Działania całoroczne

 

Short Waves Festival to nie tylko festiwalowy tydzień, ale także całoroczna promocja kina krótkometrażowego. 

Od lat dbamy o to, aby nasza publiczność w Poznaniu i całej Polsce miała dostęp do wysokiej jakości krótkiego kina. Nasza działalność to regularne wydarzenia tematyczne mające na celu promowanie kina krótkometrażowego.

Działania całoroczne 2023

Pokaz filmów krótkometrażowych z selekcji Festiwalu Manhattan Short. Osoby uczestniczące w wydarzeniu mogą odkryć swojego wewnętrznego krytyka filmowego, oddając głos na Najlepszy Film i Najlepszego Aktora na 26. Festiwalu Filmowym MANHATTAN SHORT, który odbędzie się od 28 września do 8 października 2023 roku.  Każdy krótkometrażowy film włączony do programu MANHATTAN SHORT automatycznie kwalifikuje się do Oscara! Finałowa dziesiątka MANHATTAN SHORT pochodzi z siedmiu krajów: Australia, Afganistan, Finlandia, Iran, Szwajcaria, Wielka Brytania i Kanada, obok trzech filmów z USA, przez co program pokazuje przekrój najciekawszego kina krótkometrażowego w całej jego różnorodności.

W programie: 

SUNLESS / reż. Boris Vesselinov / USA / 8min
As they pilot their submarine down into the world’s deepest point, two researchers must debate pressing on when a crack in their window port grows.
VOICE ACTIVATED / reż. Steve Anthopoulos / Australia / 12min
A florist with a stutter is forced to cooperate with a voice-activated car on the way to an important delivery.
YELLOW / reż. Elham Ehsas / UK/Afghanistan / 13min
In Taliban-controlled Afghanistan, a woman walks into a chadari store in Kabul to buy her first full-body veil and face an uncertain future.
TUULIKKI / reż. Teemu Nikki / Finlandia / 14min
When a young woman, dominated by an over-protective mother plots her escape, their relationship dissolves into one of mutual suspicion.
THE FAMILY CIRCUS / reż. Andrew Fitzgerald / USA / 17min
A Vietnamese-American family’s plan to cover up a drunk-driving incident begins to unravel when their emotional baggage spills out in front of the police.
CAREER DAY / reż. Jason Robinson & Chris Hooper / USA / 10min
A once promising 90’s pop star and his aging boy band reunite for his daughter’s elementary school Career Day. They go viral.
SNAIL / reż. Aminreza Alimohammadi / Iran / 14min
A loving mother strives to make her young son’s singing dreams come true but an audition takes a dramatic, unforeseen turn.
THE RECORD / reż. Jonathan Laskar / Szwajcaria / 9min
An antique musical instrument dealer obsessively plays a magical vinyl record that “reads your mind and plays your lost memories.” Even the forgotten ones.
THE STUPID BOY / reż. Phil Dunn / UK / 15min
In London, a broken man groomed for a terrorist attack is confronted by a local lad who sees things differently. But seeing things differently can be dangerous.
SOLEIL DE NUIT / reż. Fernando López Escrivá & Maria Camila Arias / Kanada / 13min
While training for a moon landing, a group of Canadian astronauts are tasked with an added mission by a Native American elder.

Rada Osiedla Starołęka-Minikowo wraz z Fundacją Edukacji Kulturalnej “Ad Arte” serdecznie zaprasza wszystkie osoby sąsiedzkie na cztery niezwykłe podróże filmowe w ramach Kina plenerowego na Starołęce.W programie:
 
4.08 20:30 — “LA GOMERA”, reż. Corneliu Porumboiu, komedia kryminalna, Niemcy, Francja, Rumunia 2020, 97’

Kryminalna komedia o cynicznym policjancie uwikłanym w podwójną (czy tylko?) grę, nawiązująca do filmowych klasyków i przywołująca na myśl serię „Ocean’s”. Film zaskakuje pomysłowością, bawi absurdalnym humorem, a przede wszystkim dowodzi, że każdy, kto traktuje siebie śmiertelnie poważnie, jest po prostu śmieszny.

11.08 20:30 — “WSZYSCY WIEDZĄ”, reż. Asghar Farhadi, dramat, thriller, Francja, Włochy, Hiszpania 2018, 132’

Film trzymający w napięciu, zaskakujący i do samego końca mylący tropy. Za sprawą tego mistrzowsko poprowadzonego dramatu obyczajowego z elementami kryminału i love story, po raz kolejny na ekranie spotkał się gwiazdorski duet (a prywatnie para) – Penélope Cruz i Javier Bardem.

1.09 19:30 — “Tajemnice Silver Lake”, reż. David Robert Mitchell, komedia kryminalna, USA 2018, 139’

Niezwykle zabawna, pełna zaskakujących pomysłów i zwrotów akcji historia śledztwa, w którym poszlaki znajdują się w każdym popkulturowym artefakcie, a nic nie jest takie, jakie się nam zdaje. Czy największa w historii teoria spiskowa, skrywająca najmroczniejsze tajemnice Los Angeles, może okazać się prawdą?

8.09 19:30 — “Dzikie historie’, reż. Damián Szifron, czarna komedia, Hiszpania, Argentyna 2014, 122’

Większość z nas żyje w stresie i napięciu. Niedoceniany muzyk, biznesmen, panna młoda, znany milioner, kelnerka oraz specjalista od materiałów wybuchowych powiedzą „dość!” i pokażą wszystkim swoje dzikie oblicze. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i będą walczyć o siebie, nawet jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między normalnością a szaleństwem.


