Szczegóły Konkursu Międzynarodowego


Konkurs Międzynarodowy to niezmiennie dążenie do pokazania jak najszerszej panoramy bardzo dynamicznie rozwijającego się kina krótkometrażowego. Chcemy pokazywać kino, które nieustannie poszukuje, zarówno nieszablonowych środków wyrazu, jak i tematów, które są niesłyszane, marginalizowane czy niewygodne. Po trudnych latach pandemicznych czujemy też, że w kinie poszukujemy poczucia komfortu i kolektywnego przeżywania różnych emocji – nie tylko tych trudnych i niekomfortowych, ale także tych kojących i pocieszających. 

Kino to dla nas też język, który jest na tyle plastyczny, że chcemy, by był narzędziem zmian i zwracania uwagi na otaczające nas problemy. Chcemy, by był różnorodny i pochodzący z różnych perspektyw, miejsc na ziemi, doświadczeń i kontekstów. 

Dzięki nowym członkom komitetu selekcyjnego wierzymy, że Konkurs Międzynarodowy będzie te zmiany i procesy aktualizował oraz dostarczał naszym widzom kompleksowego i współczesnego kina krótkometrażowego. 
 
W razie wątpliwości zapraszamy do zajrzenia na naszą stronę FAQ lub do naszych regulaminów konkursowych.

Wszystkie pozostałe pytania i wątpliwości prosimy kierować do koordynatorki konkursów Aleksandry Ławskiej na aleksandra@adarte.pl 

Podczas pokazu we współpracy z KASKcinema w Gent 30 kwietnia 2025 r. zaprezentujemy program RAW, którego kuratorem jest Wout Biesmans. Program powstał na bazie konkursu, który swoją pierwszą odsłonę miał podczas festiwalu Short Waves 2023 roku. RAW został stworzony, aby zapewnić większą widoczność produkcjom, które często znajdują się poza kanonem klasycznych festiwali filmowych ze względu na swoją unikatową sygnaturę. Program ten jest odpowiedzią na szerszą dyskusję na temat tego, kto kształtuje promocję kultury i kto definiuje granice między kinem a sztuką medialną.
RAW oznacza refleksję, przygodę i badania. Spodziewaj się połączenia animacji, multimediów i filmu autorskiego, który stoi na przecięciu kina i eksperymentu. W menu: filmowanie tygrysa tasmańskiego, filmowiec z obsesją na punkcie ping ponga, dwie cyberprzestrzenie – jedna z nich pokazuje delfina w wolnym związku z piętnastoma nadmuchiwanymi zwierzętami, haiku, opowieść o duchach i młodym człowieku, który marzy o tym, by pewnego dnia móc latać.

Po pokazie przygotowanym we współpracy z KASKcinema odbędzie się Q&A z Lucie Grannec i Spencerem Jamesem Bogaertem. 

  • We All Want a Place to Call Our Own / reż. Daniela Delgado Viteri / Ecuador / 2022 / 13’
  • For Mouna / reż. Spencer James Bogaert / Belgium / 2022 / 14’
  • Furrie / reż. Lucie Grannec / France / 2022 / 9’ 
  • Mars / reż. Yann les Jours / France / 2023 / 1’ 
  • Elantra is almost a life / reż. Maja Skjøth Hegelund / United States / 2023 / 7’
  • Di Visi di Pietra Memoria / reż. Andrea Bordoli / Switzerland / 2022 / 9’
  • Enflightenment / reż. Wey Yinn Teo / Malaysia / 2023 / 11’ 

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.