Podsumowanie roku Fundacji Ad Arte i Short Waves Festival

2022 za nami i był to z pewnością jeden z najbardziej intensywnych sezonów w historii Fundacji Edukacji Kulturalnej Ad Arte i Short Waves Festival!

Rok rozpoczęliśmy od kontynuacji cyklu Klubu Krótkiego Kina organizowanego wraz z Kinem Pałacowym w Centrum Kultury Zamek, gdzie co miesiąc mogliśmy oglądać kontekstowo dobrane zestawy shortów, poruszające m.in. takie tematy jak miłość, zwierzaki, rodzina czy współczesne kino amerykańskie. 

Jako wyłączny dystrybutor filmów krótkometrażowych nominowanych do Oscara® zaplanowaliśmy ponad 100 pokazów (dziękujemy kinom studyjnym!) w kilkudziesięciu miastach w całej Polsce, na których widzowie mogli oglądać najlepsze fabuły i animacje, a wśród nich „Sukienkę” w reż. Tadeusza Łysiaka nominowaną w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Aktorski!

Jednak największym projektem rokrocznie organizowanym przez Fundację jest niewątpliwie Short Waves Festival – Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych, którego 14. edycja odbyła się w dniach 14-19 czerwca 2022 w Poznaniu i online pod hasłem Wystarczy iskra / Light a Spark. W ciągu 6 czerwcowych dni odbyło się 100 wydarzeń w 20 lokalizacjach przestrzeni miejskiej Poznania, a widzowie mogli obejrzeć blisko 300 filmów, w tym 89 konkursowych (5 konkursów: Konkurs Międzynarodowy, Konkurs Polski, Konkurs Polskich Filmów Eksperymentalnych, Konkurs Urban View o architekturze, designie, miastach i ich mieszkańcach i Dances with Camera o tańcu, ruchu i ekspresji ciała zaklętych w oku kamery). 

W programie pojawiły się także rozrywkowe pasma tematyczne, takie jak Horror, Musical czy Queer Shorts; segment fokusowy prezentujący w tym roku kinematografię Rumunii czy przegląd shortów nominowanych do prestiżowych nagród filmowych; zupełnie nowa sekcja Long Story Short, czyli pokazy filmów pełnometrażowych i mniej znanych krótkich metraży wielkich reżyserów, m.in. Pedro Almodóvara; wydarzenia audiowizualne, muzyczne i wyjście poza salę kinową – seanse plenerowe, w klubach, galeriach czy prywatnych ogrodach Poznaniaków pod hasłem Random Garden Cinema; spacery dźwiękowe wybitnej artystki Christiny Kubisch, pierwsza wystawa kolektywu Eternal Engine i nie tylko!

Ale po Short Waves nie zwolniliśmy tempa! W wakacje na festiwalowej mapie Poznania pojawiło się zupełnie nowe wydarzenie – OFF Jeżyce lokalny festiwal filmowy skierowany nie tylko do mieszkańców Jeżyc, ale też zaproszenie dla wszystkich poznaniaków do przeżywania magii kina w lokalnym klimacie. Pierwsza edycja OFF Jeżyc odbyła się w dniach 25-28 sierpnia pod hasłem ‘W bliskim sąsiedztwie kultury’ – owoc naszej współpracy z Radą Osiedla Jeżyce, pomysłodawcy projektu – dziękujemy za zaufanie! Program obejmował m.in pokazy kinowe (m.in. Film balkonowy czy Moje wspaniałe życie) w Kinie Rialto i Domu Tramwajarza, scenę muzyczną (m.in koncert poznańskiego zespołu MOSTY), warsztaty (ABC pielęgnacji roślin, joga dla dzieci), przegląd krótkich metraży i konkurs teledysków lokalnych twórców i twórczyń.

 


Pełen wrażeń czas letni zakończyliśmy wychodząc poza Poznań, odwiedzając naszych sąsiadów w Osiecznej i Gnieźnie z szeregiem pokazów w ramach Wielkopolskiego Lata Filmowego.

Na jesieni również nie osiedliśmy na laurach i zamiast przykryć się kocem i z kubkiem herbaty binge’ować krótkie metraże, świętowaliśmy! Fundacja Edukacji Kulturalnej Ad Arte obchodziła swoje 20 (!) urodziny i z tej okazji zabawiliśmy w przestrzeni United Climbing na wydarzeniu United State of Love. Było nostalgicznie, filmowo i muzycznie! Patrzyliśmy z uśmiechem na to, co było i z jeszcze większym entuzjazmem myśleliśmy o tym, jak wiele jeszcze przed nami.

Pod koniec roku zaprosiliśmy Was na – krótkometrażowe oczywiście – wydarzenia specjalne. Na event „It is a Kind of Magic” w Psie Andaluzyjskim złożył się pokaz iluzjonistyczny Ricardo Castro oraz cztery zaczarowane krótkie metraże. 21 grudnia obchodziliśmy z kolei najkrótszy dzień w roku i tym samym Międzynarodowy Dzień Filmu Krótkometrażowego – moment przesilenia zimowego i początek astronomicznej zimy, gdy na półkuli północnej Słońce góruje w zenicie na zwrotniku Koziorożca. Najkrótszy dzień spędziliśmy oglądając specjalny program filmowy na dwóch pokazach w Poznaniu, ale także w Katowicach, Krakowie i Warszawie!

Powróciliśmy również w roli dystrybutora krótkich metraży na Forum Wokół Kina w Gdyni. To odbywające się dwa razy do roku miejsce spotkań kiniarzy i dystrybutorów filmowych, a my opowiadaliśmy oczywiście o krótkim metrażu i planach dystrybucyjnych Fundacji na 2023 rok!

Dziękujemy Wam za ten pełen krótkometrażowych wrażeń rok i do zobaczenia niedługo! Szykujemy nowe programy filmowe, wydarzenia specjalne, a przed nami oczywiście 15. jubileuszowa edycja Short Waves Festival – stay tuned, bo niedługo odkryjemy pierwsze karty i daty festiwalu!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.