20 lat poznańskiej Fundacji Edukacji Kulturalnej Ad Arte – organizatora Short Waves Festival!

20-lecie Fundacji Edukacji Kulturalnej Ad Arte!

23 września 2003 roku Fundacja Edukacji Kulturalnej Ad Arte została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego co oficjalnie zainicjowało jej działalność.

Pierwszym zrealizowanym wydarzeniem był Festiwal Filmów o Miłości, który m.in. odbywał się w poznańskim kompleksie kinowym Kinepolis, warszawskiej Kinotece i Kinie Helios (obecne Kino Nowe Horyzonty) we Wrocławiu, a w którym w sumie wzięło udział blisko 20 tysięcy widzów. Przez kolejne lata Fundacja prezentowała i promowała bardzo różne aspekty kultury audiowizualnej. Najważniejszym projektem realizowanym przez Fundację, jest organizowany od 2009 roku Short Waves Festival, którego 14. edycja odbyła się w czerwcu w największym do tej pory wymiarze: 6 dni, ponad 300 filmów i 10 lokalizacji w przestrzeni całego Poznania.

Fundacja została założona i jest do dzisiaj prowadzona przez Szymon Stemplewskiego oraz Grzegorza Sempołowicza z pomocą i zaangażoawniem bardzo wielu wspaniałych osób, którym za te intensywne i nieoczywiste 20 lat bardzo dziękujemy. Ad Arte nigdy nie obchodziło urodzin, więc teraz będzie świętować cały nadchodzący rok przy różnych okazjach i na różne sposoby, ale zawsze niestandardowo.

Startujemy 23.09 pokazem krótkich metraży prezentowanych w tegorocznych konkursach Short Waves Festival pt. Letnie Czułości na Placu Wolności we współpracy z Estradą Poznańską oraz wydarzeniem United State of Love łączącym muzykę, film oraz sport 24.09 w United we współpracy z k-wax.

Podczas pokazu we współpracy z KASKcinema w Gent 30 kwietnia 2025 r. zaprezentujemy program RAW, którego kuratorem jest Wout Biesmans. Program powstał na bazie konkursu, który swoją pierwszą odsłonę miał podczas festiwalu Short Waves 2023 roku. RAW został stworzony, aby zapewnić większą widoczność produkcjom, które często znajdują się poza kanonem klasycznych festiwali filmowych ze względu na swoją unikatową sygnaturę. Program ten jest odpowiedzią na szerszą dyskusję na temat tego, kto kształtuje promocję kultury i kto definiuje granice między kinem a sztuką medialną.
RAW oznacza refleksję, przygodę i badania. Spodziewaj się połączenia animacji, multimediów i filmu autorskiego, który stoi na przecięciu kina i eksperymentu. W menu: filmowanie tygrysa tasmańskiego, filmowiec z obsesją na punkcie ping ponga, dwie cyberprzestrzenie – jedna z nich pokazuje delfina w wolnym związku z piętnastoma nadmuchiwanymi zwierzętami, haiku, opowieść o duchach i młodym człowieku, który marzy o tym, by pewnego dnia móc latać.

Po pokazie przygotowanym we współpracy z KASKcinema odbędzie się Q&A z Lucie Grannec i Spencerem Jamesem Bogaertem. 

  • We All Want a Place to Call Our Own / reż. Daniela Delgado Viteri / Ecuador / 2022 / 13’
  • For Mouna / reż. Spencer James Bogaert / Belgium / 2022 / 14’
  • Furrie / reż. Lucie Grannec / France / 2022 / 9’ 
  • Mars / reż. Yann les Jours / France / 2023 / 1’ 
  • Elantra is almost a life / reż. Maja Skjøth Hegelund / United States / 2023 / 7’
  • Di Visi di Pietra Memoria / reż. Andrea Bordoli / Switzerland / 2022 / 9’
  • Enflightenment / reż. Wey Yinn Teo / Malaysia / 2023 / 11’ 

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.