Dodatkowa informacja: W przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych, organizator zastrzega sobie prawo do przeniesienia seansów plenerowych na inny termin.

We współpracy z Radą Osiedla Starołęka-Minikowo
Dofinansowano ze środków Miasta Poznań

Po raz kolejny Fundacja Ad Arte  jest wyłącznym polskim dystrybutorem dwóch programów Oscar Nominated Shorts – filmów aktorskich i animowanych. Zorganizowaliśmy kilkadziesiąt pokazów w kinach studyjnych w całej Polsce pokazując publiczności dziesięć wyjątkowych shortów nominowanych do najważniejszej nagrody filmowej na świecie.

 

Krótkometrażowe Filmy Aktorskie Nominowane do Oscara 2023:

 

 

 1. Irlandzkie pożegnanie (An Irish Goodbye) / reż. Tom Berkeley, Ross White / Irlandia / 2022 / 23’
 2. Ivalu / reż. Anders Walter / Dania / 2022 / 16’
 3. Uczniaki (The Pupils) / reż. Alice Rohrwacher / Włochy, USA / 2022 / 37’
 4. Nocna jazda (Night Ride) / reż. Eirik Tveiten / Norwegia / 2020 / 15’
 5. Czerwona walizka (The Red Suitcase) / reż. Cyrus Neshvad / Luksemburg / 2022 / 17’

 

Krótkometrażowe Filmy Animowane Nominowane do Oscara 2023:

 

 

 1. Chłopiec, kret, lis i koń (The Boy, the Mole, the Fox and the Horse) / reż. Peter Baynton, Charlie Mackesy / Wielka Brytania / 2022 / 35’
 2. Latający żeglarz (The Flying Sailor) / reż. Amanda Forbis, Wendy Tilby / Kanada / 2022 / 7’
 3. Handlarze lodu (Ice Merchants) / reż. João Gonzalez / Portugalia, Francja / 2022 / 14’
 4. Rok siusiaków (My Year of Dicks) / reż. Sara Gunnarsdóttir / USA / 2022 / 25’
 5. Struś powiedział mi, że świat nie istnieje i chyba mu wierzę (An Ostrich Told Me the World Is Fake and I Think I Believe It) / reż. Lachlan Pendragon / Australia / 2022 / 11’
 
 Walentynki z krótkimi filmami w Kinie Pałacowym!
 
14 lutego w Kinie Pałacowym zobaczymy zestaw pięciu filmów krótkometrażowych o niezwykłych historiach miłosnych. Szalony pościg za kochanką męża? Poszukiwania rycerza na białym koniu w astrologicznej podróży młodej reżyserki czy imprezowa noc pełna zerwań i powrotów zakochanej pary? Bohaterowie filmów dla miłości potrafią zrobić bardzo wiele, ale też przez miłość cierpieć katusze – szukając pocieszenia wśród wspierających sąsiadek czy konstruując wirtualnego perfekcyjnego partnera. Przed Wami wiele zabawy, romantycznych kataklizmów i prawdziwy rollercoaster emocji!
 
 1. Plans for the Future, reż. Dana Venezia, Wielka Brytania 2022, dokument, 13’
 2. Sweet Salty, reż. Linh Duong, Wietnam 2019, fabuła, 18’
 3. Yulia & Juliet, reż. Zara Dwinger, Holandia 2018, fabuła, 12’
 4. Habib & the Thief, reż. Naures Sager, Szwecja 2021, fabuła, 15’
 5. Turbo Love, reż. Alicja Jasina, Polska 2022, fabuła/animacja, 7’
 

Działania całoroczne 2022

W ramach Klubu Krótkiego Kina zobaczyć można najlepsze krótkie filmy ze świata w całym bogactwie ich różnorodności. Na ekranie goszczą fabuły, animacje, dokumenty oraz filmy eksperymentalne zrealizowane zarówno przez obiecujących debiutantów, jak i uznane postaci ze świata filmu. Całoroczny program obejmuje pokazy produkcji nagradzanych na festiwalach, pokazy tematyczne, ulubione filmy publiczności czy nominowane tytuły do najważniejszych nagród filmowych. 

Cykl odbywał się w latach 2018-2022, aktualnie jest zawieszony.

Make America Real Again: 10 stycznia 2022

Noworoczny program Klubu Krótkiego Kina skupił się na współczesnym amerykańskim kinie krótkometrażowym, które nie stroni od analizy dalekiego od perfekcji społeczeństwa Stanów Zjednoczonych z powodzeniem dekonstruując i burząc utopijny obraz american dream.

 1. A Place We Call Reality, reż. Kristoffer Borgli, USA 2018, fabuła, 14’
 2. There Were Four of Us, reż. Cassie Shao, USA 2019, animacja, 7’
 3. All on Mardi Gras Day, reż. Michał Pietrzyk, USA 2019, dokument, 22′
 4. My Expanded View, reż. Corey Hughes, USA 2018, eksperyment, 7’
 5. Project X, reż. Laura Poitras, Henrik Moltke, USA 2016, dokument, 11’
 6. Skip Day, reż. Ivete Lucas, Patrick Bresnan, USA/UK 2018, dokument, 17’

Love/Hate Relationship: 14 i 15 lutego 2022

(Nie)miłosne filmy krótkometrażowe w Kinie Pałacowym! Walentynkowe zaproszenie nie tylko do krainy miłości, ale także do klubu złamanych serc.

