International short film festival from Poznań, Poland.

Jury

International Competition

Marta Prus

Absolwentka reżyserii filmowej, studentka studiów doktoranckich, wykładowczyni w PWSFTviT. Dwukrotna laureatka Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz Nagrody Wiesława Nowickiego dla najlepiej rokującego młodego twórcy filmowego. Nominowana do Nagród Filmowych Orły 2019. W 2018 roku wybrana przez magazyn Variety do grona dziesięciorga twórców filmowych z Europy, których karierę należy śledzić. Autorka nagradzanych filmów Vakha i Magomed (2010), Osiemnastka (2012), Mów do mnie (2015), Ciepło-zimno (2017) i Over the Limit (2017). Jej filmy były pokazywane na setkach festiwali filmowych. Tworzy kino autorskie.

Gerald Weber

Urodzony w 1965 roku w Wiedniu w Austrii. Studiował historię, geografię, filozofię i filmoznawstwo w Wiedniu i Barcelonie. Współtwórca “Projektor – discussion forum on film, video and new media” i współorganizator międzynarodowego sympozjum filmSUBJECTtheory. Od 1997 stały członek zespołu sixpackfilm, międzynarodowej agencji sprzedaży i dystrybucji austriackich filmów krótkometrażowych, eksperymentalnych i wideo-artu. Kurator licznych programów filmowych na festiwalach, w kinotekach i instytucjach w Austrii i na całym świecie. Od 2004 wicedyrektor sixpackfilm. Prowadzi wykłady, moderuje panele dyskusyjne o kinie i warsztaty o kuratorowaniu programów filmowych, udziela się również jako niezależny programer filmowy. Pisze również o mediach i kinie.

Ioakim Mylonas

Ioakim Mylonas urodził się w 1977 roku. Ukończył studia licencjackie, Komunikację i Filmoznawstwo, na Anglia Polytechnic University of Cambridge. Następnie z wyróżnieniem ukończył studia magisterskie z Reżyserii Filmowej na Northern Film School w Leeds. Jego filmy krótkometrażowe Chronos, Pharmakon, Oedipus i Greenhouse uczestniczyły w wielu festiwalach filmowych na całym świecie, a Pharmakon był pierwszym oficjalnym cypryjskim kandydatem w konkursie na Venice Film Festival. Jest dyrektorem International Short Film Festival of Cyprus. Jest członkiem zarządu Cypryjskiego Stowarzyszenia Reżyserów oraz członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

Konkurs Polski

Tomasz Kolankiewicz

Filmoznawca, historyk filmu i programer filmowy. Od 2020 roku dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Przez wiele lat współpracownik Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, Teatru Nowego w Warszawie i licznych festiwali filmowych. W latach 2008-2017 członek redakcji filmowej TVP Kultura. Wydawca, reżyser i prowadzący publicystycznych programów o tematyce filmowej. Autor kilkuset telewizyjnych i kilkudziesięciu kinowych przeglądów filmowych.

Peter Cerovšek

Peter Cerovsek jest aktywnie zaangażowany w przemysł filmowy w wielu różnych rolach: jako selektor filmów, scenarzysta, reżyser, krytyk i publicysta. Jest dyrektorem i selektorem FeKK Ljubljana Short Film Festival i przewodniczącym Kraken Short Film Promotion Society. Jest również selektorem dla programu filmów krótkometrażowych „Europe is Short” na festiwalu Liffe w Lublanie oraz przewodniczącym DIVA Station Archive – archiwum filmów eksperymentalnych, wideo i nowych mediów. Pisze recenzje dla Radio Student oraz magazynów Ekran, Filmonaut i KINO!. Wyreżyserował kilka filmów krótkometrażowych które zdobyły międzynarodowe uznanie.

Suzy Gillett

Suzy Gillett studiowała reżyserię filmową na Central St. Martin’s College of Art w Londynie i przez pare lat mieszkała w Paryżu. Od ponad trzech dekad jest zaangażowana w kino niezależne, podejmując się różnych zadań, w tym programmerki festiwali filmowych, producentki międzynarodowych laboratoriów filmowych, nauczycielki Kuratorstwa Filmowego w Barbican Centre oraz dokumentu eksperymentalnego na Wyższej Szkole Sztuk Wizualnych (ESAV) w Marakeszu. Była członkiem jury Ciné Maubit, Cap Spartel, Lago Film Festival oraz Gabes Cinema Fen w Tunezji. Obecnie pracuje nad projektem zatytułowanym Chéramy, który otrzymał dofinansowanie od France CNC, Région Nouvelle Acquitaine oraz Procirep-Angoa.

Konkurs Polskich Filmów Eksperymentalnych

Ewa Szabłowska

Ewa Szabłowska jest historyczką sztuki i kuratorką filmową. Na MFF Nowe Horyzonty prowadzi „front wizualny” miejsce, gdzie film przecina się ze sztukami wizualnymi oraz „trzecie oko” feministyczną sekcję dedykowaną kobiecym głosom w kinie. Jest kuratorką sceny artystycznej Nowych Horyzontów. Pisze o sztuce, filmie i kulturze.

Piotr Bosacki

Piotr Bosacki ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Wykłada na uczelni macierzystej (obecnie UAP) w Katedrze Intermediów. Współtworzył grupę artystyczną PENERSTWO. Zajmuje się sztukami wizualnymi (zwłaszcza filmem animowanym), kompozycją muzyczną i literaturą. Opublikował Urządzenie elementów (2012) pracę teoretyczną na temat dzieła sztuki jako konstrukcji językowej.

