DKF Interwaves

DKF Interwaves to założony przez Fundację Ad Arte we współpracy z Katedrą Intermediów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, pierwszy w Polsce Dyskusyjny Klub Filmowy dedykowany głównie kinu eksperymentalnemu. Spotkania rozpoczynać będziemy od prelekcji przybliżających uczestnikom tematykę filmów i postacie ich twórców, a po seansach zaplanowana jest dyskusja – dająca przestrzeń na wyrażenie swoich przemyśleń i opinii. Pokazy DKF Interwaves odbywają się w każdy ostatni czwartek miesiąca o godzinie 19:00 w Sali Kinowej UAP (sala nr 204) na Wydziale Animacji i Intermediów w budynku C na Placu Wielkopolskim 9. 

Podczas spotkań DKFu Interwaves przedstawione zostaną wychodzące poza schematy filmy z Konkursu Międzynarodowego 15. Short Waves Festival. Pierwszy pokaz DKF Interwaves odbędzie się już 29 lutego o godzinie 19:00 i prezentować będzie filmy z programu zatytułowanego „Poza Światem”. Jest to dający do myślenia zestaw złożony z pięciu filmów, które kwestionują pojęcia ustalonego porządku i tworzą rzeczywistość na nowo poruszając tematy takie jak samotność, depresja i ludzka ingerencja w przyrodę. Te niezwykle ważne kwestie zostają przedstawione w przeróżnych, innowacyjnych formach. Filmy intrygują, poruszają i poszukują nowych środków wyrazu, prezentując tak pozornie dobrze znaną nam rzeczywistość w zupełnie odmienny sposób. 

Kolejne spotkania zapraszają nas do przyjrzenia się równoległym wymiarom i odległym światom. Zgłębiają nadprzyrodzone realia i za pomocą metafor odnoszą się do współczesnych problemów. Badają istoty pozaziemskie, zjawiska paranormalne i osobliwe miejsca a wszystko to po to by odnaleźć tak trudne do uchwycenia odpowiedzi. Wybrane filmy są odważne i zaskakujące a jednocześnie niesamowicie wciągające. Szokują i stanowią formalne wyzwanie równocześnie dodając otuchy poprzez swoją autentyczność oraz czułość wobec ludzkości i magiczną atmosferę pozwalającą nam wyjść poza rzeczywistość. 

Wszystkie filmy prezentowane będą w wersjach oryginalnych, z napisami w języku polskim i angielskim a rozpoczynająca pokaz prelekcja i końcowa dyskusja prowadzone będą w języku polskim 

 

Pokazy DKF Interwaves

Zestaw filmów, które kwestionują konwencjonalne podejście do świata, walczą z opresją i krytykują kapitalistyczne wartości. Jest tu całe spektrum buntowniczych emocji: od ironicznej i subtelnej krytyki, aż po strach i przytłaczające emocje, od złości po rozpacz i wściekłość. Prezentują piękno animacji, technik hybrydowych oraz nowoczesnych, zaangażowanych społecznie musicali.


– The Film You Are About to See / Maxime Martinot / France / 2023 / 10’

– Yugotransport – We Are All on the Same Bus / Boris Hadzija / Germany / 2022 / 23’

– Cyclepaths / Anton Cla / Belgium / 2023 / 12’

– Hito / Stephen Lopez / Philippines / 2023 / 21’ **

– An Exemplary Punk / Diandra Arriaga / Mexico / 2023 / 11’

Cztery filmy ukazujące intymne opowieści o tożsamości, desperackim poszukiwaniu więzi i miłości, cyber-podglądactwie oraz wciągającą zabawę światłami. Są pełne koloru, tekstur i pomysłów, które łączą stare i nowe metody, będąc przyjemną niespodzianką dla oka.

 

– Grasshopper / Jussi Eerola / Finland / 2023 / 9’
– ALEXX196 & the pink sand beach / Loïc Hobi / Switzerland / 2023 / 24’
– ‘I Want to go Higher’ / Amanda van Hesteren / the Netherlands / 2023 / 23’ – A Kind of Testament / Stephen Vuillemin / France / 2023 / 17’

Program pełen historii o głęboko ukrytych tematach tabu, paktach z diabłem, syntetycznych poklatkowych pół-lalkach oraz podróżach poza śmierć i czas, otoczonych gęstymi polskimi lasami, górzystymi argentyńskimi krajobrazami i delikatnymi, ziarnistymi pejzażami portugalskiej ziemi.

➔ Program:

  • Why Are You Image Plus? / Diogo Baldaia / Portugal / 2023 / 9’
  • The End Justifies the Fears / Marcos Montes de Oca / Brazil, Argentina / 2023 / 14’
  • Dildotectonics / Tomás Paula Marques / Portugal / 2023 / 16’
  • I SAW THE FACE OF THE DEVIL / Julia Kowalski / France / 2023 / 35’
  • Vitanuova / Niles Atallah / Chile, Mexico, Spain / 2023 / 13’

Pięć filmów, które dekonstruują narracje, tworzą rzeczywistość od nowa i kwestionują pojęcie ustalonego porządku. Krążą wokół tematów takich jak (międzygatunkowa) samotność, depresja, ludzka ingerencja w przyrodę, problemy związane z ekologią, robiąc to w różnorodny i złożony sposób. 

➔ Program: 

 

 

  • La herida luminosa: Daydreaming So Vividly About Our Spanish Holidays / Christian Avilés / Spain / 2022 / 23’
  • Sunspots / Yannick Mosimann / Switzerland / 2022 / 8’
  • Zoopticon / Thies Mynther, Jon Frickey, Sandra Trostel / Germany / 2023 / 29’
  • The Despair of Monkeys / Julián García Long / France / 2023 / 17’ 
  • Scenic View / Maija Blåfield / Finland / 2023 / 16’