Szczegóły konkursu MOVES


MOVES to przeobrażony konkurs Dances with Camera, który na Short Waves narodził się w 2014 roku i z każdą edycją stawał się coraz bardziej rozpoznawalną częścią Festiwalu. Film tańca naturalnie znajdował coraz więcej miejsca nie tylko w programie konkursowym, ale także pozakonkursowym, prezentując programy filmowe festiwalom dedykowanych kinu tańca czy prezentując portfolia kolektywów, instytucji czy organizacji taneczno-filmowych.

Chociaż nadal oficjalnie nienazywany rodzajem filmowym, film tańca zaistniał na arenie międzynarodowej filmów krótkometrażowych i rozwija się w niesłychanie szybkim tempie. Początkowe rejestracje choreograficznie ewoluowały w świadome wizualne ekspresje ruchu, komentarze dotyczące zmian społecznych, manifesty polityczne czy płynnie narracyjnie poprowadzone obrazy. Produkcje stają się coraz bardziej zaawansowane i przemyślane – dostosowując ruch kamery do specyfiki choreografii, silnie pracując z dźwiękiem nad wzmocnieniem poczucia oddziaływania ciała z przestrzenią, czy wreszcie – poświęcając dużo pracy nad montażem, by oddać rzeczywistą dynamikę tańca i ruchu. 

Konkurs Dances with Camera przeobraża się więc organicznie – obserwując coraz odważniejsze projekty taneczno-filmowe, otwierając się na nowe doświadczenia percepcyjne i niezwykle szybko rozwijające się elementy technologiczne warsztatu filmowego, czuliśmy potrzebę manifestacji świadomej obserwacji zmian, jakie zachodzą w dziedzinie filmu tańca.

 Konkurs MOVES staje się ideą odświeżoną i próbująca jeszcze szerzej, głębiej i świadomiej podchodzić do filmu tańca, ale także do projektów biorących pod lupę ruch jako integralną część tworzenia filmu, wysuwając ten fenomen na pierwszy plan. 
Zapraszamy do zgłaszania projektów do Konkursu MOVES do 13 sierpnia!

W razie wątpliwości zapraszamy do zajrzenia na naszą stronę FAQ lub do naszego regulaminu konkursowego

Wszystkie pozostałe pytania i wątpliwości prosimy kierować do koordynatorki konkursów Aleksandry Ławskiej na aleksandra@adarte.pl

Podczas pokazu we współpracy z KASKcinema w Gent 30 kwietnia 2025 r. zaprezentujemy program RAW, którego kuratorem jest Wout Biesmans. Program powstał na bazie konkursu, który swoją pierwszą odsłonę miał podczas festiwalu Short Waves 2023 roku. RAW został stworzony, aby zapewnić większą widoczność produkcjom, które często znajdują się poza kanonem klasycznych festiwali filmowych ze względu na swoją unikatową sygnaturę. Program ten jest odpowiedzią na szerszą dyskusję na temat tego, kto kształtuje promocję kultury i kto definiuje granice między kinem a sztuką medialną.
RAW oznacza refleksję, przygodę i badania. Spodziewaj się połączenia animacji, multimediów i filmu autorskiego, który stoi na przecięciu kina i eksperymentu. W menu: filmowanie tygrysa tasmańskiego, filmowiec z obsesją na punkcie ping ponga, dwie cyberprzestrzenie – jedna z nich pokazuje delfina w wolnym związku z piętnastoma nadmuchiwanymi zwierzętami, haiku, opowieść o duchach i młodym człowieku, który marzy o tym, by pewnego dnia móc latać.

Po pokazie przygotowanym we współpracy z KASKcinema odbędzie się Q&A z Lucie Grannec i Spencerem Jamesem Bogaertem. 

  • We All Want a Place to Call Our Own / reż. Daniela Delgado Viteri / Ecuador / 2022 / 13’
  • For Mouna / reż. Spencer James Bogaert / Belgium / 2022 / 14’
  • Furrie / reż. Lucie Grannec / France / 2022 / 9’ 
  • Mars / reż. Yann les Jours / France / 2023 / 1’ 
  • Elantra is almost a life / reż. Maja Skjøth Hegelund / United States / 2023 / 7’
  • Di Visi di Pietra Memoria / reż. Andrea Bordoli / Switzerland / 2022 / 9’
  • Enflightenment / reż. Wey Yinn Teo / Malaysia / 2023 / 11’ 

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.