DKF Interwaves
DKF Interwaves to założony przez Fundację Ad Arte we współpracy z Katedrą Intermediów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, pierwszy w Polsce Dyskusyjny Klub Filmowy dedykowany głównie kinu eksperymentalnemu. Spotkania rozpoczynać będziemy od prelekcji przybliżających uczestnikom tematykę filmów i postacie ich twórców, a po seansach zaplanowana jest dyskusja – dająca przestrzeń na wyrażenie swoich przemyśleń i opinii. Pokazy DKF Interwaves odbywają się w każdy ostatni czwartek miesiąca o godzinie 19:00 w Sali Kinowej UAP (sala nr 204) na Wydziale Animacji i Intermediów w budynku C na Placu Wielkopolskim 9.
Podczas spotkań DKFu Interwaves przedstawione zostaną wychodzące poza schematy filmy z Konkursu Międzynarodowego 15. Short Waves Festival. Pierwszy pokaz DKF Interwaves odbędzie się już 29 lutego o godzinie 19:00 i prezentować będzie filmy z programu zatytułowanego „Poza Światem”. Jest to dający do myślenia zestaw złożony z pięciu filmów, które kwestionują pojęcia ustalonego porządku i tworzą rzeczywistość na nowo poruszając tematy takie jak samotność, depresja i ludzka ingerencja w przyrodę. Te niezwykle ważne kwestie zostają przedstawione w przeróżnych, innowacyjnych formach. Filmy intrygują, poruszają i poszukują nowych środków wyrazu, prezentując tak pozornie dobrze znaną nam rzeczywistość w zupełnie odmienny sposób.
Kolejne spotkania zapraszają nas do przyjrzenia się równoległym wymiarom i odległym światom. Zgłębiają nadprzyrodzone realia i za pomocą metafor odnoszą się do współczesnych problemów. Badają istoty pozaziemskie, zjawiska paranormalne i osobliwe miejsca a wszystko to po to by odnaleźć tak trudne do uchwycenia odpowiedzi. Wybrane filmy są odważne i zaskakujące a jednocześnie niesamowicie wciągające. Szokują i stanowią formalne wyzwanie równocześnie dodając otuchy poprzez swoją autentyczność oraz czułość wobec ludzkości i magiczną atmosferę pozwalającą nam wyjść poza rzeczywistość.
Wszystkie filmy prezentowane będą w wersjach oryginalnych, z napisami w języku polskim i angielskim a rozpoczynająca pokaz prelekcja i końcowa dyskusja prowadzone będą w języku polskim
Pokazy DKF Interwaves
– Chudziuta – Blanka Kęstowicz (2024, 12’03’’)
– Pieśni Skirona – Antoni Możdżeń (2024, 11’42’’)
– Bielmo – Malwina Postaremczak (2024, 15’42’’)
– Duszno – Adrianna Metryka (2024, 12’12”)
– Drgania – Izabela Nykiel (2024, 9’30’’)
Program zatutułowany “Duchy chcą być widziane” zagłębia się w różne stany świadomości i bada alternatywne, eteryczne rzeczywistości, ze szczególnym naciskiem na postaci duchów. Bada tematy kolonializmu, queerowych metodologii, bogatego folkloru, pamięci i jej powiązania z dziedzictwem.
– Vampires, It’s Nothing to Laugh at / Kinga Michalska / Canada / 2023 / 36’
– Luzonensis Osteoporosis / Glenn Barit / Philippines / 2022 / 23’
– Men of the night / Judith Auffray / France / 2022 / 17’
Zestaw filmów, które kwestionują konwencjonalne podejście do świata, walczą z opresją i krytykują kapitalistyczne wartości. Jest tu całe spektrum buntowniczych emocji: od ironicznej i subtelnej krytyki, aż po strach i przytłaczające emocje, od złości po rozpacz i wściekłość. Prezentują piękno animacji, technik hybrydowych oraz nowoczesnych, zaangażowanych społecznie musicali.
– The Film You Are About to See / Maxime Martinot / France / 2023 / 10’
– Yugotransport – We Are All on the Same Bus / Boris Hadzija / Germany / 2022 / 23’
– Cyclepaths / Anton Cla / Belgium / 2023 / 12’
– Hito / Stephen Lopez / Philippines / 2023 / 21’ **
– An Exemplary Punk / Diandra Arriaga / Mexico / 2023 / 11’
Cztery filmy ukazujące intymne opowieści o tożsamości, desperackim poszukiwaniu więzi i miłości, cyber-podglądactwie oraz wciągającą zabawę światłami. Są pełne koloru, tekstur i pomysłów, które łączą stare i nowe metody, będąc przyjemną niespodzianką dla oka.
– Grasshopper / Jussi Eerola / Finland / 2023 / 9’
– ALEXX196 & the pink sand beach / Loïc Hobi / Switzerland / 2023 / 24’
– ‘I Want to go Higher’ / Amanda van Hesteren / the Netherlands / 2023 / 23’ – A Kind of Testament / Stephen Vuillemin / France / 2023 / 17’
Program pełen historii o głęboko ukrytych tematach tabu, paktach z diabłem, syntetycznych poklatkowych pół-lalkach oraz podróżach poza śmierć i czas, otoczonych gęstymi polskimi lasami, górzystymi argentyńskimi krajobrazami i delikatnymi, ziarnistymi pejzażami portugalskiej ziemi.
➔ Program:
- Why Are You Image Plus? / Diogo Baldaia / Portugal / 2023 / 9’
- The End Justifies the Fears / Marcos Montes de Oca / Brazil, Argentina / 2023 / 14’
- Dildotectonics / Tomás Paula Marques / Portugal / 2023 / 16’
- I SAW THE FACE OF THE DEVIL / Julia Kowalski / France / 2023 / 35’
- Vitanuova / Niles Atallah / Chile, Mexico, Spain / 2023 / 13’
Pięć filmów, które dekonstruują narracje, tworzą rzeczywistość od nowa i kwestionują pojęcie ustalonego porządku. Krążą wokół tematów takich jak (międzygatunkowa) samotność, depresja, ludzka ingerencja w przyrodę, problemy związane z ekologią, robiąc to w różnorodny i złożony sposób.
- La herida luminosa: Daydreaming So Vividly About Our Spanish Holidays / Christian Avilés / Spain / 2022 / 23’
- Sunspots / Yannick Mosimann / Switzerland / 2022 / 8’
- Zoopticon / Thies Mynther, Jon Frickey, Sandra Trostel / Germany / 2023 / 29’
- The Despair of Monkeys / Julián García Long / France / 2023 / 17’
- Scenic View / Maija Blåfield / Finland / 2023 / 16’