człowieku, który marzy o tym, by pewnego dnia móc latać.

Po pokazie przygotowanym we współpracy z KASKcinema odbędzie się Q&A z Lucie Grannec i Spencerem Jamesem Bogaertem. 

  • We All Want a Place to Call Our Own / reż. Daniela Delgado Viteri / Ecuador / 2022 / 13’
  • For Mouna / reż. Spencer James Bogaert / Belgium / 2022 / 14’
  • Furrie / reż. Lucie Grannec / France / 2022 / 9’ 
  • Mars / reż. Yann les Jours / France / 2023 / 1’ 
  • Elantra is almost a life / reż. Maja Skjøth Hegelund / United States / 2023 / 7’
  • Di Visi di Pietra Memoria / reż. Andrea Bordoli / Switzerland / 2022 / 9’
  • Enflightenment / reż. Wey Yinn Teo / Malaysia / 2023 / 11’ 

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.