Jeżycki Otwarty Ekran

To już dziś! Startujemy z pierwszą edycją OFF Jeżyce! Otwarcie zainauguruje pierwszy z trzech pokazów sekcji Jeżycki Otwarty Ekran, czyli przeglądu Waszych krótkich i długich metraży.

Dostaliśmy blisko 100 (!) zgłoszeń od lokalnych, poznańskich i nie tylko, twórczyń i twórców filmowych. Z dumą prezentujemy listę zakwalifikowanych tytułów, które będziemy wspólnie oglądać przez kolejne dni w Dom Tramwajarza, a po każdym z pokazów odbędzie się spotkanie z autorkami i autorami filmów. Zapraszajcie mamę, tatę, rodzeństwo, sąsiadów i do zobaczenia!

Jeżycki Ekran Otwarty I: Cienie wielkiego miasta

CZWARTEK / 25.08 / godz. 18.00 / Dom Tramwajarza

Gasną światła, w uszach dzwoni cisza, pojawia się księżyc. Sekcja ‘Cienie wielkiego miasta’ to filmy pogrążone we śnie, czasem pełnym koszmarów, częściej w niczym niezakłóconym spokoju. Pozwólcie im zabrać się w podróż wśród nocnych opowieści.

Szczury / reż. Rafał Łysak
Wielka gwiazda kina niemego w kąpieli / reż. Marcin Kozłowski, Wojciech Tadeusz Lewandowski
Match / reż. Urszula Taraszka
Dychana / reż. Zuzanna Michalska
Moje myśli mnie kiedyś zabiją / reż. Weronika Nowacka
Egzamin / reż. Dominika Stachowiak
The Humming / reż. Paweł Panfil
rats / reż. Klara Woźniak
Wesele / reż. Martyna Kopacz

Jeżycki Ekran Otwarty II: Szarańcza, reż. Piotr Klubicki

PIĄTEK / 26.08 / godz. 17.00 / Dom Tramwajarza

„Szarańcza” to film dokumentujący pracę i pasje artystów przestrzeni miejskiej. Materiał to podróż przez ulice polskich i europejskich miast przy dźwiękach muzyki hip hopowej.

Graffiti to nie tylko bazgroły czy pomazane ściany, dla nas to nieodłączny element przestrzeni miejskiej, styl życia a przede wszystkim głos Naszego pokolenia. Celem dokumentu jest nie tylko sportretowanie setek akcji na pociągach i blokach, ale pokazanie tego, co miało na Nas wpływ przy tworzeniu graffiti. Chcemy opowiedzieć o naszej pasji przez pryzmat miasta i rozwiać wątpliwości – czy to wandalizm czy sztuka. Materiał to podróż przez ulice europejskich miast przy dźwiękach puszek i hip hopu. Ścieżka dźwiękowa do filmu powstała we współpracy z polskimi twórcami hip hopowymi.

Jeżycki Ekran Otwarty III: Witajcie w moim świecie

NIEDZIELA / 28.08 / godz. 18.00 / Dom Tramwajarza

Poznańscy twórcy zapraszają nas do spojrzenia ich oczami na otaczający świat, bliskich oraz relacje międzyludzkie. To filmy pełne czułości i zrozumienia, pokazujące to, o czym często na co dzień zapominamy. 

Dorastaństwo / reż. Robert Kołodziejczyk
Chwila z mamą / reż. Konstancja Taraszka
dobrze cię widzieć / reż. Filip Michałek
Terra / reż. Agata Patoła
Show(er) / reż. Julia Hazuka
Dobranoc sąsiedzie / reż. Rozalia Las
Oby ciebie nie nosiła ziemia / reż. Rozalia Las
przypadek świadomości / reż. Arek Ratajczak
ART OF MOVE reż. Błażej Szydzisz

Wstęp bezpłatny!

Podczas pokazu we współpracy z KASKcinema w Gent 30 kwietnia 2025 r. zaprezentujemy program RAW, którego kuratorem jest Wout Biesmans. Program powstał na bazie konkursu, który swoją pierwszą odsłonę miał podczas festiwalu Short Waves 2023 roku. RAW został stworzony, aby zapewnić większą widoczność produkcjom, które często znajdują się poza kanonem klasycznych festiwali filmowych ze względu na swoją unikatową sygnaturę. Program ten jest odpowiedzią na szerszą dyskusję na temat tego, kto kształtuje promocję kultury i kto definiuje granice między kinem a sztuką medialną.
RAW oznacza refleksję, przygodę i badania. Spodziewaj się połączenia animacji, multimediów i filmu autorskiego, który stoi na przecięciu kina i eksperymentu. W menu: filmowanie tygrysa tasmańskiego, filmowiec z obsesją na punkcie ping ponga, dwie cyberprzestrzenie – jedna z nich pokazuje delfina w wolnym związku z piętnastoma nadmuchiwanymi zwierzętami, haiku, opowieść o duchach i młodym człowieku, który marzy o tym, by pewnego dnia móc latać.

Po pokazie przygotowanym we współpracy z KASKcinema odbędzie się Q&A z Lucie Grannec i Spencerem Jamesem Bogaertem. 

  • We All Want a Place to Call Our Own / reż. Daniela Delgado Viteri / Ecuador / 2022 / 13’
  • For Mouna / reż. Spencer James Bogaert / Belgium / 2022 / 14’
  • Furrie / reż. Lucie Grannec / France / 2022 / 9’ 
  • Mars / reż. Yann les Jours / France / 2023 / 1’ 
  • Elantra is almost a life / reż. Maja Skjøth Hegelund / United States / 2023 / 7’
  • Di Visi di Pietra Memoria / reż. Andrea Bordoli / Switzerland / 2022 / 9’
  • Enflightenment / reż. Wey Yinn Teo / Malaysia / 2023 / 11’ 

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.