interFACE — minifestiwal filmów o grach Dzisiejszy świat zamyka drzwi do naszych domów, ale otwiera nieskończony świat internetu i gier video. Weź udział w minifestiwalu interFACE, który umożliwia spojrzenie na cyberprzestrzeń z różnej perspektywy. Dwudniowy program online (11-13.12) dostarczy wielu informacji i wrażeń z zakresu świata gier, problemu digital loneliness, kontroli nad danymi i bezpieczeństwa w sieci, a wszystko to przedstawione na ekranie. interFACE to pokazy filmów krótkometrażowych, pełnometrażowy dokument, spotkania branżowe, prelekcje, dyskusje i short talk z fachowcami. Zapraszamy zarówno gamerów, jak i osoby, które filmy i gry fascynują wyłącznie jako zjawisko we współczesnej kulturze. Udział w festiwalu jest bezpłatny, wystarczy jedynie zarejestrować się na portalu Filmchief Hub. Darmowa rejestracja będzie możliwa w terminie 11-13.12.2020.
Wydarzenie na Facebooku: [LINK]
Platforma Filmchief Hub: [LINK]
PROGRAM: Pokaz filmowy Digital Loneliness Koronawirus, kwarantanna, izolacja, nowa rzeczywistość. Pandemia zdominowała wiele dyskusji niemal w każdej dziedzinie i zdobyła uwagę większości świata. Słowa z nią związane trafiły do naszego codziennego języka, a jednym z tych słów może być samotność. Choć nie jest to nowy problem, nietrudno odnieść wrażenie, że w ostatnich latach zwiększył on swój zasięg, a globalna izolacja zdaje się być tylko zwieńczeniem. Czy jesteśmy najbardziej samotnym pokoleniem w historii? Czy włączenie komputera lub sięgnięcie po telefon pozwala nam uwierzyć, że nie mamy aż tak daleko do najbliższych i znajomych? A jeżeli tak, czy wyłączenie tych urządzeń tym bardziej utwierdza nas w poczuciu odosobnienia? Różnorodny program filmowy pozwala na spojrzenie na kwestię samotności z bardzo różnych perspektyw: wyobrażonego świata pozbawionego przyjaciół, futurystycznej historii miłosnej czy filozoficznej podróży w poszukiwaniu sensu życia. Filmy będą dostępne na platformie Filmchief Hub od godziny 18:00, 11.12.2020 do północy, 13.12.2020. Program filmowy:
- Martin Cries, reż. Jonathan Vinel, animacja, Francja 2017, 16’
- Story, reż. Jola Bańkowska, animacja, Polska 2019, 5’
- Digital Trauma, reż. Maria Molina Peiro, eksperyment/dokument, 2015, 9’
- Lake on Fire, reż. Jennifer Rainsford, fabuła, Szwecja 2020, 15’
- Black Sheep Boy, reż. James Molle, animacja, Francja 2019, 14’
Łącznie: 60 min.
Pokaz filmowy (Auto)save Czy znasz człowieka, który nie używa żadnych social mediów lub nigdy nie grał w jakąkolwiek grę komputerową? Zapewne tak, ale takich osób jest już coraz mniej. Świat gier i Internetu wdziera się w nasze życie na różne sposoby – przynajmniej od kilku lat większość z nas uczestnicy w ich galopującym rozwoju. Któregoś dla sięgnęliśmy po grę, aby zabić nudę, jakiś czas temu założyliśmy gdzieś konto, aby ułatwić sobie komunikację. Dziś w ciągu kilku minut docierają do nas dziesiątki informacji – zdjęcia naszych znajomych mieszają się z wiadomościami na temat polityki, memy komentują wydarzenia na świecie, artykuły o kulturze przeplatają się z zaciętymi kłótniami i językiem przemocy. Nasze urządzenia i nośniki potrzebują coraz więcej pamięci, ale tej pamięci nie da się jeszcze oddzielić od głowy – stajemy się coraz bardziej przeciążenia bodźcami. Program filmowy porusza elementy internetowej rywalizacji, natłoku informacji, przenikania się tych dwóch światów w czterech interesujących krótkich formach, które będąc blisko bohatera, pozwalają na dotarcie do zgamyfikowanych rzeczywistości. Filmy będą dostępne na platformie Filmchief Hub od godziny 18:00, 11.12.2020 do północy, 13.12.2020. Program filmowy:
- Love 404, reż. Agata Baumgart, dokument, Polska 2018, 17’
- Gamechanger, reż. Christian van Duuren, fabuła, Holandia 2016, 10’
- 32-Rbit, reż. Victor Orozco Ramirez, animacja, Meksyk 2018, 8’
- Wannabe, reż. Jannis Lenz, fabuła, Austria 2018, 30’
Łącznie: 65 min.
Spotkanie Przyszłość festiwali filmowych. Zmiana modelu funkcjonowania wydarzeń filmowych i nowe formuły spotkania z widzem. Rok 2020 jeszcze się nie zakończył, ale emocji i turbulencji w tworzeniu festiwalu, jakie przysporzył, powodują, że warto przyjrzeć się, co działo się na filmowej scenie festiwalowej w naszym mieście. Po raz kolejny cztery festiwale filmowe z Poznania: Ale Kino, Short Waves Festival, Off Cinema oraz Animator spotkają się, by tym razem wspólnie podyskutować o nowym sposobie docierania do widzów, ich doświadczeniach w budowaniu strategii festiwalowej w niezwykle dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości pandemicznej, o tym, jak można wspierać lokalne środowiska kulturalne, i jak wygląda przyszłość festiwali filmowych w Poznaniu. Spotkanie odbędzie się online 12.12.2020, o g. 16:30, z możliwością zadawania pytań na czacie, na profilu festiwalu Short Waves Festival na Facebooku oraz na platformie Filmchief Hub. Prowadzenie: Paweł Panfil Goście: Piotr Szczyszyk (Off Cinema), Marta Jodko (AleKino), Aleksandra Ławska (Short Waves Festival), Maria Biernat (Animator)
- Paweł Panfil Specjalista ds. filmu, pracuje w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zajmuje się układaniem repertuaru Kina Pałacowego, organizacją wydarzeń i cykli “Dyskusyjny Klub Filmowy” oraz prowadzi profile kina w social media.