 1. La chair (Flesh), reż. Jean Le Peltier, fabuła, Belgia 2019, 18’
 2. Afloat, reż. Ève-Chems de Brouwer, fabuła, Francja 2019, 20’
 3. Bear with me, reż. Daphna Awadish, animacja, Holandia 2019, 5’
 4. Koniec Sezonu, reż. Stanisław Cuske, dokument, Polska 2020, 19’
 5. Here at Home, reż. Renaud Ouimet, fabuła, Kanada 2020, 17′

Women’s Day – Stronger Together: 17 marca 2022

W marcu, miesiącu święta kobiet, Klub Krótkiego Kina zaprosił na pokaz filmowy dedykowany wszystkim dziewczynom – ich obecności na ekranie, jak i poza nim, w życiu codziennym.

 1. Mat and her mates, reż. Pauline Penichout, Francja 2019, fabuła, 25’
 2. Unliveable, reż. Enock Carvahlo, Matheus Farias, Brazylia 2020, fabuła, 20’
 3. A perfect me, a perfect you, reż. Dina Bukva, Austria 2018, animacja, 5’
 4. Synchronizacja, reż. Anna Kasińska, Polska 2018, fabuła, 20’
 5. The Ritual to Beauty, reż.Shenny De Los Angeles, Maria Marrone, USA, 2021, dokument, 14’

Na cztery łapy: 14 kwietnia 2022

W kwietniowej odsłonie Klubu Krótkiego Kina przyjrzeliśmy się jak ważna jest obecność zwierząt w naszym codziennym funkcjonowaniu, i jak interesująca i cienka jest granica pomiędzy miłością platoniczną, a czymś, co dla naszej psychologii jest jeszcze trudne do zdefiniowania.

 1. All Cats Are Grey in the Dark, reż. Lasse Linder, dokument, Szwajcaria 2019, 18′
 2. Premier Amour, reż. Haris Raftogiannis, fabuła, Grecja 2020, 15’
 3. Anita’s Pack, reż. Marlies Smeenge, dokument, Holandia 2018, 15’
 4. Some Kind of Intimacy, reż. Toby Bull, dokument, Wielka Brytania 2020, 6’
 5. NAYA – der Wald hat tausend Augen, reż. Sebastian Mulder, dokument, Holandia 2021, 20’


Mamo, tato: 12 maja 2022

Program filmów krótkometrażowych, które eksplorują tematy związane z rodzicielstwem. Bada różne obszary opieki nad dziećmi, kompleksowości relacji, napięć wynikających z powodów ekonomicznych czy społecznych, zawiłości miłości macierzyńskiej, jak i tacierzyńskiej.

 1. Christmas Gift, reż. Bogdan Muresanu, fabuła, Rumunia 2018, 23’
 2. Party Day, reż. Sofia Bost, fabuła, Portugalia 2019, 17’
 3. The name of the son, reż. Martina Matzkin, fabuła, Argentyna 2020, 14’
 4. The Last Image of Father, reż. Stefan Djordjevic, Serbia 2019, fabuła, 20’
 5. Ella i Jo, reż. Jaume Claret Muxart, fabuła, Hiszpania 2020, 20’

Plenerowe Pałacowe. Short Waves Festival w letniej odsłonie: Polskie obsesje

Pokaz pięciu wyselekcjonowanych filmów Konkursu Polskiego 14. Edycji Short Waves Festival. Polskie produkcje, który zdobyły najwięcej głosów publiczności, a ich niezwykłe i historie zachwyciły naszych widzów. Zajrzymy do kilku polskich domów, biur, samochodów, by poznać dobrze znane siostrzane zgrzyty, skonfrontować się z obrazem polskiej katolickiej rodziny, przyjrzeć się napiętej relacji pacjentki z lekarką, podążać za inspirującą historią Polki za granicą i dowiedzieć się, co niektórzy mogą robić ze spermą po ekscytujących miłosnych ekstazach.
 
 1. Szereg Syczący, reż. Marcin Kluczykowski, Polska 2021, fabuła, 25’
 2. Pięć Minut Starsza, reż. Sara Szymańska, Polska 2021, animacja, 6’
 3. Dzielenie się, reż. Natalia Sara Skorupa, Polska 2021, dokument, 14′
 4. Joanna D’arc, reż. Aleksander Szamałek, Polska 2021, dokument, 30’
 5. Sperm Obsession, reż. Klaudia Prabucka, Piotr Michalski, Polska 2021, animacja, 6’
 

Plenerowe Pałacowe. Short Waves Festival na lato: Oscar Nominated Shorts 2022

Pięć wyjątkowych filmów, historii i pełnokrwiści bohaterowie. Widzowie będą towarzyszyć Henrikowi, który  z jakiegoś powodu za wszelką cenę musi zaśpiewać karaoke, czy Mateo, który znalazł się w sytuacji bez  wyjścia (dosłownie!). Poznają pragnienia pracującej w przydrożnym motelu niskorosłej Julii, której życie  zmienia się, gdy poznaje przystojnego kierowcę ciężarówki; lęki brytyjskiej rodziny, której spokojne życie w  ułamku sekundy rozpada się na kawałki i dylematy nastoletniej Sezim z Kirgistanu, która staje przed  wyborem między wolnością, a poszanowaniem tradycji.

 1. On My Mind, reż. Martin Strange-Hansen, Dania, 2021, 18′
 2. Please Hold, reż. K.D. Dávila, USA, 2020, 19’
 3. Sukienka, reż. Tadeusz Łysiak, Polska, 2020, 30’
 4. The Long Goodbye, reż. Aneil Karia, Wielka Brytania, 2020, 12’
 5. Ala Kacchu – Take and Run, reż. Maria Brendle, Szwajcaria, 2020, 38’

lightaspark #wystarczyiskra #swf2022 14. Short Waves Festival 14 – 19 06 2022 shortwaves.pl Krótkie metraże nominowane do

W 2022 roku Fundacja Ad Arte i Short Waves Festival po raz kolejny zaprosiły do kin jako wyłączny  dystrybutor programów Oscar® Nominated Shorts – filmów aktorskich i animowanych. Widzowie mieli okazję zobaczyć na dużym ekranie nominowane krótkie metraże na blisko 70 pokazach w całym kraju – w tym m.in polski film – Sukienkę, w reż. Tadeusza Łysiaka. 

