Celebracja Święta Krótkiego Kina w kinach studyjnych!

Święto Krótkiego Kina to międzynarodowy dzień celebracji krótkich form filmowych W tegorocznej przygotowanej przez nas selekcji znalazły się starannie wybrane zestawy filmów krótkometrażowych, które zdobyły nominację do prestiżowych europejskich nagród: BAFTA: Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej, ESFAA: Europejska Nagroda Publiczności Filmów Krótkometrażowych, a także Polish Young Talents – przekrojowy zestaw filmów młodych polskich twórców, uhonorowanych na najważniejszych polskich festiwalach, wzbogacony o głosowanie publiczności. Dodatkowo program uzupełni zestaw dedykowany najmłodszej publiczności Razem na świecie. 

Święto Krótkiego Kina to program dystrybucyjny Fundacji Edukacji Kulturalnej ‘Ad Arte’ koncentrujący się na weekendzie, w którym przypada symboliczna data jego celebracji 19-22 grudnia 2024. W ramach projektu pragniemy rozpowszechniać jakościowe kino krótkometrażowe i podkreślać jego równorzędny status z kinem pełnometrażowym, a co za tym idzie, podejmować działania przybliżające jego regularną ekspozycję na polskim wielkim ekranie. 

Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kin Studyjnych, zrzeszające blisko 230 kin w całej Polsce – zarówno w większych jak i mniejszych ośrodkach miejskich. Jedną z misji Stowarzyszenia jest promocja wydarzeń filmowych i filmów o wysokiej wartości artystycznych poprzez rozpowszechnianie ich w kinach współtworzących sieć. Dzięki wsparciu Stowarzyszenia, małe kina na obrzeżach mogą skorzystać z przystępnych ofert finansowych, co pozwala im na dostęp do jakościowego repertuaru i kontynuację działalności, nie rezygnując z ambitnych pokazów.

Pełna lista pokazów ŚKK ➜ TUTAJ

Podczas pokazu we współpracy z KASKcinema w Gent 30 kwietnia 2025 r. zaprezentujemy program RAW, którego kuratorem jest Wout Biesmans. Program powstał na bazie konkursu, który swoją pierwszą odsłonę miał podczas festiwalu Short Waves 2023 roku. RAW został stworzony, aby zapewnić większą widoczność produkcjom, które często znajdują się poza kanonem klasycznych festiwali filmowych ze względu na swoją unikatową sygnaturę. Program ten jest odpowiedzią na szerszą dyskusję na temat tego, kto kształtuje promocję kultury i kto definiuje granice między kinem a sztuką medialną.
RAW oznacza refleksję, przygodę i badania. Spodziewaj się połączenia animacji, multimediów i filmu autorskiego, który stoi na przecięciu kina i eksperymentu. W menu: filmowanie tygrysa tasmańskiego, filmowiec z obsesją na punkcie ping ponga, dwie cyberprzestrzenie – jedna z nich pokazuje delfina w wolnym związku z piętnastoma nadmuchiwanymi zwierzętami, haiku, opowieść o duchach i młodym człowieku, który marzy o tym, by pewnego dnia móc latać.

Po pokazie przygotowanym we współpracy z KASKcinema odbędzie się Q&A z Lucie Grannec i Spencerem Jamesem Bogaertem. 

  • We All Want a Place to Call Our Own / reż. Daniela Delgado Viteri / Ecuador / 2022 / 13’
  • For Mouna / reż. Spencer James Bogaert / Belgium / 2022 / 14’
  • Furrie / reż. Lucie Grannec / France / 2022 / 9’ 
  • Mars / reż. Yann les Jours / France / 2023 / 1’ 
  • Elantra is almost a life / reż. Maja Skjøth Hegelund / United States / 2023 / 7’
  • Di Visi di Pietra Memoria / reż. Andrea Bordoli / Switzerland / 2022 / 9’
  • Enflightenment / reż. Wey Yinn Teo / Malaysia / 2023 / 11’ 

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.