Startuje Short Waves Lab – międzynarodowe warsztaty dla twórców kina eksperymentalnego

Startuje pierwsza edycja Short Waves Lab – warsztatów poświęconych medium kina eksperymentalnego organizowanych przez Short Waves Festival i Katedrę Intermediów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Short Waves Lab to platforma budowania relacji pomiędzy młodymi twórcami filmowymi, artystami, studentami szkół filmowych oraz artystycznych i profesjonalistami świata filmu i sztuki działająca w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Short Waves Festival – miejsca wymiany myśli i doświadczeń, dyskusji nad stanem współczesnego kina i sztuki, szukania rozwiązań wsparcia i pomocy w rozwijaniu swoich projektów.

Osią Short Waves Lab są warsztaty dedykowane poszczególnym etapom tworzenia filmu eksperymentalnego rozpoczynające się od researchu, przez produkcję krótkiego metrażu aż po dystrybucję i promocję eksperymentu. Warsztaty dedykowane są osobom mającym doświadczenie z pracą ze sztukami audiowizualnymi, chcącymi zgłębiać formalną i praktyczną stronę tworzenia filmu eksperymentalnego, otwartym na współpracę z innymi twórcami oraz na alternatywne metody współpracy.

Podczas spotkań oferowane będą konsultacje ze specjalistami w dziedzinie filmu eksperymentalnego dot. wstępnych etapów prac nad filmem, a także możliwość przygotowania wspólnej realizacji. Warsztaty wzbogacone są o przestrzeń wymiany, której filarem będą rozmowy, dyskusje oraz cyrkulacja opinii i doświadczeń, a także o prezentację wybranego filmu z portfolio w ramach 14. edycji Short Waves Festival, który odbędzie się w dniach 14-19 czerwca w Poznaniu.

W tym roku uczestnicy będą mieli możliwość współpracy m.in. z Hubertem Czerepokiem, profesorem Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi Pracownię Filmu Eksperymentalnego na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów, z którym podczas autorskich warsztatów przez 5 dni będą pracować nad hasłem 14. Short Waves Festival – Light a Spark / Wystarczy iskraInformacje o pozostałych tutorach wkrótce.

Dla wszystkich zainteresowanych, którzy nie biorą udziału w zamkniętej części warsztatowej, organizowane będą również spotkania i dyskusje wokół kina krótkometrażowego (z naciskiem na nurt eksperymentalny), pomagające zrozumieć ideę filmu wychodzącego poza ramy gatunkowe i definicyjne, zgłębiające dyskurs ruchomego obrazu, analizujące potencjał kina eksperymentalnego jako medium wyrazu, ale również podejmujące krytykę jego nazewnictwa i funkcjonowania w świecie sztuki i filmu. Część z nich skupiać się będzie również na analizie pierwszych kroków w procesie produkcji filmu eksperymentalnego tj. grantów, researchu i omawianiu sukcesów czy niepowodzeń na tych polach.

Podczas warsztatów Short Waves Lab zapewnione jest zakwaterowanie, akredytacja branżowa na 14. Short Waves Festival, a także dostępna na ten czas infrastruktura Intermediów UAP (profesjonalny sprzęt filmowy, studio filmowe i dźwiękowe). Udział w warsztatach jest bezpłatny. Koszty transportu pokrywa uczestnik.

Kogo szukamy?

Wszystkich osób mających związek z tworzeniem filmu eksperymentalnego – indywidualnych twórców, reżyserów, dźwiękowców, producentów, aktorów. Uczestnik musi mieć ukończone 18 lat. Finalnie w warsztatach weźmie udział od 6 do 8 uczestników.

Kiedy?

14 czerwca – 19 czerwca 2022 podczas 14. Short Waves Festival.

Gdzie?

W Poznaniu – w przestrzeni Uniwersytetu Artystycznego, a także w wybranych lokalizacjach 14. Short Waves Festival.

Jak się zgłosić?

Aby wziąć udział w naborze wyślij swoje portfolio filmowe z linkami do filmów (youtube, vimeo, innych) oraz wypełnij formularz (link do formularzado 21 kwietnia 2022. Formularz dostępny jest w języku polskim i angielskim. Zgłoszenie jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu (link do regulaminu).


Organizator: Fundacja Ad Arte, Short Waves Festival, Katedra Intermediów – Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Finansowanie: Miasto Poznań, Goethe Institut

HUBERT CZEREPOK 

Profesor Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi Pracownię Filmu Eksperymentalnego na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów, Jest absolwentem zakopiańskiej Szkoły Kenara, oraz poznańskiej ASP, gdzie studiował w pracowniach Izabeli Gustowskiej i Jana Berdyszaka. W duecie artystycznym Magisters (ze Zbyszkiem Rogalskim) produkował absurdalne fotografie i filmy. Współpracując z Sebastianem Mendezem, opracował strategiczną grę Survivors of The White Cube – symulację świata sztuki. Tworzył ze Stevem Rushtonem death-metalową grupę Children of Sodom. Rysuje, maluje, tworzy obiekty, instalacje, realizuje wideo, animacje, wykonuje filmy found footage. Opracowuje projekty multimedialne, oraz działa w przestrzeni publicznej. Jednym z tematów przez niego podejmowanych są relacje pomiędzy fikcją i prawdą historyczną, przy czym to nie fakty same w sobie interesują artystę najbardziej, ale sposób w jaki mutują i ulegają formalnym i semantycznym przekształceniom. 

W latach 2002 – 2003 odbył studia podyplomowe w Jan van Eyck Academie w Maastricht w Holandii, a w latach 2004 – 2005 w Higher Institute for Fine Arts w Antwerpii w Belgii. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą, m.in. „Historia i Utopia“, Galeria Arsenał w Białymstoku; „Lux Aeterna“ w Galerii Żak | Branicka w Berlinie; „Devil’s Island“ w La Criee Centre d’Art Contemporain w Rennes, Francja; „Cultural Transference“ w EFA Project Space, The Elizabeth Foundation for The Art, Nowy Jork, USA; Regres / Progres w Centrum Szuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. 

Od wielu lat prowadzi warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży (m.in. w CSW Łaźnia w Gdańsku, Galerii Arsenał w Białymstoku, Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie), w których podejmuje zagadnienia związane z artykulacją wolności, dekonstrukcją sterotypów. W latach 2006-2009 asystent, a w 2009-2013 adiunkt w Pracowni Wideo na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.