Short Waves Showcase

SHORT WAVES SHOWCASE to nowe wydarzenie łączące bogatą tradycję uznanego w Polsce i Europie festiwalu Short Waves ze świeżością najnowszych produkcji. W dniach 28-30.03 w przestrzeni Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprezentujemy kuratorowaną selekcję tego, co najlepsze w rodzimym i zagranicznym krótkim metrażu. Pokazy otworzy The Best of Polish, czyli wybór najaktualniejszych perełek polskiego filmu krótkometrażowego. Wgląd na międzynarodową arenę zapewni program Europejskiej Nagrody Publiczności, który stworzony został na podstawie głosów widzów w całej Europie. Osoby poszukujące wrażeń i niekonwencjonalnych rozwiązań odnajdą je w pokazie The Best of RAW – intrygujących i odważnych produkcji młodych twórców. Program uświetni panel dyskusyjny poświęcony przyszłości festiwali filmowych i interdyscyplinarnych. 

 

Best of Polish Shorts 

Best of Polish Shorts to kuratorowany przez Julię Sempołowicz pokaz docenionych produkcji krótkometrażowych z 2024 roku. Selekcja obejmuje pięć nowatorskich filmów reprezentujących szerokie spektrum gatunkowe: animację, eksperyment, fabułę, dokument oraz teledysk. Wśród nich znajdą się filmy docenione m.in. na festiwalach Millenium Docs Against Gravity, Cinemaforum oraz Animator.  Pokaz odbędzie się w specjalnej audiowizualnej oprawie. Otworzy go krótkie muzyczne intro przygotowane przez duet Babina Leta. Zakończy afterparty z udziałem dj-ów Mesbrutaha i Hadriana, a za stronę wizualną odpowiedzialna będzie vj-ka Patricia Puentes.

 

Europejska Nagroda Publiczności / European Short Film Audience Award

Europejska Nagroda Publiczności to selekcja tego, co najbardziej intrygujące w europejskich krótkich formach. W skład dwóch programów wchodzą filmy wyróżnione Nagrodą Publiczności w Konkursach Narodowych na uznanych festiwalach, m.in. Interfilm Berlin, Brussels Short Film Festival i Clermont-Ferrand International Short Film Festival. Ideą programu jest promowanie rodzimej twórczości na arenie międzynarodowej oraz podbijanie serc zagranicznych widzów. Podczas tegorocznej odsłony zaprezentujemy filmowe historie opowiadające o zmianach, poszukiwaniu i odkrywaniu własnej tożsamości oraz w jaki sposób czynniki zewnętrze, mniej lub bardziej niezwykłe, wpływają na ludzkie losy. 

 

Rethink/Rebuild: Is There a Bright Future For (Film) Festivals? vol. 2

W trakcie 15. edycji Short Waves Festival odbywającej się pod hasłem Rethink/Rebuild, w ramach programu branżowego zorganizowaliśmy rozmowę o przyszłości festiwali. Osoby reprezentujące Festiwal Nowe Horyzonty, Encounters i Unsound podzieliły się swoimi spostrzeżeniami i refleksjami o tym jakie trendy dominują lub mogą być coraz bardziej znaczące przy programowaniu i organizacji dużych wydarzeń artystycznych i filmowych. Okazało się, że czas przewidziany na tę wymianę był zdecydowanie za krótki i nie udało się poruszyć wielu ważnych wątków i zagadnień. Dlatego zdecydowaliśmy się na kontynuowanie tej rozmowy w trakcie warszawskiej odsłony Short Waves Showcase w nowym eksperckim gronie.

 

The Best of RAW

Za ideą zrealizowanego podczas 15. edycji Short Waves Festival Konkursu RAW stało odkrywanie kina rzucającego wyzwanie odbiorcy – trudniejszego i wykraczającego poza granice filmowych przyzwyczajeń. RAW stanowi okazję do obcowania z kinem surowym, niezidentyfikowanym, tajemniczym, fascynującym i schodzącym z utartych wcześniej ścieżek. Program kuratorowany przez Wouta Biesmansa obejmie najciekawsze i najwyżej ocenione produkcje młodych, wyzywających twórców wraz ze zwycięskim filmem konkursu zamykającym pokaz. To propozycja dla widzów poszukujących w kinie nieoczywistych form wyrazu, które prowokują akt patrzenia, stając się zarówno punktem wyjścia, jak i pytaniem o przyszłość.

