Święto Krótkiego Kina na specjalnych pokazach w Katowicach, Krakowie i Warszawie!

Przesilenie zimowe i początek astronomicznej zimy to moment, gdy na półkuli północnej Słońce góruje w zenicie na zwrotniku Koziorożca. To najkrótszy dzień w roku! Z tego powodu, 10 lat temu we Francji narodził się pomysł, aby właśnie tego dnia ustanowić Międzynarodowy Dzień Filmu Krótkometrażowego. Co roku kinomani na całym świecie spotykają się by wspólnie celebrować wyjątkowość i magię tej formy filmowej. Fundacja Ad Arte oraz Short Waves Festival zapraszają na Święto Krótkiego Kina w Polsce, które w tym roku przypada na dzień 21 grudnia. Poza Poznaniem zapraszamy także na pokazy w Katowicach, Krakowie i Warszawie.

KATOWICE / Kino Światowid / 21.12, godz. 20:15

https://swiatowid.katowice.pl/movies/swieto-krotkiego-kina-w-najkrotszy-dzien-roku/

https://fb.me/e/3NyQZhBVf

KRAKÓW / Kino Pod Baranami / 21.12, godz. 18:00

https://www.kinopodbaranami.pl/wydarzenie.php?evnt_id=5343

https://fb.me/e/27sTzksLm

WARSZAWA / Kino Muranów / 21.12, godz. 20:30

https://kinomuranow.pl/film/swieto-krotkiego-kina-21-grudnia-godz-2030

https://fb.me/e/3b6WACpos

Filmy w programie

Podążymy śladami tajemniczego człowieka mieszkającego na amerykańskim cmentarzu, przekonamy się jaką moc niesie w sobie chęć otoczenia opieką najbliższych nam osób, staniemy solidarnie ramię w ramię z młodą kobietą przemierzającą otulone letnim skwarem miasto, zajrzymy do albumu zapomnianych fotografii, przeniesiemy się do Polski lat 90. targanej niepokojami historycznych zmian, by na koniec zagościć w domu tradycyjnej polskiej rodziny, która musi zmierzyć się ze swoimi przyzwyczajeniami.

Marblehead / reż. Jack Auen, Kevin Walker / USA / 2021 / fabuła / 10’

Wyraj / reż. Agnieszka Nowosielska / Polska / 2020 / fabuła /  20’ 

Über Wasser (On Solid Ground) / reż. Jela Hassler / Szwajcaria / 2021 / fabuła / 12’

Ziemia wchłonie to wszystko / reż. Dominik Ritszel / Polska / 2021 / eksperyment / 9′

Still Processing / reż. Sophy Romvari / Kanada / 2020 / dokument / 21′

Dzielenie się / reż. Natalia Sara Skorupa / Polska / 2021 / dokument / 14’

Marblehead / reż. Jack Auen, Kevin Walker / USA / 2021 / fabuła / 10’

Życie tajemniczego człowieka, który mieszka pośród grobów na cmentarzu New Redeemer. „Marblehead” to dokument, który wchodzi w świat swojego bohatera na palcach, oddając mu należny szacunek i wyrażając głęboki podziw dla błyskotliwego umysłu zdolnego do odnajdywania historii, kontemplowania pamięci i celebracji życia w miejscu, gdzie życie się kończy. 

O reżyserach:

Jack Auen i Kevin Walker. Duet reżyserski pochodzący z Baltimore w stanie Maryland, obecnie pracujący w Nowym Jorku. Są członkami kolektywu filmowego i firmy producenckiej COSMIC SALON.

Wybrane nagrody i wyróżnienia:

2022; III Nagroda i Nagroda Publiczności w Konkursie Międzynarodowym 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Short Waves Festival w Poznaniu
2022; Wyróżnienie na targach filmowych Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand – najważniejszej imprezy na świecie poświęconej krótkiemu metrażowi

Wyraj / reż. Agnieszka Nowosielska / Polska / 2020 / fabuła /  20’ 

Weronka (świetna rola Agaty Buzek) wiedzie spokojne i sielskie życie do czasu, gdy nagle okazuje się, że jej ojciec jest chory. Otaczający ją świat woła o uwagę, a rzeczywistość wymyka jej się spod kontroli. Podczas zabawy z kolegami jej syn Pietrek doświadcza sytuacji, po której zaczyna wierzyć, że posiada uzdrawiające moce. Czy to możliwe, że chłopiec ma wpływ na zdrowie dziadka? „Wyraj” ma w sobie czułość, z jaką oddane są więzy rodzinne i piękny romantyczny świat, w którym malownicza na pozór przyroda i oniryczny nastrój budzą cichy niepokój. 

