OFF Jeżyce: Dogrywka

Pierwsza edycja OFF Jeżyc już za nami. Frekwencja i energia widzek i widzów nie tylko z naszego z fyrtla, ale i z całego Poznania przeszły nasze oczekiwania! Już myślimy o tym, by wrócic za rok z jeszcze bogatszym programem wydarzeń, a tymczasem zapraszamy na offjeżycową DOGRYWKĘ i pokaz shortów nominowanych do Oscara 2022, a w tym – nasza polska Sukienka w reż. Tadeusza Łysiaka!

• Oscar® Nominated Short Films: Filmy Aktorskie • PIĄTEK 16.09, godz. 19.30 • Zajezdnia tramwajowa przy ul. Gajowej • Wstęp bezpłatny

Oscary przyznawane przez Amerykańską Akademię Filmową to jedne z najbardziej prestiżowych nagród w świecie kina. Nominacje ogłaszane są w kilkunastu kategoriach, a wśród nich również dla najlepszych filmów krótkometrażowych. Krótkie metraże najczęściej pokazywane są w zestawach po kilka produkcji – jedna wizyta w kinie to zanurzenie się w spektrum opowieści, emocji i doświadczeń wizualnych naraz! To niesamowite, inspirujące historie zaklęte w krótkiej, innowacyjnej formie.
Pokazy nominowanych do Oscara filmów krótkometrażowych to świetna okazja, by przyjrzeć się najlepszym produkcjom krótkometrażowym ostatniego sezonu, skumulowanym w jedno wyjątkowe doświadczenie filmowe.

Krótkometrażowe Filmy Aktorskie Nominowane do Oscara 2022 to pięć wyjątkowych filmów, historii i pełnokrwiści bohaterowie. Widzowie będą towarzyszyć Henrikowi, który z jakiegoś powodu za wszelką cenę musi zaśpiewać karaoke, czy Mateo, który znalazł się w sytuacji bez wyjścia (dosłownie!). Poznają pragnienia pracującej w przydrożnym motelu niskorosłej Julii, której życie zmienia się, gdy poznaje przystojnego kierowcę ciężarówki; lęki brytyjskiej rodziny, której spokojne życie w ułamku sekundy rozpada się na kawałki i dylematy nastoletniej Sezim z Kirgistanu, która staje przed wyborem między wolnością, a poszanowaniem tradycji.

• On My Mind, reż. Martin Strange-Hansen, Dania 2021, fabuła, 18’
Henrik chce zaśpiewać żonie piosenkę. Koniecznie dziś, koniecznie już, teraz. To kwestia życia i śmierci i… karaoke.

• Please Hold, reż. K.D. Dávila, USA 2020, fabuła, 19’
W niedalekiej przyszłości 20-letni Mateo o latynoskim pochodzeniu zostaje aresztowany przez policyjnego drona bez żadnego wyjaśnienia i trafia do w pełni zautomatyzowanego więzienia bez możliwości ucieczki. Aby ujść z życiem, będzie musiał zmierzyć się z labiryntem skomputeryzowanej biurokracji amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości i wyruszyć na poszukiwanie człowieka, który jako jedyny może wszystko naprawić.

• Sukienka, reż. Tadeusz Łysiak, Polska 2020, fabuła, 30’
Sukienka to opowieść o pożądaniu i kobiecej przyjaźni, napisana i wyreżyserowana przez studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej – Tadeusza Łysiaka. W główną rolę wcieliła się Anna Dzieduszycka, której kreacja aktorska została doceniona na wielu festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Film opowiada historię Julii, pracującej w przydrożnym motelu, której życie zmienia się, gdy poznaje przystojnego kierowcę ciężarówki. Długo skrywane przez kobietę pragnienia dają o sobie znać. Ale nie jest to tylko historia kobiety spotykającej mężczyznę. Julia jest fizycznie odmienna od otaczającego ją społeczeństwa. Jest niskorosła, przez co w swoim życiu doświadczyła wielu przykrości. To wbrew pozorom uniwersalna opowieść o tęsknocie bez względu na dzielące nas bariery i różnice.

• The Long Goodbye, reż. Aneil Karia, Wielka Brytania 2020, fabuła, 12’
W niedalekiej przyszłości Riz i jego rodzina muszą zmierzyć się ze światem zewnętrznym, które gwałtownie wkracza w ich spokojne życie i uporać z prawdziwymi emocjami, jakie żywi do nich ich przyszywany kraj. Opowiedziana z wyczuciem acz druzgocąca historia i przejmujący, poetycki krzyk prosto z serca. Jednym z autorów scenariusza jest nominowany do Oscara aktor Riz Ahmed, który wcielił się też w główną rolę w filmie.

• Ala Kacchu – Take and Run, reż. Maria Brendle, Szwajcaria 2020, fabuła, 38’
19-letnia Sezim chce spełnić swoje marzenie o studiowaniu w stolicy Kirgistanu. Kiedy zostaje porwana przez grupę młodych mężczyzn i zmuszona poślubić nieznajomego, jej życie rozpada się na kawałki. Odmowa jest równoznaczna z wykluczeniem ze społeczeństwa. Sezim desperacko szuka wyjścia z sytuacji, rozdarta między pragnieniem wolności a ograniczeniami, jakie narzuca jej kultura i tradycja jej własnego kraju.

Organizatorami OFF Jeżyc są Rada Osiedla Jeżyce w Poznaniu, Fundacja Ad Arte oraz Short Waves Festival. Projekt współfinansowany przez Miasto Poznań i Rada Osiedla Jeżyce w Poznaniu. 

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.