 

Oscary® przyznawane przez Amerykańską Akademię Filmową to jedne z najbardziej prestiżowych nagród  w świecie kina. Nominacje ogłaszane są w kilkunastu kategoriach, a wśród nich również dla najlepszych  filmów krótkometrażowych. Krótkie metraże najczęściej pokazywane są w zestawach po kilka produkcji – jedna wizyta w kinie to zanurzenie się w spektrum opowieści, emocji i doświadczeń wizualnych naraz! To  niesamowite, inspirujące historie zaklęte w krótkiej, innowacyjnej formie.  

Krótkometrażowe Filmy Aktorskie Nominowane do Oscara® 2022 

 

Pięć wyjątkowych filmów, historii i pełnokrwiści bohaterowie. Widzowie będą towarzyszyć Henrikowi, który  z jakiegoś powodu za wszelką cenę musi zaśpiewać karaoke, czy Mateo, który znalazł się w sytuacji bez  wyjścia (dosłownie!). Poznają pragnienia pracującej w przydrożnym motelu niskorosłej Julii, której życie  zmienia się, gdy poznaje przystojnego kierowcę ciężarówki; lęki brytyjskiej rodziny, której spokojne życie w  ułamku sekundy rozpada się na kawałki i dylematy nastoletniej Sezim z Kirgistanu, która staje przed  wyborem między wolnością, a poszanowaniem tradycji. 

 

 1. On My Mind, reż. Martin Strange-Hansen, Dania, 2021, 18’
 2. Please Hold, reż. K.D. Dávila, USA, 2020, 19’
 3. Sukienka, reż. Tadeusz Łysiak, Polska, 2020, 30’
 4. The Long Goodbye, reż. Aneil Karia, Wielka Brytania, 2020, 12’
 5. Ala Kacchu – Take and Run, reż. Maria Brendle, Szwajcaria, 2020, 38’

Krótkie metraże nominowane do Oscara 2022 w kinach! Widzowie zobaczą oscarowe fabuły i animacje na blisko 70 pokazach w całej Polsce - Short Waves Festival 2022

Krótkometrażowe Filmy Animowane Nominowane do Oscara® 2022 

 

Pięć nietuzinkowych opowieści – każda namalowana na ekranie inną animowaną kreską. Poznajcie  przygody małego ptaszka adoptowanego przez rodzinę myszy, który postanawia w końcu rozwinąć  skrzydła. Zobaczcie co wspólnego mogą mieć ze sobą delikatna baletnica i szorstki bokser. Odkryjcie  dlaczego członkowie pewnej ekscentrycznej rodziny popadają w obsesję na punkcie wszystkiego, czego  się tkną i jakie pytania zadaje swojemu psu agentka służb specjalnych, by na końcu dosiąść się do  anonimowego stolika w zanurzonej w papierosowym dymie kawiarni i wspólnie z odpowiedzieć sobie na  pytanie ‘Czym tak właściwie jest dziś miłość?’

 

 1. Robin Robin, reż. Dan Ojari, Mikey Please, Wielka Brytania 2021, 31’
 2. Boxballet, reż. Anton Dyakov, Rosja 2019, 15’
 3. Affairs of the Art, reż. Joanna Quinn, Wielka Brytania, Kanada 2021, 16’
 4. Bestia, reż. Hugo Covarrubias, Chile 2021, 16’
 5. The Windshield Wiper, reż. Alberto Mielgo, Hiszpania 2021, 15’

 

 

Oscar nominations 2022: animated shorts Bestia, The Windshield Wiper, Robin Robin, and more.

Obraz dla Ukrainy – 5.03.2023 – Plac Wolności, Poznań 

Program przygotowany przez Short Waves Festival we współpracy z platformą Takflix.com – niezależną ukraińską platforma internetowa umożliwiająca legalne oglądanie nowego kina ukraińskiego oraz Lviv International Short Film Festival Wiz-Art.

 

 1. Unavailable, reż. Nikon Romachnenko, fabuła, Ukraina 2018, 28’
 2. Diorama, reż. Tetiana Kornieieva, Zoya Laktionova, dokument, Ukraina 2018, 12’
 3. Petrivka – requiem, reż. Kateryna Voznytsya, animacja, Ukraina 2020, 6’
 4. Enter Through the Balcony, reż. Roman Blazhan, dokument, Ukraina 2020, 26’

 

Współpraca z Border Crossing – Children’s Film Festival

 

W efekcie współpracy z Festiwalem Border Crossing w dwóch punktach recepcyjnych na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbywały się nieprzerwane pokazy filmów dla dzieci z Ukrainy. 

25.03.2022, Osieczna 

 

Short Waves i Towarzystwo Ziemi Osieckiej zorganizowało pokaz filmów krótkometrażowych dla dzieci w języku polskim i ukraińskim.

Maj 2022, Noclegownia dla uchodźców przy ulicy Dożynkowej w Poznaniu

 

Przez cały maj 2 razy w tygodniu odbywały się pokazy w noclegowni dla uchodźców z Ukrainy na Dożynkowej w Poznaniu. Przestrzeń noclegowni mieści w sobie około 150 osób. W każdy poniedziałek i czwartek dzieci uczestniczą w pokazach filmów animowanych prezentowanych w ramach Border Crossing – Children’s Film Festival.