O reżyserce:

Agnieszka Nowosielska. Od 2016 roku studiuje reżyserię w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ w Katowicach. Jest autorką licznych krótkich filmów fabularnych i dokumentalnych.

Wybrane nagrody i wyróżnienia:

2022; Nagroda im. Jana Machulskiego w kategorii: Najlepsze zdjęcia
2021; Wyróżnienie Specjalne Jury w konkursie krótkometrażowych filmów fabularnych na Tallin Black Nights Film Festival
2021; Nagroda Jury Młodych w Konkursie Polskim 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Short Waves Festival w Poznaniu
2020; Nagroda Jury Młodych dla najlepszej etiudy na Festiwalu Kamera Akcja w Łodzi
2020; Oficjalna selekcji Konkursu Filmów Krótkometrażowych Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Wywiad z twórczyniami filmu „Wyraj” – reżyserką Agnieszką Nowosielską i operatorką Barbarą Kaniewską na portalu Filmawka: https://www.filmawka.pl/short-waves-festival-rozmawiamy-z-tworczyniami-wyraja-o-tworzeniu-kina-balansujacego-miedzy-gatunkami/

Über Wasser (On Solid Ground) / reż. Jela Hassler / Szwajcaria / 2021 / fabuła / 12’

„Über Wasser” opowiada nam o nieszczęściach syreny, ale nie jest bajką. W mieście jest lato i pod palącym słońcem ziemia jest dla niej za sucha. To historia młodej kobiety, która toruje sobie drogę w bezwzględnym świecie. Wychodząc z wody, musi zmierzyć się z różnego rodzaju przemocą, zarówno psychiczną, jak i fizyczną. Aktorka Sofia Elena Borsani swoją subtelną mimiką, gestami i spojrzeniami pięknie oddaje emocje prowadzące do wybuchowego finału.

O reżyserce:

Jela Hassler. Studiowała fotografię w Zurychu i Stambule oraz wideo w Lucernie. Jej filmy krótkometrażowe The Meadow (2015) i Le sens de la marche (2018) miały swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Locarno i były pokazywane na festiwalach, m.in. IDFA, Hot Docs, Tampere. Jela zasiadała w kilku jury i jest członkiem zarządu Pro Short, Szwajcarskiego Stowarzyszenia Filmów Krótkometrażowych.

Wybrane nagrody i wyróżnienia:

2022; I Nagroda w Konkursie Międzynarodowym 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Short Waves Festival w Poznaniu
2021; Oficjalna selekcja Semaine de la Critique Festiwalu w Cannes
2021; Oficjalna selekcja Locarno Film Festival
2021; Oficjalna selekcja Sarajevo Film Festival

Ziemia wchłonie to wszystko / reż. Dominik Ritszel / Polska / 2021 / eksperyment / 9′

Zmiana systemu politycznego, która miała miejsce w Polsce na początku lat 90. niosła ze sobą nie tylko nadzieje związane ze społeczną i gospodarczą transformacją, ale także niepokoje i lęki. Obawy te były wówczas traktowane jako świadectwo nieprzystawalności do nowego kapitalistycznego porządku i tym samym konsekwentnie spychane na margines debaty publicznej. Film stanowi próbę przywołania traumatycznych doświadczeń z tego okresu. „Ziemia wchłonie to wszystko” to opowieść o Górnym Śląsku. Została oparta na relacjach rodzin górniczych, archiwach Polskiej Kroniki Filmowej, animacjach 3D i wykresach sejsmograficznych. Zebrane materiały łączą się w opis społecznej katastrofy, ukazanej z perspektywy osób, które w przeszłości łączyła wspólnota robotnicza.