Program SHORT WAVES SHOWCASE:

Grandmamauntsistercat / reż. Zuza Banasińska / Eksperyment / Polska / 2024 / 22′ 30”

„Grandmamauntsistercat” to historia widziana oczami dziecka wychowanego w matriarchalnej rodzinie. Film stworzony z materiałów archiwalnych Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, które niegdyś służyły jako komunistyczne narzędzia propagandowe, przekształca je w fikcyjne wspomnienia. Opowieść, z perspektywy dziecka, poddaje refleksji binarne podziały i rzuca wyzwanie opresyjnym obrazom, przekształcając je w narzędzie oporu.

 

Odyssey / reż. Marta Mach / Teledysk / Polska / 2024 / 4’

Teledysk do utworu Odyssey ZAMILSKIEJ ukazuje futurystyczno dystopijną estetykę w jej pełnej surowości. Silna bohaterka w swojej niemal mechanicznej obecności ilustruje napięcie między przeszłością a przyszłością.

 

Świeżak / reż. Michał Edelman, Tomasz Pawlik / Dokument / Polska / 2024 / 26’

„Świeżak” to historia piętnastoletniego Jędrka. Chłopak spędza dwa lata z daleka od bliskich, zamknięty w zakładzie poprawczym. Początkowo doskwiera mu tęsknota i samotność, ale wreszcie poznaje przyjaciela – Wojtka.

 

Joko / reż. Izabela Plucińska / Animacja / Polska / 2024 / 15’ 

„JOKO” to adaptacja dramatu Rolanda Topora pt „Joko fête son anniversaire”. Tytułowy bohater, utrzymujący całą rodzinę z pracy przy cysternie, stawia czoła absurdalnej, groteskowej rzeczywistości. W drugą rocznicę zatrudnienia, Joko i jego kolegów z pracy zaskakuje spotkanie z nieokreślonymi delegatami, którzy każą… nosić się na plecach.

 

My Secret Cyberlove / reż. Bartosz Stankiewicz / Fabuła, eksperyment / Polska / 2024 / 30’ 

„My Secret Cyberlove” to historia miłości pomiędzy cukiernikiem Robertem, a seks robotem. Uczucia zostają wystawione na próbę, kiedy w rodzinnym interesie pojawia się ojciec, z którym Roberty nie ma najlepszej relacji.




To Live In a Wild Sea / Guillermo F. Flórez / Dokument / Hiszpania / 2023 / 24′ 

Festiwal: ALCINE – Festival de Cine de Alcalà de Henares

Historia Carmen, która od najmłodszych lat pozbawiona jest kontroli nad swoim życiem. Jako dziecko pozbawiona rodziny, spędza 14 lat w klasztorze, z którego się wydostaje, żeby przejąć panowanie nad swoim losem. Dziś ma 86 lat i podejmuje decyzję: Carmen zamierza popełnić samobójstwo.  

 

Bałkany, Skarbie / reż. Boris Gavrilović / Fabuła / Niemcy / 2023 / 19’

Festiwal: Interfilm Berlin

Martina jest imigrantką mieszkającą w Niemczech. Dba o swój wizerunek i sposób w jaki jest postrzegana w obcym kraju. Wszystko zmienia się, kiedy poznaje młodą, wyzwoloną Dunję. Pod wpływem dziewczyny o jugosłowiańskich korzeniach, Martina zmuszona jest zmierzyć się z częścią swojej tożsamości, którą przez całe życie ukrywała.

 

Ludzka natura / reż. Mónica Lima / Fabuła / Portugalia, Niemcy / 2023 / 26’

Festiwal: Vila do Conde Short Film Candidate

Historia pary mieszkającej w mieście objętym godziną policyjną. Ich pragnienie o założeniu własnej rodziny spotyka się z trudną sytuacją życiową i wszechobecnym poczuciem niepewności. 

 

Tajemnicze przygody Claude Conseil / reż. Marie-Lola Terver, Paul Jousselin /

Fabuła / Francja / 2023 / 24’

Festiwal: Clermont-Ferrand Iternational Short Film Festival

Claude Conseil toczy sielskie życie z mężem. W leśnym domku dni mijają jej na słuchaniu śpiewu ptaków. Spokój zostaje jednak zakłócony przez serię tajemniczych telefonów. 

