Harmonogram OFF Jeżyce • 25-28.08

Nowy festiwal filmowy w sercu Poznania!

OFF Jeżyce to lokalny festiwal filmowy skierowany nie tylko do mieszkańców Jeżyc, ale też zaproszenie dla wszystkich poznaniaków do przeżywania magii kina w lokalnym klimacie. Pierwsza edycja OFF Jeżyc odbędzie się w dniach 25-28 sierpnia 2022 pod hasłem ‘W bliskim sąsiedztwie kultury’.

W programie m.in pokazy kinowe (m.in. Film balkonowy czy Moje wspaniałe życie) w Kinie Rialto i Domu Tramwajarza, scena muzyczna (m.in koncert poznańskiego zespołu MOSTY), warsztaty (ABC pielęgnacji roślin, joga dla dzieci), przegląd krótkich metraży i konkurs teledysków lokalnych twórców i twórczyń. Wpadnijcie do serca Jeżyc, by wspólnie rozwijać dobre sąsiedzkie relacje, pasje oraz chęć ekspresji i dzielenia się własną twórczością w obszarze kultury, muzyki i filmu.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny!

HARMONOGRAM OFF Jeżyce

Pobierz harmonogram OFF Jeżyc w formacie PDF.

Czego się spodziewać?

Wielopokoleniowe Kino Jeżyckie

Tylko dobre filmy w sąsiedzkim gronie! W klimatycznej scenerii Kina Rialto (ul. Dąbrowskiego 38), obejrzymy kino ambitne, bardzo dobre, ale zarazem lekkie, pełne humoru i ciepła – idealne na letni wieczór w towarzystwie sąsiadów, rodziny, znajomych. Trzy filmy, które cieszyły się ogromną popularnością w kinach w ostatnich latach: „Film balkonowy”, „Kedi – sekretne życie kotów” oraz „Moje wspaniałe życie”. Seanse codziennie w godzinach 20.30-22.00.

Nasi Ludzie, Nasze Zajawki

Cykl poświęcony szczególnym pasjom i zjawiskom społecznym – w tym roku tematem przewodnim będą rośliny! W ramach tej sekcji odbędą się bezpłatne zajęcia dla roślinnych zajawkowiczów, którzy są na początku swojej zielonej przygody (obowiązują zapisy). Warsztaty poprowadzi Kama Chwil, projektantka zieleni, edukatorka botaniczna, pasjonatka roślin i właścicielka nowo otwartej pracowni Czarna Ziemia (ul. Słowackiego 23) na poznańskich Jeżycach, w której szerzy wiedzę z zakresu odpowiedzialnej uprawy roślin, leczy i przesadza rośliny.

Uzupełnieniem roślinnych tematów będzie pokaz dwóch filmów z królestwa roślin. Pełnometrażowy „Poskromiony ogród” opowiada historię byłego premiera Gruzji, który rozwinął ekscentryczne hobby i kolekcjonuje stare drzewa z gruzińskiego wybrzeża. Zleca swoim pracownikom, by wyrywali je razem z korzeniami i transportowali je do jego prywatnego ogrodu. Niektóre z tych drzew są tak wysokie jak 15-piętrowe budynki. By je przesadzić, trzeba ścinać inne, usuwać kable elektryczne, czy budować nowe drogi, które przecinają plantacje mandarynek. Natomiast krótkie metraże „Poeta i roślina” to refleksja nad prawdziwą miłością, samotnością i słuchaniem siebie nawzajem.

Jeżycki Otwarty Ekran & Muza z Fyrtla

OFF Jeżyce to przede wszystkim przestrzeń dla mieszkańców, by mogli podzielić się nawzajem tym, co robią na co dzień! Przegląd twórczości lokalnych twórczyń i twórców w kontekście filmowym i muzycznym. W ramach Jeżyckiego Otwartego Ekranu zobaczymy trzy zestawy wyselekcjonowanych krótkich metraży lokalnych autorek/autorów – animacje, fabuły, dokumenty. Z kolei Muza z Fyrtla to konkurs teledysków i klipów muzycznych lokalnych twórczyń/twórców filmowych, autorek/autorów muzyki i nie tylko! Najlepszy klip głosami widzów zostanie wyróżniony nagrodą dla najlepszego teledysku w wysokości 2 000 zł!

Poranek polsko-ukraiński

Poznań przyjął w gościnę naszych sąsiadów z Ukrainy, a sporo z nich mieszka również na Jeżycach. Jednym z punktów programu OFF Jeżyc będzie Poranek polsko-ukraiński dla najmłodszych. Zapraszamy na pokaz animowanych filmów krótkometrażowych i warsztaty jogi dla dzieci!

Animacje, fabuły, przygoda – kino dla dzieci bez granic z dużą dawką pozytywnej energii, integrujące społeczność lokalną z ukraińską. Ten punkt programu powstał dzięki współpracy z Border Crossing Children Film Festival, który wystartował 2 marca, niespełna tydzień od rozpoczęcia przez Rosję ataku na Ukrainę. To pokazy filmów familijnych w ośrodkach dla uchodźców, zarówno na granicy, jak i w całym kraju. W świetle traumatycznych przeżyć kino może stać się dla dzieci małą oazą spokoju i radości, a dla matek chwilą wytchnienia. Filmy bez dialogów.

Joga dla dzieci to pełna zabawy podróż, podczas której wspólnie z dziećmi wykonujemy asany; zmieniamy się w górę, drzewo, psa… używając wyobraźni przenosimy się do bajkowego świata, gdzie czekają niezwykłe przygody, które przy dźwiękach mis i dzwoneczków dostarczą mnóstwo radości oraz odprężenia. Na zajęciach nie zabraknie również kreatywnych form ekspresji, dopasowanych do wieku i możliwości maluchów. Zajęcia poprowadzi Pola ze szkoły jogi dla dzieci Polasanka.

Klub Festiwalowy

Koncerty, set didżejskie & dancefloor w Domu Tramwajarza (ul. Słowackiego 19/21). W ramach pierwszej edycji OFF Jeżyc w piątek 26.08 zagra dla nas poznański zespół MOSTY. W ich muzyce senny szum przedmieść miesza się z miejskim gwarem, dźwięki rodzinnego stereo z odkrywaniem internetowych inspiracji, spokojna introspekcja z punk rockową ekspresją. Parkiet rozgrzeją za to sety didżejskie w wykonaniu Iwony Skv – piosenkarki, tekściarki, producentki muzycznej i dj’ki, poruszającej się w kręgu muzyki elektronicznej, znanej także szerszej publiczności jako REBEKA. Dj sety gra eklektyczne, kocha tech house, techno, oriental, ale nie stroni od Britney Spears. W sobotę 27.08 pobujamy się do setów Dj Sofy przy brzmieniach Organic House, Downtempo, minimal techno zmieszanych z nutą ezoterycznego etno oraz jazzu.

Organizatorami OFF Jeżyc są Rada Osiedla Jeżyce w Poznaniu, Fundacja Edukacji Kulturalnej Ad Arte oraz Short Waves Festival. Projekt współfinansowany przez Miasto Poznań i Radę Osiedla Jeżyce w Poznaniu. Partnerami wydarzenia są Dom Tramwajarza, Fundacja Pana Gara, Winobramie i Fajrant Jeżycki.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.