27.04.2022, Kino Pałacowe

 

Pokaz filmów animowanych dla dzieci z Ukrainy.

Maj 2022 – Dom Tramwajarza – 4 pokazy filmów dla dzieci z Ukrainy

 

 

8.05.2022 – Niezwykłe zwierzęta 

 

 

 1. Leśna piosenka autorstwa Andriy Naumenko, Ukraina, 2 min
 2. Klatka dla ptaków, J anis Cimmermanis, Łotwa, 5 min
 3. Ptaszek i liść , Lena von Dohren, Niemcy, 4 min
 4. Kozi pech, Ilia Bereznickas, Litwa, 16 min
 5. Splash Stain Spot, Arno de Grijs, Holandia, 1 min
 6. Pod przykrywką, Frida Moran, 3 min
 7. Ryś w mieście, Nina Bisyarina, Francja, 7 min
 8. TiTaTo, Antanas Skucas, Litwa, 3 min
 9. Cichy Cichy Mały Miś, Mara Linina, Łotwa, 4 min

 

 

 

15.05.2022 – OP!A

 

 

 1. Królewicz, 4 min
 2. Buźka i Dzióbek, Jedziemy na narty, 5 min
 3. Bobaski i Miś, Dzień i noc, 3 min
 4. Buźka i Dzióbek, Grzybobranie, 5 min
 5. Little Sorceress, , 4 min
 6. Buźka i Dzióbek, Wielkie sprzątanie, 5 min
 7. Bobaski i Miś, Dziura, 4 min
 8. Buźka i Dzióbek, Buźka robi zdjęcia, 5 min
 9. bez tytułu, 3 min

 

 

 

22.05.2022 – Cosmic Love

 

 

 1. Nest, Sonja Rohleder, Niemcy, 4 min
 2. Every Star, Yawen Zheng, USA, 3 min
 3. Solar Walk, Reka Bucsi,Węgry/Wielka Brytania, 20 min
 4. Don’t Know Where Going by Reka Bucsi & Peter Millard, Węgry, 1 min
 5. Smortlybacks, Wouter Dierickx, 6 min
 6. Angel’s Trumpets, Martinus Klemet, Estonia, 2 min
 7. Signalis, Adrian Fluckiger, Szwajcaria, 4 min
 8. Island, Max Moertl & Robert Loebel, Niemcy, 2 min

 

 

 

29.05.2022 – Lost and Found

 

 

 1. Firefly, Deis Riduze, Łotwa, 12 min
 2. Zguby i znalezione, Andrew Goldsmith, Bradley Slabe, Australia, 8 min
 3. Kuap, Nils Hedinger, Szwajcaria, 8 min
 4. Słoń i rower, Olesya Shukina, Francja, 9 min
 5. Ostatni dzień jesieni, Marjolene Perretten, Szwajcaria, Belgia, Francja, 8 min
 6. Kokonilte, 2 min
 7. Deux_amis, 4 min

OFF Jeżyce - lokalny festiwal filmowy - Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu

Nowy festiwal filmowy w sercu Poznania! 

OFF Jeżyce to lokalny festiwal filmowy skierowany nie tylko do mieszkańców Jeżyc, ale też zaproszenie dla wszystkich poznaniaków do przeżywania magii kina w lokalnym klimacie. Pierwsza edycja OFF Jeżyc odbyła się w dniach 25-28 sierpnia 2022 pod hasłem ‘W bliskim sąsiedztwie kultury’. 

W programie:

• Wielopokoleniowe Kino Jeżyckie •

25.08.2022 – Dom Tramwajarza 

Film Balkonowy, reż. Paweł Łoziński, Polska 2021, dokument, 100’

26.08.2022 – Kino Rialto

Kedi – sekretne życie kotów, reż. Ceyda Torun, Turcja, USA 2016, dokument, 80’

27.08.2022 – Dom Tramwajarza 

Kraina Miodu, reż. Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska, Macedonia 2018, dokument, 85’

• Nasi Ludzie, Nasze Zajawki •
Cykl poświęcony szczególnym pasjom i zjawiskom społecznym – w tym roku tematem przewodnim były rośliny z warsztatami ABC pielęgnacji roślin w wykonaniu Kama Chwil z Czarna Ziemia i pokazem dwóch filmów skupionych tematyką wokół królestwa roślin, a jakże!
• Jeżycki Otwarty Ekran & Muza z Fyrtla •
OFF Jeżyce to przede wszystkim przestrzeń dla mieszkańców, by mogli podzielić się nawzajem tym, co robią na co dzień! Przegląd twórczości lokalnych twórczyń i twórców w kontekście filmowym i muzycznym – zestawy krótkich metraży i konkurs teledysków lokalnych twórczyń/twórców filmowych, autorek/autorów muzyki i nie tylko!