W panelu wezmą udział:

Suzy Gillett od ponad 30 lat angażuje się w kino autorskie, wspierając rozwój niezależnych twórców na arenie międzynarodowej. Pracuje jako konsultantka ds. montażu i scenariuszy, kuratorka filmowa, producentka oraz reżyserka. Wykłada reżyserię filmów dokumentalnych w ESAV Marrakech i UNATC Bukareszt. Współpracuje z europejskimi funduszami filmowymi oraz niezależnymi firmami produkcyjnymi, a także pełni rolę konsultantki redakcyjnej w First Cut Lab. Zasiadała w jury licznych festiwali filmowych, m.in. Ciné Maubit, Cap Spartel, Lago Film Festival oraz Gabes Cinema Fen w Tunezji.

 

Radu Sticlea to kurator i menedżer kultury mieszkający w Porto w Portugalii. Z wykształceniem w dziedzinie sztuki i multimediów, koncentruje się na współpracy z interdyscyplinarną sceną artystyczną, organizując wystawy i rezydencje twórcze, które budują nieoczekiwane mosty poprzez dialog międzykulturowy. Od 2016 roku jest założycielem i dyrektorem artystycznym OKNA Cultural Centre oraz BEAST – Festival of Central & East European Film. Jego działalność skupia się na wzmacnianiu więzi między Europą Wschodnią a Portugalią oraz badaniu i kuratorowaniu współczesnej sztuki regionu Nowego Wschodu.

 

Viviana Carlet jest założycielką Lago Film Fest – międzynarodowego festiwalu filmów krótkometrażowych, dokumentalnych i scenariuszy, który stworzyła we Włoszech w 2005 roku, oraz Formentera Film, którego produkcję rozpoczęła w Hiszpanii w 2011 roku. W latach 2012-2014 współpracowała z NISI MASA – European Network of Young Cinema. Pełni funkcję dyrektorki artystycznej Lago Film Fest, gdzie odpowiada za organizację konkursów i projektów wideo. Od 2014 roku jest badaczką na Uniwersytecie Weneckim Ca’ Foscari na Wydziale Zarządzania Kulturą i Sztuką.


Kyrylo Marikutsa jest współzałożycielem i dyrektorem Kyiv International Short Film Festival (KISFF), największego międzynarodowego festiwalu filmów krótkometrażowych w Ukrainie, działającego od 2012 roku. Od 2015 roku rozwija KYIVMUSICFILM – niezależną firmę dystrybucyjną specjalizującą się w kinie dokumentalnym i arthouse’owym. Projekt wprowadził na ukraińskie ekrany opery, balet, koncerty oraz klasyczne filmy, przyciągając rocznie ponad 120 000 widzów i wydając ponad 50 tytułów. Jest także organizatorem festiwalu filmów dokumentalnych INTRO, poświęconego muzyce i kulturze.

Bociany zawsze wracają do domu / reż. Halyna Koziutynska / Dokument / Ukraina /

2023 / 28’

Festiwal: Lviv International Short Film Festival Wiz-Art

W wojennej rzeczywistości Gala i Viktor niestrudzenie szukają swojego Raju na Ziemi. Podejmują się remontu opuszczonego domu w Karpatach, który ma stać się miejscem spokoju, ciszy, beztroski. Wizję poranków spędzanych z klawą oraz widokiem na góry i bocianie gniazdo przerywa zima. Jabłoń na podwórku zamarza, a do Raju dociera wojna.

 

Dziękujemy za cierpliwość! / reż. Simon van der Zande / Fabuła / Belgia, Holandia /

2022 / 17’

Festiwal: Go Short

Z perspektywy pasażera autobusu w Brukseli śledzimy rozgrywające się wydarzenia. Do podróży dołącza Samuel – kongijski imigrant. Napięcie wzrasta, kiedy nowy pasażer zaczyna wyrażać swoje niezadowolenie z Europy.

