Zupełnie nowa sekcja programowa na Short Waves Festival!

W tym roku po raz pierwszy w historii festiwalu zostaną pokazane również filmy pełnometrażowe! Long Story Short to nowa sekcja Short Waves Festival łącząca pełne metraże uznanych reżyserów i reżyserek, a także ich krótsze realizacje filmowe. Nie każdy zdaje sobie sprawę jak istotny w karierze twórcy jest film krótkometrażowy. Ta wdzięczna i unikatowa forma filmowa jest debiutem, pierwszym spotkaniem reżyserki i reżysera z widzem, rozpoczęciem filmowej przygody, drogą do świata wielkiego kina. Co więcej, ostatnio coraz częściej nawet znani filmowcy, mający już na swoim koncie ogromne osiągnięcia, dziesiątki filmów czy prestiżowych nagród i wyróżnień takich, jak chociażby nominacje do Oscara, wracają do krótkiego metrażu, który pozwala na większą swobodę produkcyjną i tematyczną, często sięgając po autobiograficzne i silnie personalne historie.

Long Story Short to zatem wyjątkowa okazja, by powrócić do ulubionych pozycji kinowych zestawionych z filmami krótkometrażowymi znanych twórców, w niezwykłej scenerii pokazu plenerowego usytuowanego w parku i na dziedzińcu Starego Browaru.

Widzowie zobaczą zestaw poświęcony twórczości hiszpańskiego mistrza Pedro Almodóvara, podwójnego laureata Oscara i jednego z najbardziej znanych i cenionych na świecie reżyserów kina autorskiego, obejmujący najbardziej osobisty film w jego dorobku „Ból i blask” opowiadający o roli przypadku w naszym życiu, o sile pierwszych fascynacji oraz o tym, co po latach zostaje z relacji – zwłaszcza miłosnych – z ważnymi dla nas ludźmi. „Ból i blask” to również ponowne spotkanie hiszpańskiego reżysera ze swoją wieloletnią filmową muzą, Penélope Cruz, oraz – przede wszystkim – z Antonio Banderasem, którego za tę rolę uhonorowano nagrodą dla najlepszego aktora na 72. Festiwalu w Cannes. Zestaw dopełni krótkometrażowy, luźno inspirowany sztuką Jeana Cocteau „Ludzki głos” – to esencja almodóvarowskiego świata i elektryzująca rola Tildy Swinton, a zarazem pierwszy zrealizowany po angielsku tytuł w dorobku Almodóvara. Film kipie kolorami i buzuje od emocji, to prawdziwa wizualna uczta.

Kolejną bohaterką sekcji będzie Carla Simón – reżyserka, scenarzystka i przedstawicielka młodego pokolenia katalońskich filmowczyń. Zaprezentujemy jej której krótki metraż „Później też”, który był pokazywany premierowo podczas 12. edycji Short Waves Festival, oraz pełny metraż „Lato 1993”, za który została wyróżniona Kryształowym Niedźwiedziem na Berlinale za najlepszy debiut. To czarująca i niebanalna podróż w czasie, łączy w sobie ciepło i błogość z intensywnymi emocjami czasu dorastania. Film był także hiszpańskim kandydatem do Oscara.

W programie także autorskie kino Mike’a Millsa. Pokażemy jego ostatni obraz „C’mon” z rewelacyjną rolą Joaquina Phoenixa, pierwszą od czasów „Jokera”. Jego bohater – Johnny, dziennikarz radiowy – uczy się uważnie słuchać, budować trwałe więzi, naprawiać błędy przeszłości i… przytulać. Kameralny, przepełniony czułością czarno-biały film buduje mosty pomiędzy pokoleniami, dodaje otuchy i przykleja plastry na nasze najdotkliwsze rany. Zestaw uzupełni krótki metraż reżysera „Architektura Wsparcia”, dzięki któremu przebojem wdarł się do świata kina, wcześniej tworząc głównie teledyski i produkcje reklamowe.

Partnerem sekcji Long Story Short jest Porsche Centrum Poznań.

Filmy w programie:

Long Story Short: Pedro Almodóvar

Ludzki Głos (The Human Voice) / Hiszpania / 2020 / Fabuła / 30’

Ból i Blask (Pain and Glory) / Hiszpania / 2019 / Fabuła / 113’

Park przy Starym Browarze | 15.06.2022 | 21:30

Long Story Short: Carla Simón

Później też (If Then Else) / Hiszpania / 2019 / Fabuła / 26’

Lato 1993 (Summer 1993) / Hiszpania / 2017 / Fabuła / 96’

Park przy Starym Browarze | 16.06.2022 | 21:30

Long Story Short: Mike Mills

Architektura Wsparcia (The Architecture of Reassurance) / USA / 2000 / Fabuła / 22’

C’mon C’mon / USA / 2021 / Fabuła / 108’

Dziedziniec przy Starym Browarze | 17.06.2022 | 21:30

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.