Jeżycki ekran otwarty I: Cienie wielkiego miasta

 1. Szczury, reż. Rafał Łysak
 2. Wielka gwiazda kina niemego w kąpieli, reż. Marcin Kozłowski, Wojciech Tadeusz Lewandowski
 3. Match, reż. Urszula Taraszka
 4. Dychana, reż. Zuzanna Michalska
 5. Moje myśli mnie kiedyś zabiją, reż. Weronika Nowacka
 6. Egzamin, reż. Dominika Stachowiak
 7. The Humming, reż. Paweł Panfil
 8. rats, reż. Klara Woźniak
 9. Wesele, reż. Martyna Kopacz

Jeżycki ekran otwarty II

 1. Szarańcza, reż. Piotr Klubicki


Jeżycki ekran otwarty III:

 1. Dorastaństwo, reż. Robert Kołodziejczyk
 2. Chwila z mamą, reż. Konstancja Taraszka
 3. dobrze cię widzieć, reż. Filip Michałek
 4. Terra, reż. Agata Patoła
 5. Show(er), reż. Julia Hazuka
 6. Dobranoc sąsiedzie, reż. Rozalia Las
 7. Oby ciebie nie nosiła ziemia, reż. Rozalia Las
 8. przypadek świadomości, reż. Arek Ratajczak
 9. ART OF MOVE, reż. Błażej Szydzisz
 
• Poranek polsko-ukraiński •
Poznań przyjął w gościnę naszych sąsiadów z Ukrainy, a sporo z nich mieszka również na Jeżycach. Jednym z punktów programu OFF Jeżyc był Poranek polsko-ukraiński dla najmłodszych. Odbył się pokaz animowanych filmów krótkometrażowych od Border Crossing – Children’s Film Festivall i warsztaty jogi dla dzieci ze studiem Polasanka!
• Klub Festiwalowy w Dom Tramwajarza •
W ramach pierwszej edycji OFF Jeżyc zagrał dla nas poznański zespół Mosty, a parkiet rozgrzały  sety didżejskie w wykonaniu Iwona Skv i DJ Sofy (MiniRadio).
• OFF Jeżyce: Dogrywka 
 1. On My Mind, reż. Martin Strange-Hansen, Dania, 2021, 18’
 2. Please Hold, reż. K.D. Dávila, USA, 2020, 19’
 3. Sukienka, reż. Tadeusz Łysiak, Polska, 2020, 30’
 4. The Long Goodbye, reż. Aneil Karia, Wielka Brytania, 2020, 12’
 5. Ala Kacchu – Take and Run, reż. Maria Brendle, Szwajcaria, 2020, 38’

We wrześniu Fundacja Ad Arte i Short Waves Festival zawitały w dwóch Wielkopolskich miejscowościach – Gnieźnie i Osiecznej. W ostatnie dni lata zorganizowaliśmy kino plenerowe pod chmurką – a do tego koncert oraz inne wydarzenia towarzyszące. Wszystko rozpoczęło się 2 września w Osiecznej, gdzie odbył się koncert duetu Melrose oraz projekcja filmu Moje wspaniałe życie Łukasza Grzegorzka.

Wielkopolskie Lato Filmowe: Osieczna

 

Melrose projekt powołany do życia w 2018 roku przez Michała Strzelczyka, który mieszka i pracuje w Poznaniu. Eklektyczny kolaż jazzu, rocka, sampli elektronicznych, syntezatorów, fortepianu i instrumentów smyczkowych. Duet nawiązuje do wielu gatunków, takich jak left field, breakbeats trip – hop, downtempo i synth-pop. Zainspirowany filmowymi ścieżkami dźwiękowymi, muzyką klubową i klasyczną, a także brytyjską sceną elektroniczną lat 90., Melrose współpracował z różnymi muzykami i wokalistami, aby stworzyć unikalne i organiczne brzmienie.

Moje wspaniałe życie / reż. Łukasz Grzegorzek / Polska 2021 / fabuła / 99’

Może i wspaniałe, ale czy na pewno moje? Z takim pytaniem mierzy się Joanna (Agata Buzek), bohaterka komedii obyczajowej Łukasza Grzegorzka („Kamper”, „Córka trenera”). Troskliwa córka, wyluzowana matka, lubiana nauczycielka, żona, z którą można konie kraść – w każdej z tych ról wypada doskonale. I w żadnej z nich od dawna nie czuje się sobą. Dlatego „Jo” prowadzi podwójne życie, ma tajemnicę, którą nie dzieli się z nikim. Bo gdyby ktoś się dowiedział, byłby to koniec wszystkiego, co w jej świecie wydaje się takie „wspaniałe”.

Wielkopolskie Lato Filmowe: Gniezno

Następnie pojechaliśmy do Gniezna, gdzie przez trzy dni od 7 do 9 września odbyły się trzy projekcje zestawów filmów krótkometrażowych: Letnie Czułości, Polskie obsesje oraz Oscar® Nominated Short Films – czyli wybrana przez Akademię piątka aktorskich filmów krótkometrażowych, wśród, których znalazła się również polska Sukienka.

Letnie czułości

Sentymentalne podróże po łotewskich salach kinowych, ekspresyjne wspomnienia stęsknionej matki, rozczulający obraz borykającymi się z problemami ojca czy barwna animacja o rodzinnych zagwozdkach. Czułość, z jakim twórcy i twórczynie filmowe podchodzą do swoich bohaterów sprawiają, że ta selekcja szortów staje się wyjątkowo emocjonalnym spotkaniem z krótką formą filmową.

 

 1. Ag:Au, reż. Alan Cantouris, Wielka Brytania 2021, fabuła, 3’
 2. 81 meters, reż. Jānis Ābele, Łotwa 2021, dokument, 14’
 3. Beity, reż. Isabelle Mecattaf, Liban 2021, fabuła, 15’
 4. Seabreaker (Rampante), reż. Eloy Domínguez Serén, Hiszpania 2022, fabuła, 27’
 5. Sierra, reż. Sander Joon, Estonia 2022, animacja, 16’
 6. GOOD VIBES IS ALL I NEED, reż. Saro Vallejo, Szwajcaria 2021, eksperyment, 7’

 

Polskie obsesje

Pokaz pięciu wyselekcjonowanych filmów Konkursu Polskiego 14. Edycji Short Waves Festival. Polskie produkcje, który zdobyły najwięcej głosów publiczności, a ich niezwykłe i historie zachwyciły naszych widzów. Zajrzymy do kilku polskich domów, biur, samochodów, by poznać dobrze znane siostrzane zgrzyty, skonfrontować się z obrazem polskiej katolickiej rodziny, przyjrzeć się napiętej relacji pacjentki z lekarką, podążać za inspirującą historią Polki za granicą i dowiedzieć się, co niektórzy mogą robić ze spermą po ekscytujących miłosnych ekstazach.