Marina Kožul

Marina Kožul pracuje w domenie filmów krótkometrażowych i kina alternatywnego od piętnastu lat, rozwijając projekty audiowizualne, jako kuratorka i publicystka. Współpracuje również z chorwacką organizacją pozarządową, Stowarzyszeniem Badań Audiowizualnych 25 FPS, którego głównym projektem jest 25 FPS Festival, międzynarodowy festiwal filmowy prezentujący filmy eksperymentalne, innowacyjne i artystyczne, jest jednym z programerów i producentów festiwalu. 

Była kuratorką programów festiwalowych w Zagrzebiu i innych chorwackich miastach oraz prowadziła kampanie dla filmów eksperymentalnych i animacji na europejskich oraz międzynarodowych wydarzeniach i rynkach. Była członkiem międzynarodowych jury dla festiwali takich jak Annecy International Animation Film Festival, Festival des cinémas différents et expérimentaux de Paris, Diagonale Graz, Sarajevo Film Festival, Hamburg Short Film Festival, Jihlava International Documentary Film Festival, Courtisane Ghent, Uppsala Short Film Festival, Le Festival du nouveau cinéma de Montréal. Od 2012 jest mentorką na International Film Festival Rotterdam.

Dances with Camera

Mary Wycherley

Mary Wycherley jest reżyserką, której praca obejmuje występy na żywo, ruchomy obraz, oraz tworzenie festiwali. Interdyscyplinarność to kluczowy element jej pracy, która składa się z kolaboracji z różnorodnymi artystami i w szerokiej gamie kontekstów. Można obserwować jej pracę na scenie, w kontekstach filmowych oraz wystaw, z pracami prezentowanymi i zlecanymi zarówno w Irlandii, jak i międzynarodowo dla galerii oraz festiwali. Mary współtworzy i jest dyrektorką artystyczną Light Moves Festival w Limerick. Uczy tańca, filmu oraz interdyscyplinarnych procesów kreatywnych zarówno w kraju, jak i zagranicą na uniwersytetach, profesjonalnych zajęciach oraz za pomocą mentorstwa indywidualnego. 

Wojciech Mochniej

Wojciech Mochniej to tancerz, choreograf, artysta wideo, producent i nauczyciel. Od 1994 roku jest współtwórcą i jednym z dyrektorów artystycznych W&M Physical Theatre razem z Melissą Monteros. Od prawie 25 lat jest instruktorem tańca na University of Calgary. Razem z Melissą Monteros stworzył Wilddogs International Screendance Festival, który jest prezentowany w 3 lokalizacjach w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Był jednym z pierwszych członków Śląskiego Teatru Tańca (1991-1994). Mochniej był również rezydentem Bruckner Conservatory w Austrii oraz wielu festiwali w Polsce i zagranicą. Tworzył dla programu You Can Dance: Po Prostu Tańcz!. W Calgary był członkiem zespołu artystycznego Theatre Junction’s Resident Company of Artists w The GRAND. Uczył się od, oraz wykonywał prace wybitnych artystów z Nowego Jorku, w tym Anny Sokolow, Talley Beatty, Mark Haim, Stephanie Skura oraz Risy Jaraslow. 

Anna Alexandre

Anna Alexandre jest producentką, autorką i dyrektorem artystycznym. Prowadzi DAN.CIN.LAB, międzynarodową platformę artystyczną zadedykowaną filmom tańca skupiającym się na problemach społecznych. Anna przewodzi również mAPs – migrating Artists Project, przełomowym projektem stworzonym razem z Coorpi, Tanzrauschen, Malakta i MØZ, który jest kolekcją około 5 filmów o MOCY we współpracy z Creative Europe i francuskim Ministerstwem Kultury.                                                   

W 2019, razem z Anthonym Faye stworzyła kreatywny dokument „Moving Bodies” o młodych niepełnosprawnych tancerzach, w 2020 nakręciła również „Reed”, fizyczną podróż przez trzy osobiste historie o migracji.

Jury Młodych

Dobrochna Walczak

Jestem uczennicą drugiej klasy I LO. Od zawsze uwielbiałam kreować historie, wyłapywać je z codziennego życia i zamieniać w fikcję. Na początku pisałam opowiadania, nowele, a teraz zajmuję się filmem. Marzę o studiach na wydziale reżyserii w Łódzkiej Szkole Filmowej. Największymi autorytetami są dla mnie postacie takie jak Jorgos Lanthimos, Darren Aronofsky czy Nicolas W. Refn. Obecnie świat filmu poznaję od strony odtwórczej, ucząc się w Studio Aktorskim STA.

Pola Nowacka

Nazywam się Pola i na co dzień jestem bujającą w obłokach ekstrawertyczną – marzycielką. Mimo że moją przyszłość wiążę z naukami ścisłymi, największą radość sprawia mi twórcze wyrażanie siebie. Uwielbiam malować, pisać, czytać, chodzić do teatru czy opery oraz oczywiście oglądać filmy. Kocham naturę, a spędzanie czasu wśród moich najbliższych sprawia, że zapominam o smutkach i trudach rzeczywistości, w której przyszło nam żyć. Staram się jednak patrzeć na świat przez różowe okulary, bo jest to mój ulubiony kolor.

Karolina Majchrzak

W kinie poszukuje utworów kompletnych. Fascynuje mnie twórczość kobiet takich jak Greta Gerwig i Céline Sciamma, a specjalne miejsce w moim sercu zajmują filmy studia Ghibli. Kocham kino za możliwość przekraczania granic i pokazywania rzeczy ważnych. Oprócz filmów interesują mnie pieski oraz wegańskie jedzenie. Na co dzień jestem uczennicą IV LO im. KEN w Poznaniu.