OBRAZ DLA UKRAINY – Картина для України Poznańskie kina łączą siły we wspólnej akcji solidarnościowej z Ukrainą

W najbliższy weekend, 5 i 6 marca, odbędzie się seria wydarzeń filmowych pod hasłem OBRAZ DLA UKRAINY – w kinach oraz na Placu Wolności zaplanowane są pokazy filmów wyprodukowanych na Ukrainie. Jest to wspólna akcja solidarnościowa poznańskich kin i instytucji filmowych.

OBRAZ DLA UKRAINY to część projektu POZNAŃ DLA UKRAINY, który powstał w jeden wieczór. Jak się okazuje, tyle wystarczy, by zaplanować wielką akcję poznańskiej kultury dla Ukrainy zmagającej się właśnie z rosyjską agresją. Dlaczego to robimy? Nie godzimy się na to, co wydarzyło się 24 lutego i dzieje się nadal. Bo głośno chcemy wyrazić swój sprzeciw wobec agresji, chcemy pomóc i okazać wsparcie tak, jak potrafimy. Bo NIE MA NASZEJ ZGODY na agresję i śmierć, na bombardowania, na niszczenie ludziom życia. Na wojnę. RAZEM mamy siłę – Poznań dla Ukrainy! – tłumaczą przedstawiciele poznańskich instytucji kultury.

Wydarzeniom i symbolicznym gestom wsparcia będzie towarzyszyć realna pomoc: zbiórka pieniędzy. Wstęp na wydarzenia jest płatny – bilety, z których częściowy dochód organizatorzy przeznaczają na cele pomocowe, można kupić w kasach biletowych w miejscu wydarzeń lub online.

Program wydarzeń filmowych OBRAZ DLA UKRAINY / 5-6.03.2022

SOBOTA, 5.03.2022 

Kino Pałacowe / CK Zamek / godz. 16:45

„Donbas”, reż. Sergiej Łożnica, Francja/Niemcy/Holandia/Ukraina/Rumunia, 2018, 110’
https://kinopalacowe.pl/filmy/7816-obraz-dla-ukrainy-donbas/

Bilety: 15, 20, 35 i 50 zł

Dochód z wydarzenia zostanie przekazany przez Against Gravity na zbiórkę PAH.


Short Waves Festival + Ferment Kolektiv / Kino plenerowe na Placu Wolności / godz. 18:45

Krótkie metraże dla Ukrainy

Program przygotowany przez Short Waves Festival we współpracy z platformą Takflix.com – niezależną ukraińską platforma internetowa umożliwiająca legalne oglądanie nowego kina ukraińskiego oraz Lviv International Short Film Festival Wiz-Art.

Unavailable / reż. Nikon Romachnenko / fabuła / Ukraina 2018 / 28’

Luba pracuje w fabryce słodyczy. Jej syn przebywa w strefie działań wojennych i nie ma z nim kontaktu. Luba wyrusza na poszukiwanie syna w nieznanym sobie terenie.

Diorama / reż. Tetiana Kornieieva, Zoya Laktionova / dokument / Ukraina 2018 / 12’

Nadmorski Mariupol, Ukraina. Życie płynie w swoim codziennym rytmie, ale nagle coś nieuchwytnego zmienia jego bieg. Jedyne, co pozostaje, to możliwość zanurzenia się we wspomnieniach, w których wszystko jest zachowane jak w muzeum.

Petrivka – requiem / reż. Kateryna Voznytsya / animacja / Ukraina 2020 / 6’

Przygody zdezorientowanego podmiotu w warunkach chaotycznej dekomunizacji. Film został zainspirowany oficjalną zmianą nazwy stacji Petrivka w kijowskim metrze, która doprowadziła do nagrania na nowo wszystkich komunikatów z nowym głosem, podczas gdy stary odszedł na dobre.

Enter Through the Balcony / reż. Roman Blazhan / dokument / Ukraina 2020 / 26’

Dokument o ukraińskich prowizorycznych balkonach. Film bada fenomen balkonu jako małej formy architektonicznej. Jest to podróż przez dekady. Przygląda się balkonom oraz życiu ich właścicieli w różnych miastach w całej Ukrainie. Film zdobył Nagrodę Publiczności w konkursie Urban View w ramach 13. edycji Short Waves Festival.

Łączny czas pokazu: 72’

https://ekobilet.pl/e/krotkie-metraze-dla-ukrainy-seans-plenerowy-468689?evt=468689&

Bilety/wynajem leżaka: 10, 25, 50 zł

Dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na wsparcie organizacji INTERNATIONAL CHARITABLE FOUNDATION „COME BACK ALIVE” z siedzibą w Kijowie.


Kino Muza / godz. 20:00

„Ziemia jest niebieska jak pomarańcza”, reż. Iryna Tsilyk, Ukraina/Litwa, 2020, 74’
https://www.kinomuza.pl/movie/ziemia-jest-niebieska-jak-pomarancza/

Bilety: 15, 20, 30 zł

Pokaz zrealizowany we współpracy z Against Gravity – zysk z biletów Against Gravity na prośbę twórców przekaże na konto organizacji INTERNATIONAL CHARITABLE FOUNDATION „COME BACK ALIVE” z siedzibą w Kijowie.

NIEDZIELA, 6.03.2022 

Kino Rialto / godz. 13:15

„Obywatel Jones”, reż. Agnieszka Holland, Polska/Ukraina/Wielka Brytania, 2019, 119’
https://www.kinorialto.poznan.pl/obywatel-jones-2022-03-06-131500/

Bilety: 20, 35, 50 zł

Cały dochód z seansu zostanie przekazany Polskiej Misji Medycznej na zapewnienie szybkiego wsparcia medycznego i zakup niezbędnych środków medycznych dla mieszkańców Ukrainy.


Kino Muza / godz. 18:15

Animuza Special: Ukraina Teraz

Pokaz krótkich filmów animowanych ukraińskich twórców. Specjalny pokaz ukraińskich animacji nagrodzonych, wyświetlonych lub zgłoszonych do ostatnich 3. edycji Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych Festiwalu ANIMATOR w Poznaniu.

https://www.kinomuza.pl/movie/animuza-special-ukraina-teraz/

Bilety: 8 zł

Aktualne informacje o programie wydarzeń oraz biletach wstępu i akcjach towarzyszących można znaleźć na stronach i w mediach społecznościowych kin biorących udział w akcji oraz na wydarzeniu na Facebooku: https://fb.me/e/3bL2KJLyA

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.