 

 1. Szereg Syczący, reż. Marcin Kluczykowski, Polska 2021, fabuła, 25’
 2. Pięć Minut Starsza, reż. Sara Szymańska, Polska 2021, animacja, 6’
 3. Dzielenie się, reż. Natalia Sara Skorupa, Polska 2021, dokument, 14′
 4. Joanna D’arc, reż. Aleksander Szamałek, Polska 2021, dokument, 30’
 5. Sperm Obsession, reż. Klaudia Prabucka, Piotr Michalski, Polska 2021, animacja, 6’

 

Krótkometrażowe filmy aktorskie nominowane do Oscara®

Pięć wyjątkowych filmów, historii i pełnokrwiści bohaterowie. Widzowie będą towarzyszyć Henrikowi, który z jakiegoś powodu za wszelką cenę musi zaśpiewać karaoke, czy Mateo, który znalazł się w sytuacji bez wyjścia (dosłownie!). Poznają pragnienia pracującej w przydrożnym motelu niskorosłej Julii, której życie zmienia się, gdy poznaje przystojnego kierowcę ciężarówki; lęki brytyjskiej rodziny, której spokojne życie w ułamku sekundy rozpada się na kawałki i dylematy nastoletniej Sezim z Kirgistanu, która staje przed wyborem między wolnością, a poszanowaniem tradycji.

 

 

 1. On My Mind, reż. Martin Strange-Hansen, Dania, 2021, 18’
 2. Please Hold, reż. K.D. Dávila, USA, 2020, 19’
 3. Sukienka, reż. Tadeusz Łysiak, Polska, 2020, 30’
 4. The Long Goodbye, reż. Aneil Karia, Wielka Brytania, 2020, 12′
 5. Ala Kacchu – Take and Run, reż. Maria Brendle, Szwajcaria, 2020, 38’

 

Letnie czułości w Poznaniu 

Wielkopolskie Lato Filmowe zakończyliśmy 23 września na poznańskim Placu Wolności, gdzie ponownie pokazaliśmy program, który widzowie mieli okazję zobaczyć podczas wydarzenia w Gnieźnie. 

 1. Ag:Au, reż. Alan Cantouris, Wielka Brytania 2021, fabuła, 3’
 2. 81 meters, reż. Jānis Ābele, Łotwa 2021, dokument, 14’
 3. Beity, reż. Isabelle Mecattaf, Liban 2021, fabuła, 15’
 4. Seabreaker (Rampante), reż. Eloy Domínguez Serén, Hiszpania 2022, fabuła, 27’
 5. Sierra, reż. Sander Joon, Estonia 2022, animacja, 16’
 6. GOOD VIBES IS ALL I NEED, reż. Saro Vallejo, Szwajcaria 2021, eksperyment, 7’

 

Organizatorzy: Fundacja Ad Arte, Towarzystwo Ziemi Osieckiej

Finansowanie: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Gmina Osieczna

Partnerzy: Short Waves Festival, CRM, Antistatic

United State of Love - Short Waves Festival 2022

Summer is gone, but Love is never gone!!! 

Druga odsłona collabo k-wax x united z udziałem Short Waves Festival / Fundacja Ad Arte.

Pokazy najlepszych filmów krótkometrażowych prezentowanych w konkursach dwóch ostatnich edycji Short Waves Festival! To zjednoczenie w różnorodności – wszystkie filmy pokazują nam niesamowite historie ubrane w krótką formę, która bynajmniej nie jest dla nich ograniczająca. Widzowie mogli zobaczyć shorty z Konkursu Międzynarodowego, Konkursu Polskiego, Konkursu Dances with Camera, Konkursu Urban View oraz Konkursu Polskich Filmów Eksperymentalnych.

SWF22: Najlepsze – Dances With Camera

 

 

 1. Neon Phantom, reż. Leonardo Martinelli, Brazylia 2021, fabuła, 20’
 2. An Evening with Taglioni, reż. Jessica Wright, Morgann Runacre-Temple, Wielka Brytania 2021, fabuła, 14’
 3. PASSAGE, reż. Ann Oren, Niemcy 2020, fabuła, 13’
 4. Amani, reż. Alliah Fafin, Kanada 2021, fabuła, 17’
 5. Walks with me, reż. Kati Kallio, Finlandia 2021, fabuła, 11’

 

SWF22: Najlepsze – Urban View

 

 

 1. Sun Surface, reż. Vincent Ceraudo, Benjamin Ramirez Perez, Francja 2021, dokument, eksperyment, 16’
 2. Minimal Sway While Starting My Way Up, reż. Stéphanie Lagarde, Holandia 2021, eksperyment, 15’
 3. ExpoFilm (this film is my memory), reż. Penny McCann, Kanada 2020, eksperyment, 10’
 4. Piazzale d’Italia, reż. Enea Zuchetti, Włochy 2021, eksperyment, 13’
 5. Daedalus, reż. Devis Venturelli, Włochy 2021, eksperyment, 12’

 

 

SWF22: Porozumienie ponad podziałami / Konkurs Międzynarodowy & Konkurs Polski 

 

 

