Bogaty, różnorodny, ekscytujący. Z radością prezentujemy pełny program 14. edycji Short Waves Festival.

14. Short Waves Festival odbędzie się w dniach 14-19.06.2022 w Poznaniu & online. 6 czerwcowych dni to 100 wydarzeń w 20 lokalizacjach przestrzeni miejskiej Poznania i prawie 300 filmów. Festiwal otworzy interdyscyplinarne Wydarzenie Otwarcia: Wystarczy iskra w Scenie Wspólnej, gdzie specjalnie skomponowany program filmowy uświetni występ austriackiego artysty wizualnego MONOCOLOR. Wybrane elementy programu będą także dostępne na platformie online, która będzie aktywna o dzień dłużej niż festiwalowe daty w Poznaniu, bo aż do 20 czerwca.

Więcej o programie, można przeczytać u w zakładce PROGRAM.

Harmonogram w formacie PDF można pobrać TUTAJ.

Karnety i bilety już w sprzedaży! Więcej informacji w zakładce KARNETY / BILETY.

PROGRAM KONKURSOWY

89 tytułów i 5 wyjątkowych sekcji, w których twórcy z całego świata powalczą o 13 nagród przyznawanych przez profesjonalne jury oraz publiczność. Przed nami dwa konkursy krajowe – Konkurs Polski oraz Konkurs Polskich Filmów Eksperymentalnych oraz trzy międzynarodowe – Konkurs Międzynarodowy, Konkurs Dances with Camera o tańcu, ruchu i ekspresji ciała zaklętych w oku kamery oraz Konkurs Urban View o architekturze, designie, miastach i ich mieszkańcach. Laureatów poznamy w sobotni wieczór na Gali wręczenia nagród, połączonej z występem hipnotyzującej artystki Misi Furtak. Filmy nagrodzone we wszystkich konkursach będzie można obejrzeć także ponownie ostatniego dnia festiwalu oraz online.

FOKUS

Fokus – czyli przybliżamy najciekawsze zjawiska i postaci w świecie krótkiego kina w formie kameralnych pokazów z udziałem twórców. Fokus geograficzny to trzy pokazy prezentujące współczesną kinematografię krótkometrażową Rumunii przygotowane przez Oanę Gherę – dyrektorkę artystyczną Bucharest International Experimental Film Festival, a fokusy na talent to indywidualna sylwetka belgijskiej artystki Anouk De Clercq oraz showcase filmów z renomowanej szkoły artystycznej KASK.

PROGRAM POZAKONKURSOWY

Nasze festiwalowe hity: krótkometrażowe horrory, musicale, program imprezowy, queerowy, gorące hot shorts, a także najlepsze teledyski na dużym ekranie! Zupełnie nowa sekcja – Long Story Short prezentująca filmy uznanych twórców takich jak Pedro Almodóvar, Carla Simón czy Mike Mills i ich mniej znane krótkie realizacje filmowe. Prestiżowe nagrody filmowe (EFA, ESFFA, BAFTA), pokazy tematyczne interpretujące temat ruchu (Four Perspectives on Movements), czy dodatkowe projekcje z pogranicza filmu i tańca towarzyszące sekcji Dances with Camera (mAPs, Mov(i)e Flow). Najmłodszych widzów – w tym nowo przybyłych z Ukrainy, zapraszamy na pokazy filmów przygotowane we współpracy z Children’s Crossing Borders Film Festival oraz Festiwalem Kino Dzieci. Powrócą także dedykowane pokazy dla nastolatków i seniorów, bo wiemy, że kochacie krótki metraż w każdym wieku!

POZA KINEM

Opuszczamy ciemne przestrzenie kinowe i eksplorujemy miasto na wszystkie sposoby! Zapraszamy na spotkania z Christiną Kubisch – artystką, pionierką sound art’u i technologicznej sztuki dźwięku, autorką miejskich spacerów dźwiękowych Electrical Walks, których kolejna odsłona obejmie właśnie Poznań. To zaproszenie do wsłuchania się w tę warstwę otoczenia, która na co dzień pozostaje niesłyszalna dla człowieka, bo przeciez dźwięki miasta to nie tylko uliczny gwar mieszkańców i maszyn. W ramach festiwalu odbędzie się też pierwsza indywidualna wystawa kolektywu Eternal Engine, które tworzą Jagoda Wójtowicz i Marta Nawrot – designerki i programistki światów wirtualnych, twórczynie multiplayerowych i multisensorycznych doświadczeń w wirtualnej rzeczywistości oraz animacji 3D (współpracowały wcześniej m.in. dla takich marek jak Porsche, Reserved czy Adidas). Powracają także pokazy w prywatnych ogrodach Poznaniaków pod hasłem Random Garden Cinema – autorskiego cyklu Short Waves Festival, gdzie lokalizacja jest trzymana w sekrecie do samego końca, a pokazy okraszone niezwykłą atmosferą intymnego garden party z zestawem filmów, przekąskami i specjalnie przygotowaną oprawą wizualną. . A po każdym emocjonującym dniu, codziennie wieczorem spotykamy się w Świętym Spokoju, gdzie zagrają lokalni DJ-e i pokażemy teledyski na dużym ekranie – Awesome Shorts.

PROGRAM BRANŻOWY

Intensywne, międzynarodowe warsztaty dla młodych twórców Short Waves Lab organizowane we współpracy z Katedrą Intermediów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Cinema Talks, czyli otwarte panele i rozmowy z gośćmi festiwalu wokół kina eksperymentalnego: definicja i kondycja gatunku, zmiany i nowe trendy, a także rola interakcji w filmie. No i to, co branża lubi najbardziej – spotkania networkingowe w formie tematycznych meet up’ów przy kieliszku wina.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.