Dziękujemy za rok 2023!

W zeszłorocznym podsumowaniu działań Fundacji Ad Arte i Short Waves Festival pisaliśmy, że 2022 był jednym z najintensywniejszych sezonów w historii naszej pracy. Nie wiedzieliśmy jednak, co szykuje dla nas rok 2023…

Wystartowaliśmy w lutym, a naszym pierwszym wydarzeniem był walentynkowy pokaz “Crazy Love”. W Kinie Pałacowym obejrzeliśmy zestaw pięciu filmów krótkometrażowych, które opowiadały niezwykłe historie miłosne.

W marcu cały filmowy świat żył Oscarami, z tej okazji, aby spełniać misję popularyzacji krótkiego metrażu, Fundacja Ad Arte po raz kolejny została wyłącznym polskim dystrybutorem dwóch programów Oscar Nominated Shorts – filmów aktorskich i animowanych. Zorganizowaliśmy kilkadziesiąt pokazów w kinach studyjnych w całej Polsce, pokazując publiczności dziesięć wyjątkowych shortów nominowanych do najważniejszej nagrody filmowej na świecie.

Również wiosną miało miejsce wydarzenie branżowe R/R Café – Breaking New Ground in Film Curating – dwudniowe warsztaty, których kulminacją był otwarty dla publiczności panel dyskusyjny. Poprowadziła je Suzy Gillett – brytyjska kuratorka, producentka festiwali, scenarzystka, reżyserka i konsultantka filmowa z ponad 30-letnim doświadczeniem. Osoby zaproszone do udziału w warsztatach reprezentowały różnorodne obszary kultury filmowej, tak od strony audience, jak i talent development. Bazując na aktywnej, wzajemnej edukacji przez wymianę opinii i doświadczeń, przyjrzały się zagadnieniom związanym z programowaniem wydarzeń i organizowaniem festiwali filmowych oraz opracowały praktyki i strategie prowadzące do kształtowania zrównoważonych, etycznych modeli działań w przyszłości.

Potem przyszedł czas dwumiesięcznej przerwy w wydarzeniach, mimo to nie próżnowaliśmy, przygotowując dla Was zupełnie nowy, muzyczno-filmowy Festiwal – Czas Letni! Pierwsza edycja ruszyła 12 lipca w Poznaniu. Podczas pięciu dni udało nam się zgromadzić ponad 3.000 osób uczestniczących w 21 wydarzeniach w 15 lokalizacjach. W programie znalazły się: pokazy filmowe w ramach trzech sekcji – Random Garden Cinema, Urban View i Long Story Short – które organizowaliśmy w poznańskich kinach, miejskich plenerach, ogrodach i na działkach; wydarzenia muzyczne, czyli koncerty, DJ sety i imprezy klubowe (w tym koncert zespołu Mitch & Mitch!) oraz spotkania podcastowe na żywo, spacery – audialny i architektoniczny czy warsztaty z field recordingu. To był naprawdę niezwykły, słoneczny i inspirujący czas, który wciąż wspominamy z ogromną radością! 

Wakacyjne pokazy trwały i wraz z Latem z Estradą oraz Lago Film Fest zorganizowaliśmy Open Garden Cinema Naramowice, czyli kameralny, filmowy pokaz plenerowy zaaranżowany w pięknych okolicznościach przyrody. Łączący wyjątkową selekcję filmową z sytuacją towarzyską oraz niezapomnianą rozrywką, której dostarczyły włoskie filmy krótkometrażowe z ostatnich lat.

Później przyszła kolej na Starołękę, gdzie czterokrotnie zawitaliśmy z Kinem Plenerowym na szkolnym boisku. W programie znalazły się cztery, zupełnie różne od siebie filmy pełnometrażowe, które łączyło jednak jedno – tak ważny dla nas w tym sezonie letni klimat!

Nadszedł ostatni tydzień sierpnia, a wraz z nim kolejna edycja Festiwalu OFF Jeżyce! ’W bliskim sąsiedztwie kultury’ to hasło, które przyświecało nam przez cały okres przygotowań i czas trwania Festiwalu. Widzieliśmy na własne oczy, jak potrzebne są tego typu wydarzenia, bo to właśnie w swoim najbliższym otoczeniu, mieszkańcy nabierają największej chęci do chłonięcia rzeczy, z którymi na co dzień nie mają okazji obcować. Druga edycja OFF Jeżyc przyciągnęła 1000 osób, które w trakcie 10 wydarzeń spotykały się w miejscach Festiwalowych! Słuchały, oglądały, rozmawiały i razem z nami odkrywały to, co lokalna kultura ma do zaoferowania. Pokazaliśmy 14 filmów krótkometrażowych w sekcji Otwarty Ekran Jeżycki zrealizowanych przez lokalnych twórców, trzy filmy pełnometrażowe podczas Kina Letniego oraz 13 teledysków podczas Muzy z Fyrtla. Kolejnym z punktów programu OFF Jeżyc był Poranek dla najmłodszych – pokaz animowanych filmów krótkometrażowych i warsztaty animacyjne dla dzieci. W klubie festiwalowym zagrał zeszłoroczny laureat “Muzy z Fyrtla” – zespół Willa Kosmos. W weekend parkiet rozkręcili poznańscy DJ-e, TBH i Nowesta.

Po OFF Jeżycach kontynuowaliśmy pokazy na Starołęce, a w Kinie Rialto pokazaliśmy filmy krótkometrażowe z selekcji Festiwalu Manhattan Short. Osoby uczestniczące w wydarzeniu mogły odkryć swojego wewnętrznego krytyka filmowego, oddając głos na Najlepszy Film i Najlepszego Aktora na 26. edycji tego właśnie Festiwalu!