 1. Sperm obsession, reż. Klaudia Prabucka, Piotr Michalski, Polska 2021, fabuła, 6’
 2. Nights and Days in July, reż. Jana Bringlöv Ekspong, Szwecja 2021, fabuła, 15’
 3. Joanna d’Arc, reż. Aleksander Szamałek, Polska 2021, dokument,  30’
 4. Sierra, reż. Sander Joon, Estonia 2022, fabuła, 16’

 

SWF21/22: Eksperymentalnie / Konkurs Polskich Filmów Eksperymentalnych

 

 1. Mon chéri Soviétique / reż. Karol Radziszewski / Polska 2021 /  28′
 2. Bal na cześć, że młodzi nie uzbierają na emeryturę / reż. Klaudia Prabucka / Polska 2020 / 27′
 3. Rixt / reż. Horacy Muszyński / Polska 2020 / 30′

 

 

Pełny program wydarzenia

Zaczarowany wieczór w PSIE Andaluzyjskim! Podczas eventu ☆ It is a Kind of Magic ☆ widzowie mogli zetknąć się z magią w formie pokazu iluzjonistycznego na żywo oraz odnaleźć magiczne pierwiastki w zestawie filmów krótkometrażowych wybranych przez selekcjonerów Short Waves Festival! 

Magię każdy może odnaleźć w czymś innym. I tak też zrobili programerzy Short Waves Festival – każdy z nich interpretując hasło “It’s a Kind of Magic” na swój sposób dobrał filmy, które połączone stworzyły ekscentryczną mieszankę, z której na stół wyłożone zostały cztery filmowe karty. Każda jest inna – to pik, karo, trefl i kier, które jednak tworzą jedną, magiczną talię.

 1. Bleu de Nuit, reż. Baloji, Belgia, Kongo 2018, 10’
 2. The End of Suffering (A proposal), reż. Jacqueline Lentzou, Grecja 2020, 14’
 3. I am good at karate, reż. Jess Dadds, Wielka Brytania 2022, 11’
 4. Slug Life, reż. Sopie Koko Gate, Wielka Brytania 2018, 7’

 

 

Pełny program wydarzenia

Przesilenie zimowe i początek astronomicznej zimy to moment, gdy na półkuli północnej Słońce góruje w zenicie w zwrotniku Koziorożca. To najkrótszy dzień w roku! Z tego powodu, 10 lat temu we Francji narodził się pomysł, by właśnie tego dnia świętować Międzynarodowy Dzień Filmu Krótkometrażowego. Co roku kinomani na całym świecie spotykają się by wspólnie celebrować wyjątkowość i magię tej formy filmowej.

Uczestnicy przygotowanych przez pokazów, celebrujących Święto Krótkiego Kina zobaczyli sześć krótkich metraży z Polski i innych krajów świata. Podążali śladami tajemniczego człowieka mieszkającego na amerykańskim cmentarzu (Marblehead), przekonali się jaką moc niesie w sobie chęć otoczenia opieką najbliższych nam osób (Wyraj), stanęli solidarnie ramię w ramię z młodą kobietą przemierzającą otulone letnim skwarem miasto (Über Wasser), zajrzeli do albumu zapomnianych fotografii (Still Processing), przenieśli się do Polski lat 90. targanej niepokojami historycznych zmian (Ziemia wchłonie to wszystko), by na koniec zagościć w domu tradycyjnej polskiej rodziny, która musi zmierzyć się ze swoimi przyzwyczajeniami (Dzielenie się).

 Marblehead, reż. Jack Auen, Kevin Walker, USA 2021, fabuła, 10’

 1. Wyraj, reż. Agnieszka Nowosielska, Polska 2020, fabuła 20’
 2. Über Wasser, On Solid Ground, reż. Jela Hassler, Szwajcaria 2021, fabuła, 12’
 3. Ziemia wchłonie to wszystko, reż. Dominik Ritszel, Polska 2021, eksperyment, 9′
 4. Still Processing, reż. Sophy Romvari, Kanada 2020, dokument, 21′
 5. Dzielenie się, reż. Natalia Sara Skorupa, Polska 2021, dokument, 14’

 

Wydarzenia w ramach Święta Krótkiego Kina zorganizowaliśmy w trzech miastach w Polsce:

Kraków: Kraków Kino Pod Baranami
Warszawa: Kino Muranów 
Katowice: Kino Światowid

 

W grudniu Fundacja Ad Arte, organizator Short Waves Festival, serdecznie zaprosiła widzów na celebrację Świąt – a konkretnie Świąt Krótkiego Kina! Dwa dni, dwa wydarzenia i dwa główne tropy do celebrowania sztuki – muzyka i film!
15 grudnia spotkaliśmy się w Czarnym Kocie, by delikatnie zredefiniować kolędy. Przedstawiliśmy lokalną formę celebrowania nie tylko muzyki, ale też teledysków, gdyż pokażaliśmy wówczas finałową 10 Konkursu Muza z Fyrtla festiwalu OFF JEŻYCE! Z racji miejsca, w którym byliśmy, nie zabrakło także kociego akcentu w postaci krótkiego filmu z kotami w roli głównej.
Natomiast 20 grudnia zaprasilismy do PSA Andaluzyjskiego, w którym wizualia ożyły, gdyż swoim koncertem zaszczycił nas zespół Die Neuköllner Nudler! Klimat dopełnił oczywiście krótki film o psie. 

15.12.2022

All cats are grey in the dark, reż. Lasse Linder, Szwajcaria, 2019, dokument, 19’

 

20.12.2022

Adjusting, reż. Dejan Petrović, Serbia, 2021, dokument, 20’

 

Pełny program wydarzenia