Zgłoś swój film do jednego z czterech konkursów tegorocznego 15. Short Film Festival!

W poprzednich latach zdecydowaliśmy się podzielić polskie produkcje na Konkurs Polski i Konkurs Polskich Filmów Eksperymentalnych, ale z potrzeby budowania mostów, a nie kroewania hermetycznych środowisk, postanowiliśmy o połączeniu konkursów w jedną całość. Wszystkich artystów i twórców, którzy regularnie zgłaszali filmy do Konkursu Polskich Filmów Eksperymentalnych, zapraszamy w tym roku do przesyłania swoich prac do Konkursu Polskiego. 

Format konkursu staje się nieco bardziej rozszerzony – biorący pod uwagę zarówno produkcje szkół filmowych, ale także na kształtujące się projekty artystyczno-filmowe z pogranicza video-artu i kina eksperymentalnego. Zależy nam na prezentacji aktualnego polskiego kina krótkometrażowego w całości – nie pomijając amatorskich realizacji, form bardziej eseistycznych, wysoce produkcyjnie zrealizowanych filmów czy międzygatunkowych eksperymentów. Celem, jak zresztą od początków Short Waves Festival, jest przegląd filmów polskich, które najaktualniej podejmować będą tematy dotyczące otaczającej nas rzeczywistości, nie ograniczając się środkami języka filmowego; w odważny i nieschematyczny sposób kreując kino, które przekonywać będzie swoim szczerym i intrygującym przekazem. 

Rozwijane więc przez lata relacje z twórcami kina artystycznego i eksperymentalnego wykorzystywane będą, by stworzyć przestrzeń związków nieograniczonych specyfiką i formatem filmowym, ale by móc połączyć środowisko stricte filmowe z artystycznym. 

By stworzyć program filmowy ukazujący potencjał polskiego kina krótkometrażowego z każdej perspektywy, ale także, by mieć możliwość spotkań z artystami i twórcami z różnymi doświadczeniami artystycznymi i filmowymi. 

Jedynymi formalnymi ograniczeniami staje się czas – filmy nie mogą przekraczać 30 minut, a także forma realizacji – muszą być to produkcje lub koprodukcje polskie.

W razie wątpliwości zapraszamy do zajrzenia na naszą stronę FAQ lub do naszych regulaminów konkursowych.

Wszystkie pozostałe pytania i wątpliwości prosimy kierować do koordynatorki konkursów Aleksandry Ławskiej na aleksandra@adarte.pl

Konkurs Międzynarodowy to niezmiennie dążenie do pokazania jak najszerszej panoramy bardzo dynamicznie rozwijającego się kina krótkometrażowego. Chcemy pokazywać kino, które nieustannie poszukuje, zarówno nieszablonowych środków wyrazu, jak i tematów, które są niesłyszane, marginalizowane czy niewygodne. Po trudnych latach pandemicznych czujemy też, że w kinie poszukujemy poczucia komfortu i kolektywnego przeżywania różnych emocji – nie tylko tych trudnych i niekomfortowych, ale także tych kojących i pocieszających. 

Kino to dla nas też język, który jest na tyle plastyczny, że chcemy, by był narzędziem zmian i zwracania uwagi na otaczające nas problemy. Chcemy, by był różnorodny i pochodzący z różnych perspektyw, miejsc na ziemi, doświadczeń i kontekstów. 

Dzięki nowym członkom komitetu selekcyjnego wierzymy, że Konkurs Międzynarodowy będzie te zmiany i procesy aktualizował oraz dostarczał naszym widzom kompleksowego i współczesnego kina krótkometrażowego. 
 
W razie wątpliwości zapraszamy do zajrzenia na naszą stronę FAQ lub do naszych regulaminów konkursowych.

Wszystkie pozostałe pytania i wątpliwości prosimy kierować do koordynatorki konkursów Aleksandry Ławskiej na aleksandra@adarte.pl 

MOVES to przeobrażony konkurs Dances with Camera, który na Short Waves narodził się w 2014 roku i z każdą edycją stawał się coraz bardziej rozpoznawalną częścią Festiwalu. Film tańca naturalnie znajdował coraz więcej miejsca nie tylko w programie konkursowym, ale także pozakonkursowym, prezentując programy filmowe festiwalom dedykowanych kinu tańca czy prezentując portfolia kolektywów, instytucji czy organizacji taneczno-filmowych.

Chociaż nadal oficjalnie nienazywany rodzajem filmowym, film tańca zaistniał na arenie międzynarodowej filmów krótkometrażowych i rozwija się w niesłychanie szybkim tempie. Początkowe rejestracje choreograficznie ewoluowały w świadome wizualne ekspresje ruchu, komentarze dotyczące zmian społecznych, manifesty polityczne czy płynnie narracyjnie poprowadzone obrazy. Produkcje stają się coraz bardziej zaawansowane i przemyślane – dostosowując ruch kamery do specyfiki choreografii, silnie pracując z dźwiękiem nad wzmocnieniem poczucia oddziaływania ciała z przestrzenią, czy wreszcie – poświęcając dużo pracy nad montażem, by oddać rzeczywistą dynamikę tańca i ruchu. 

Konkurs Dances with Camera przeobraża się więc organicznie – obserwując coraz odważniejsze projekty taneczno-filmowe, otwierając się na nowe doświadczenia percepcyjne i niezwykle szybko rozwijające się elementy technologiczne warsztatu filmowego, czuliśmy potrzebę manifestacji świadomej obserwacji zmian, jakie zachodzą w dziedzinie filmu tańca.

 Konkurs MOVES staje się ideą odświeżoną i próbująca jeszcze szerzej, głębiej i świadomiej podchodzić do filmu tańca, ale także do projektów biorących pod lupę ruch jako integralną część tworzenia filmu, wysuwając ten fenomen na pierwszy plan. 
Zapraszamy do zgłaszania projektów do Konkursu MOVES do 13 sierpnia!

W razie wątpliwości zapraszamy do zajrzenia na naszą stronę FAQ lub do naszego regulaminu konkursowego


Wszystkie pozostałe pytania i wątpliwości prosimy kierować do koordynatorki konkursów Aleksandry Ławskiej na aleksandra@adarte.pl