 

Motherless Child / reż. Sophie Maréchal / Fabuła / Belgia, Francja / 2023 / 21’

Festiwal: Brussels Short Film Festival

Barbara to 30-letnia singielka, której życie mija w szybkim tempie. Wpisuje się ramy stereotypowej “kobiety niezależnej”, która dużo pracuje i nie może wypuścić z dłoni swojego smartfona. Jej codzienność ma się zmienić, gdy w jej życie niespodziewanie wleci tajemniczy balon, jakby zesłany z nieba.

 

Nun or Never / reż. Heta Jäälinoja / Animacja / Finlandia / 2023 / 11’

Festiwal: Tampere Film Festival

Historia wspólnoty zakonnic żyjących w klasztorze w harmonii i zadowoleniu. Oddając się codziennym obowiązkom, jedna z sióstr wychodzi w pole kopać ziemniaki. Pod ziemią znajduje mężczyznę, który pobudza w niej marzenia, jak i obłęd.

 

Skraj / Edmund Aleksander Krempiński, Jakub Dylewski / Eksperyment / Polska / 2023 / 18′

Festiwal: Short Waves Festival 

Napiętnowany bohater zmaga się ze wszystkimi obliczami własnej frustracji w drodze do przemiany w Perłę.   



We All Want a Place to Call Our Own / Daniela Delgado Viteri / Ecuador / 2022 / 13’

Salon fryzjerski w Madrycie nagle wypełnia się ludźmi, którzy przyszli zobaczyć i dotknąć repliki figury Matki Boskiej z Quinche. Jednym z odwiedzających jest ksiądz, który proponuje przeniesienie figury do kościoła w Madrycie. Historia nabiera tempa, gdy replika rzeźby zostaje ponownie przeniesiona do salonu po tym, jak wściekły tłum sprzeciwia się sposobowi, w jaki ksiądz otoczył ją opieką. Dlatego piszę do księdza list z propozycją, której nie będzie w stanie odrzucić.

For Mouna / reż. Spencer James Bogaert / Belgium / 2022 / 14’

Chroniąc się przed deszczem pod publicznym stołem do ping-ponga, wyruszam w burzliwą i zabawną podróż, która zaczyna się od nagłego wspomnienia klubu tenisa stołowego, w którym trenowałem jako dzieciak. Film to samotna kontemplacja wspomnień niewiele znaczącej, dziecinnej zabawy; przypomnienie o ich fundamentalnej wartości; formalna próba odnalezienia ich na nowo.

Furrie / reż. Lucie Grannec / France / 2022 / 9’ 

Delfin w luźnym związku z piętnastoma dmuchanymi zwierzętami, lis szaleńczo zakochany w maskotce z płatków śniadaniowych, grupa zwierząt sprawnie używających broni palnej… Zróżnicowane portrety społeczności Furry – miłośników i entuzjastów antropomorficznych zwierząt.

Mars / reż. Yann les Jours / France / 2023 / 1’ 

jest noc 

Anette, Kristina i Yann zagubili się w mieście 

Yann filmuje planetę, której nie widzi nikt inny… a może 

to bóstwo

Elantra is almost a life / reż. Maja Skjøth Hegelund / United States / 2023 / 7’

„Elantra Is Almost A Life” to złożona medytacja na temat wewnętrznej pustki i nierzucających się w oczy ekranów służących jako mediatorzy afektu i sprawstwa. Postać Elantry istnieje w zamkniętym wszechświecie przypominającym pustkę, w którym ćwiczy bycie człowiekiem.

Di Visi di Pietra Memoria / reż. Andrea Bordoli / Switzerland / 2022 / 9’

“Di Visi di Pietra Memoria” to film zgłębiający konkretne miejsce oraz związane z nim wspomnienia, geologiczne i ludzkie. Łącząc narrację dokumentalną i fabularną, opowiada historię zniknięcia robotników podczas konstrukcji tamy przy zbiorniku z toksyczną wodą, zlokalizowanym w pobliżu Alp.

Enflightenment / reż. Wey Yinn Teo / Malaysia / 2023 / 11’ 

Pewnego razu w przyszłości żył człowiek, któremu nie wyrosły skrzydła. Pragnie latać jak inni i często miewa o tym realistyczne sny. Gdy sny znikają bez śladu, jego świat się zawala, jednak to załamanie nie skłania go do porzucenia marzeń o lataniu. Zamiast tego, motywuje go to, by odnaleźć sanktuarium lotu.



Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.