O reżyserze:

Dominik Ritszel. Artysta wizualny tworzący filmy i video-instalacje. Ukończył ASP w Katowicach (2013) na wydziale Grafiki Warsztatowej. Stypendysta ‚Młodej Polski’ (2014). Laureat nagrody głównej Trieste Contemporanea Award 2015. Wyróżniony przez magazyn Forbes 30 under 30 – Europe w kategorii ARTS (2016). Wystawiał m.in. w: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Miejsce Projektów Zachęty, CSW Kronika, Rondo Sztuki, Galeria Baszta Czarownic, Galeria Szara, TRAFOstacja sztuki, Rauma Art Museum, Studio Tommaseo, Fondacione Hippocrene, Another Vacan Space.

Wybrane nagrody i wyróżnienia:

2022; Nagroda Główna w Konkursie Polskich Filmów Eksperymentalnych 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Short Waves Festival w Poznaniu

Still Processing / reż. Sophy Romvari / Kanada / 2020 / dokument / 21′

Pudełko z pięknymi rodzinnymi zdjęciami rozbudza smutek oraz utracone wspomnienia, podczas gdy kamera rejestruje oglądanie ich po raz pierwszy. Twórczyni filmowa Sophy Romvari dokumentuje swoje doświadczenie z pierwszej ręki, by zgłębić koncept kina jako terapii.

O reżyserce:

Sophy Romvari. Twórczyni filmowa urodzona w Victorii (British Columbia) mieszkająca w Toronto. Jej filmy krótkometrażowe zdobyły uznanie krytyków, przemierzając międzynarodowe festiwale filmowe i sprawiły, że wyrobiła sobie reputację jako jeden z wiodących talentów młodego pokolenia. Sophy ukończyła studia magisterskie w dziedzinie Sztuk Pięknych na York University, w wyniku których powstał film „Still Processing”.

Wybrane nagrody i wyróżnienia:

2021; Nagroda Publiczności w Konkursie Międzynarodowym 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Short Waves Festival w Poznaniu
2021; Oficjalna selekcja International Documentary and Short Film Festival w Kosowie
2021; Oficjalna selekcja Tallin Black Nights Film Festival
2020; Oficjalna selekcja Toronto International Film Festival

Dzielenie się / reż. Natalia Sara Skorupa / Polska / 2021 / dokument / 14’

Zderzenie trzech pokoleń, polskiej kultury i Święta Bożego Narodzenia z momentem coming outu homoseksualnej wnuczki/córki/siostry. Film zrealizowany kamerą VHS, którego akcja rozgrywa się w tradycyjnym polskim domu, w którym mieszka starsza pani (88) z dorosłymi dziećmi: Danutą (55) i Jerzym (61). Zaściankowość mieszkańców bloku postkomunistycznego ściera się z nowofalową artystką i filmowczynią. Dokument o niewiedzy i strachu przed tym, co nowe, zapakowany jest w kwintesencję prostych słów, wzorów i stereotypów.

Zderzenie trzech pokoleń, kultury polskiej i Święta Bożego Narodzenia z coming outem homoseksualnej wnuczki/córki/siostry.

O reżyserce:

Natalia Sara Skorupa. Z wykształcenia socjolog. Kuratorka, aktywistka, działaczka pro LGBTQ+, studentka filmu na Akademii Sztuki w Szczecinie. Z zamiłowania poetka oraz wokalistka black metalowa w projektach zagranicznych. Z racji na powiązania społeczno-psychologiczne większość prac figuruje pod postacią dokumentów lub działań o charakterze performatywnym. Filmy o charakterze performansów dokamerowych zostały docenione nie tylko w Polsce, ale także na festiwalach w Wielkiej Brytanii, Macedonii oraz Meksyku.

Wybrane nagrody i wyróżnienia:

2022, Oficjalna selekcja Europejskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych dokumentART w Szczecinie
2022; Nagroda Publiczności i Nagroda Jury Młodych w Konkursie Polskim 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Short Waves Festival w Poznaniu
2021; Oficjalna selekcja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.