W październiku na kulturalnej mapie Poznania pojawiło się nowe miejsce – Art Corner by Porsche Centrum Poznań, z którym podjęliśmy współpracę, organizując pokazy filmowe, a na pierwszym z nich można było zobaczyć zestaw filmów inspirowanych twórczością Magdaleny Abakanowicz pod nazwą „W moich tańcach rzeźby są żywe, ogląda je nieruchomy widz”. Pokazy na Art Cornerze odbywały również w listopadzie i grudniu.

Short Waves Festival nadchodził wielkimi krokami, ale zanim wystartowaliśmy z największym z naszych Festiwali, postanowiliśmy zadomowić się w Psie Andaluzyjskim, gdzie co tydzień odbywały się projekcje filmów krótkometrażowych. Na początek powrót do pierwszego zestawu tegorocznego Urban View, następnie zupełnie nowa formuła OFF Short Waves – programy złożone z filmów zgłoszonych podczas naborów SWF, które nie dostały się do oficjalnej selekcji, jednak przez swoją wyjątkowość chcieliśmy pokazać je publiczności przed w trakcie i po Festiwalu.

15. edycja Short Waves Festival, inaczej niż w poprzednich latach, odbyła się w tym roku jesienią. Z tego powodu pozostaliśmy w ciepłych przestrzeniach sal kinowych, instytucjach kultury, klubach czy barach. Pogoda na zewnątrz nie powstrzymała nas jednak przed organizacją ponad 70 wydarzeń filmowych, muzycznych i branżowych, warsztatów, rozmów i spotkań w klubie festiwalowym! Hasłem tegorocznej edycji było “Rethink/Rebuild” i w jego myśl podeszliśmy do organizacji festiwalu filmowego ze świeżym spojrzeniem, otwartością na zmiany i odwagą do wprowadzania ich w życie. Program konkursowy przeszedł dużą transformację. Stałe konkursy – Międzynarodowy i Polski – nadal zajmowały kluczowe miejsce w filmowej strukturze SWF. Pojawiły się jednak dwa nowe – MOVES oraz RAW – ten pierwszy poświęcony kinu ruchu, drugi kinu odważnemu, młodemu i eksperymentalnemu. W filmowym programie pozakonkursowym pojawiły się rozrywkowe pasma tematyczne, czyli Kinky Shorts i Horror Shorts; pokazy ESFAA; projekcje eksperymentalnych filmów z taśmy; kolektywny pokaz stworzony przez Narocz13 i Nektar z Innej Planety, Showcase’y SWF oraz prac studentów Katedry Intermediów UAP i wiele, wiele więcej! W sekcji muzycznej odkrywaliśmy m.in. eksperymenty audialno-wizualne UKRAiNATV, dźwięki ambientu na koncercie Martyny Basty i Perili oraz mocne brzmienia na Shapednoise. Jak zawsze znalazło się również miejsce dla dzieci i młodzieży, tym razem w postaci pokazów i warsztatów w sekcjach SWF TEENS i SWF KIDS. Do tego wystawa i seria projekcji oraz spotkań realizowanych w galerii SKALA przez artystę Clemensa Wilhelma, oraz oczywiście codzienne spotkania, rozmowy, wymiana wrażeń i ładowanie baterii w Klubie Festiwalowym!

Po Short Waves nie zwolniliśmy tempa i już dwa dni po zakończeniu Festiwalu ponownie wkroczyliśmy do Psa Andaluzyjskiego na następną odsłonę serii pokazów OFF. A jeszcze w listopadzie odbyła się tam druga projekcja Urban View. W grudniu natomiast zaczęliśmy odliczanie do końca roku. Pokazy w ramach cyklu 3… 2.. 1. były przypomnieniem europejskich filmów krótkometrażowych, które znalazły swoje miejsce w programach 12., 13. i 14. edycji Short Waves Festival. 

Na zakończenie tego ogromu pracy nie zostało nam nic innego jak świętować, a idealną okazją do tego stało się kolejne Święto Krótkiego Kina odbywające się 22 grudnia, w najkrótszy dzień roku. Przygotowaliśmy pięć unikatowych zestawów filmowych, które mieli okazję zobaczyć widzowie w kinach w całej Polsce! 

Tak zamknęliśmy długi, wyjątkowy, pełen nowości rok 2023. Chcielibyśmy Wam za niego bardzo serdecznie podziękować! Na naszych wydarzeniach pojawiło się parę tysięcy osób, które napędzały nas i pokazywały, że warto jest robić to, co kochamy najbardziej. Chcemy podziękować wszystkim, którzy angażowali się w nasze aktywności, współpracowali z nami i współtworzyli wszystkie powyższe eventy! Piękne dzięki naszym wspaniałym zespołom wolontariackim, bez których nie mielibyśmy szans na powodzenie! Ogromne podziękowania należą się również osobom twórczym, których filmy pokazywaliśmy przez cały rok, artystom muzycznym, kolektywom oraz prowadzącym rozmowy, spotkania i warsztaty. Dziękujemy wszystkim patronom, partnerom i sponsorom naszych wydarzeń, za sfinansowanie całego przedsięwzięcia, za dołożenie swojej cegiełki do programu, podzielenie się przestrzenią, wsparcie technologiczne oraz medialne! 

… a my szykujemy już kolejne nowości. Do zobaczenia w 2024!

Zespół Fundacji Ad Arte i Short Waves Festival

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.