- Piotr Szczyszyk Absolwent filmoznawstwa i kultury mediów na Uniwersytecie im.Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kierownik Działu Filmu w poznańskim Kinie Pałacowym. Kierownik produkcji i programmer Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Off Cinema. W 2018 był członkiem niezależnego jury Forum na 68. berlińskim festiwalu Berlinale.
- Marta Jodko Absolwentka historii sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracuje w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w Dziale Filmu, Mediów Audiowizualnych i Edukacji Medialnej. Współpracuje z Muzeum Narodowym w Poznaniu, gdzie prowadzi zajęcia w Galerii Malarstwa i Rzeźby. Na festiwalu AleKino! zajmuje się programem filmów pełnometrażowych.
- Aleksandra Ławska Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Koordynatorka projektów w fundacji Ad Arte, a także koordynatorka programu i programerka Short Waves Festival. Odpowiedzialna za nadzór i opiekę zespołu programerów minifestiwalu interFACE.
- Maria Biernat Absolwentka filologii rosyjskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i mediaworkingu na Collegium Da Vinci w Poznaniu. Facebook manager portalu Fala Kina, łączącego fanów kina niezależnego. Koordynatorka produkcji i programu Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator, z którym związana jest od 2017 roku.
Dyskusja Short Talk. Kontrola w świecie wirtualnym: kto wyznacza zasady gry? Wychodząc od zagadnienia swattingu w środowisku gamerskim, poprzez manipulacje obecne w mediach społecznościowych, po ogólny wpływ nowych mediów na człowieka, eksperci poruszą kwestię cyberbullyingu. Dyskusja skupi się na temacie kontroli w cyberprzestrzeni i związanej z nią przemocy, która wykracza daleko poza świat wirtualny i prowadzi do realnych konsekwencji w świecie rzeczywistym. Short Talk to wydarzenie, w którym krzyżuje się film i dyskusja – istotne współcześnie tematy z mnogością opinii, wiedza ekspercka z indywidualnymi odczuciami. Starannie wybrany film krótkometrażowy jest pretekstem do spotkania, na które zostają zaproszeni zarówno eksperci, jak i publiczność. Short Talk jest otwartą platformą do dyskusji, w której udział może wziąć każdy. Goście:
- Maja Staśko – dziennikarka i aktywistka feministyczna. Zajmuje się pomocą ofiarom gwałtów oraz zwalczaniem dyskryminacji. W swoich działaniach wykorzystuje social media do nagłaśniania przypadków przemocy i dyskryminacji.
- Mateusz „Papkin” Witczak – dziennikarz zajmujący się grami komputerowymi oraz światem wirtualnym. Były dziennikarz pisma CD Action.
- Aleksandra Skowrońska – członkini Humanities Art Technology Research Center oraz znawczyni nowych cyfrowych mediów. Na co dzień pracuje w dziale programowym w poznańskim Pawilonie.
- Moderator: Miłosz Lupiński
Film: Swatted, reż. Ismaël Joffroy Chandoutis, animacja, Francja 2018, 22’ Gracze opisują swoje trudności ze “swattingiem” – zagrażającym życiu fenomenie cybernękania, który wisi nad nimi za każdym razem, gdy grają. Zdarzenia te formowane są za pomocą filmików pochodzących z YouTube oraz szkieletów obrazów tworzących grę komputerową. Spotkanie odbędzie się online 12.12.2020, ok. 18:20, z możliwością zadawania pytań na czacie, na profilu festiwalu Short Waves Festival na Facebooku oraz na platformie Filmchief Hub. Film “Swatted” do obejrzenia na platfomie Filmchief Hub od 11.12., g. 18:00 do końca niedzieli, tj. 13.12.2020.
Pokaz filmowy GTFO: The movie, reż. Shannon Sun-Higginson, USA 2015, 76’ GTFO eksploruje 20-milionową branżę gier wideo, która jest pełna dyskryminacji i mizoginii. W ostatnich latach, społeczność graczy stała się bardziej różnorodna niż kiedykolwiek. Doprowadziło to do zderzenia się różnych wartości, a kobiety odczuwają tego konsekwencje każdego dnia: akty nękania zaczynają się od wyzwisk, a kończą na cyber wandaliźmie i grożeniu śmiercią. Poprzez wywiady i rozmowy z twórcami gier wideo, dziennikarzami, akademikami, GTFO ukazuje kompleksowy obraz branży gamingowej, odsłaniając systemowe i ludzkie motywacje stojące za aktami nękania. Film ten jest początkiem wielkiej konwersacji, która ukształtuje przyszłość świata gier wideo. Prelekcja: Joanna Pigulak, adiunkt na wydziale Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM Film dostępny będzie przez 24 godziny, zaczynając od północy z soboty na niedzielę, z 12-ego na 13-sty grudnia 2020, na platformie Filmchief Hub.
Projekt stworzony przez grupę warsztatową w ramach projektu Fundacji Ad Arte – Filmowe Miasto: Świat Graczy. Organizator: Fundacja Ad Arte Finansowanie: Miasto Poznań #poznańwspiera #filmowemiasto
Zapraszamy do GRY/WIRTUALNEJ PRZESTRZENI minifestiwalu interFACE!