Short Waves Festival prezentuje identyfikację 14. edycji!

Największe święto krótkiego kina w Polsce powraca w czerwcu do Poznania pod hasłem Light a Spark / Wystarczy iskra

Projekt identyfikacji wizualnej 14. edycji Short Waves Festival / Mateusz Lengling

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Short Waves Festival powróci już za niecałe dwa miesiące w dniach 14-19 czerwca 2022 roku, a Poznań po raz kolejny zamieni się w stolicę kina krótkometrażowego! Prezentujemy oficjalną identyfikację 14. edycji, której towarzyszyć będzie hasło Light a Spark / Wystarczy iskra. To nasz manifest, motor działań, inspiracja do wykraczania poza utarte schematy, katalizator zmiany lub bardziej – nowego początku w kontekście sztuki filmowej i nie tylko. Jedna niepozorna iskra wystarczy, by uwolnić niekończące się pokłady filmowej ekspresji i talentu, zainspirować do działania, buntu, walki o siebie i innych i obrony swojej niezależności i swojego świata.

Short Waves Festival to dla nas nie tylko święto kina, twórców i publiczności, ale też płaszczyzna do rozmowy o odpowiedzialności podejmowanych decyzji i świadomości ich konsekwencji. Tym bardziej w świetle ostatnich wydarzeń chcemy rozpalać iskrę w innych, a przede wszystkim – dawać głos tym, którzy z różnych przyczyn często są go pozbawiani i nadzieję, że wspólnie jesteśmy w stanie zmienić rzeczywistość.

Autorem tegorocznej identyfikacji festiwalu jest Mateusz Lengling – malarz, grafik i artysta wizualny. Zajmuje się projektowaniem graficznym, malarstwem oraz 3D. Projektuje między innymi okładki płyt muzycznych, plakaty, ilustracje, identyfikacje wizualne. Jest autorem wielu nagradzanych projektów, w tym finalistą prestiżowego konkursu 30/30 na najlepszą polską okładkę płytową organizowanego w Poznaniu z inicjatywy znakomitego grafika Rosława Szaybo. Z twórczością Mateusza można zapoznać się za pośrednictwem portalu Behance, czy jego strony internetowej

Obraz zawierający mapa

Opis wygenerowany automatycznie

14. Short Waves Festival odbędzie się w dniach 14-19.06.2022 w Poznaniu & online. 6 czerwcowych dni to prawie 100 wydarzeń w 20 lokalizacjach przestrzeni miejskiej Poznania i blisko 300 filmów, w tym 89 konkursowych (5 konkursów: Konkurs Międzynarodowy, Konkurs Polski, Konkurs Polskich Filmów Eksperymentalnych, Konkurs Urban View o architekturze, designie, miastach i ich mieszkańcach i Dances with Camera o tańcu, ruchu i ekspresji ciała zaklętych w oku kamery). W programie także rozrywkowe pasma tematyczne, takie jak Horror, Musical czy Queer Shorts; segment fokusowy prezentujący w tym roku m.in kinematografię Rumunii czy przegląd shortów nominowanych do prestiżowych nagród filmowych (BAFTA, Oscary, Europejskie Nagrody Filmowe); zupełnie nowa sekcja Long Story Short, czyli pokazy filmów pełnometrażowych i mniej znanych krótkich metraży wielkich reżyserów, m.in. Pedro Almodóvara i Luci Guadagnino; wydarzenia audiowizualne, muzyczne i wyjście poza salę kinową – seanse plenerowe, w klubach, galeriach czy prywatnych ogrodach Poznaniaków pod hasłem Random Garden Cinema – autorskiego cyklu Short Waves Festival, gdzie lokalizacja jest trzymana w sekrecie do samego końca, a pokazy okraszone niezwykłą atmosferą intymnego garden party z zestawem filmów, przekąskami i specjalnie przygotowaną oprawą wizualną.

Pełny program festiwalu poznamy w połowie maja. Karnety i bilety wkrótce w sprzedaży!

Short Waves Festival jest organizowany przez poznańską Fundację Edukacji Kulturalnej Ad Arte i współfinansowany przez Miasto Poznań, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Unię Europejską w ramach programu Kreatywna Europa – Media.

Podczas pokazu we współpracy z KASKcinema w Gent 30 kwietnia 2025 r. zaprezentujemy program RAW, którego kuratorem jest Wout Biesmans. Program powstał na bazie konkursu, który swoją pierwszą odsłonę miał podczas festiwalu Short Waves 2023 roku. RAW został stworzony, aby zapewnić większą widoczność produkcjom, które często znajdują się poza kanonem klasycznych festiwali filmowych ze względu na swoją unikatową sygnaturę. Program ten jest odpowiedzią na szerszą dyskusję na temat tego, kto kształtuje promocję kultury i kto definiuje granice między kinem a sztuką medialną.
RAW oznacza refleksję, przygodę i badania. Spodziewaj się połączenia animacji, multimediów i filmu autorskiego, który stoi na przecięciu kina i eksperymentu. W menu: filmowanie tygrysa tasmańskiego, filmowiec z obsesją na punkcie ping ponga, dwie cyberprzestrzenie – jedna z nich pokazuje delfina w wolnym związku z piętnastoma nadmuchiwanymi zwierzętami, haiku, opowieść o duchach i młodym człowieku, który marzy o tym, by pewnego dnia móc latać.

Po pokazie przygotowanym we współpracy z KASKcinema odbędzie się Q&A z Lucie Grannec i Spencerem Jamesem Bogaertem. 

  • We All Want a Place to Call Our Own / reż. Daniela Delgado Viteri / Ecuador / 2022 / 13’
  • For Mouna / reż. Spencer James Bogaert / Belgium / 2022 / 14’
  • Furrie / reż. Lucie Grannec / France / 2022 / 9’ 
  • Mars / reż. Yann les Jours / France / 2023 / 1’ 
  • Elantra is almost a life / reż. Maja Skjøth Hegelund / United States / 2023 / 7’
  • Di Visi di Pietra Memoria / reż. Andrea Bordoli / Switzerland / 2022 / 9’
  • Enflightenment / reż. Wey Yinn Teo / Malaysia / 2023 / 11’ 

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.