Dodatkowe wsparcie dla ESFAA

10 festiwali, 10 widzów, 10 głosów, 1 zwycięzca: tak działa Europejska Nagroda Publiczności Filmów Krótkometrażowych. Sieć ESFAA (z ang. European Short Film Audience Award) właśnie otrzymała nowe wsparcie finansowe z programu MEDIA – Kreatywna Europa na nadchodzące lata 2023-2024 i już pracuje nad przedstawieniem nowych działań i projektów mających na celu ulepszenie europejskich filmów krótkometrażowych oraz promocję nowych talentów. 

Od 2019 roku, 10 uznanych europejskich festiwali stworzyło wspólnie Europejską Nagrodę Publiczności Filmów Krótkometrażowych (ESFAA): selekcję najlepszych europejskich shortów ostatniego roku nagrodzonych krajową nagrodą publiczności.

Celem tego programu jest wsparcie europejskiego filmu i branż audiowizualnych, w rozwijaniu, rozpowszechnianiu i promowaniu europejskich działań, mając na uwadze dzisiejsze środowisko cyfrowe. Dodatkowo, zachęca do współpracy w łańcuchu wartości  branży audiowizualnej, aby globalnie zwiększyć skalę przedsiębiorstw i europejskich treści. Chce pielęgnować nowe talenty, niezależnie od miejsca pochodzenia i angażować publiczności w każdym wieku, a zwłaszcza młodsze pokolenia.

ESFAA jest organizowane przez 10 szeroko rozpoznawalnych europejskich festiwali. Zasada jest prosta: 10 filmów krótkometrażowych, 10 widowni do oczarowania, 10 głosów i jeden zwycięzca wybrany po całorocznej turze. W konkursie walczy 10 shortów, które wcześniej zdobyły główną nagrodę publiczności w konkursie narodowym, na każdym z tworzących sieć festiwali. W ten sposób, po zdobyciu nagrody w swoim kraju, twórcy mają okazję zdobyć serca 511 milionów Europejczyków! 

Nadchodzące projekcje ESFAA

Nowe ESFAA rozpocznie się na 26. Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Brukseli (26 kwietnia – 6 maja). Następnie 9 zwycięskich filmów będzie kontynuowało swoją europejską trasę, na festiwalach (festiwal we Lwowie nie mógł się odbyć się ze względu na panującą w kraju sytuację). 

W tym czasie czwarta edycja ESFAA kontynuuje swoje działania na Clermont-Ferrand, 27 stycznia – 4 luty;  Tempere, 8-23 marca oraz Go Short, 31 marca – 10 kwietnia .


Rezerwacje programów ESFAA są już dostępne. Wszystkie prośby muszą zostać wysłane na adres: press@esfaa.eu.

Partnerzy ESFAA

  • Brussels Short Film Festival (Belgia) 
  • Short Waves Festival (Polska) 
  • Curtas Vila do Conde International Film Festival (Portugalia)
  • Lviv International Short Film Festival Wiz Art (Ukraina) 
  • Encounters Short Film and Animation Festival Bristol (Wielka Brytania 
  • ALCINE – Festival de Cine de Alcalá de Henares (Hiszpania)
  •  Interfilm International Film Festival Berlin (Niemcy) 
  • Clermont-Ferrand International Short Film Festival (Francja) 
  • Tampere Film Festival (Finlandia) 
  • Go Short International Short Film Festival Nijmegen (Holandia) 

WIĘCEJ INFORMACJI

esfaa.eu

esfaa.eu/nominations-2022-2023

PRESS KIT

https://drive.google.com/drive/folders/166_DoQjqjdJ4_AwIHKDMD0_JBoXoAjDu?usp=share_link

KONTAKT 

press@esfaa.eu

Podczas pokazu we współpracy z KASKcinema w Gent 30 kwietnia 2025 r. zaprezentujemy program RAW, którego kuratorem jest Wout Biesmans. Program powstał na bazie konkursu, który swoją pierwszą odsłonę miał podczas festiwalu Short Waves 2023 roku. RAW został stworzony, aby zapewnić większą widoczność produkcjom, które często znajdują się poza kanonem klasycznych festiwali filmowych ze względu na swoją unikatową sygnaturę. Program ten jest odpowiedzią na szerszą dyskusję na temat tego, kto kształtuje promocję kultury i kto definiuje granice między kinem a sztuką medialną.
RAW oznacza refleksję, przygodę i badania. Spodziewaj się połączenia animacji, multimediów i filmu autorskiego, który stoi na przecięciu kina i eksperymentu. W menu: filmowanie tygrysa tasmańskiego, filmowiec z obsesją na punkcie ping ponga, dwie cyberprzestrzenie – jedna z nich pokazuje delfina w wolnym związku z piętnastoma nadmuchiwanymi zwierzętami, haiku, opowieść o duchach i młodym człowieku, który marzy o tym, by pewnego dnia móc latać.

Po pokazie przygotowanym we współpracy z KASKcinema odbędzie się Q&A z Lucie Grannec i Spencerem Jamesem Bogaertem. 

  • We All Want a Place to Call Our Own / reż. Daniela Delgado Viteri / Ecuador / 2022 / 13’
  • For Mouna / reż. Spencer James Bogaert / Belgium / 2022 / 14’
  • Furrie / reż. Lucie Grannec / France / 2022 / 9’ 
  • Mars / reż. Yann les Jours / France / 2023 / 1’ 
  • Elantra is almost a life / reż. Maja Skjøth Hegelund / United States / 2023 / 7’
  • Di Visi di Pietra Memoria / reż. Andrea Bordoli / Switzerland / 2022 / 9’
  • Enflightenment / reż. Wey Yinn Teo / Malaysia / 2023 / 11’ 

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.